logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

--:--

Reklama

Významný pokrok v recyklaci PVC

Proběhl informativní workshop pořádaný Evropskou radou pro změkčovadla a meziprodukty (ECPI) se zástupci českých regulačních orgánů a vedoucími společnostmi vyrábějícími produkty z flexibilního PVC.

Diskutovalo se o roli a přispění průmyslu s plastifikátory (změkčovadly) k evropskému hospodářství, o nejnovější politice a právních předpisech, současně ale také o zásadních budoucích výzvách spojených s regulací na evropské i národní úrovni.


„Průmysl s plastifikátory a evropský chemický průmysl obecně poskytuje základní materiály používané v bezpočtu aplikací. Vytváří tak pracovní příležitosti a hospodářský růst,“ vysvětlil dr. Stéphane Content, generální ředitel rady ECPI. Sektor chemického průmyslu, který zaměstnává 1,2 milionu lidí, je největším v Evropě a představuje hlavní zdroj přímé i nepřímé zaměstnanosti v mnoha regionech Evropské unie.

Program VinylPlus zaregistroval vloni rekordních 444 468 tun recyklovaného PVC

Jednodenní workshop nabídl přehled o tom, jak se plastifikátory vyrábějí a jak se využívají v aplikacích z flexibilního PVC. Odborníci rady ECPI se také zaměřili na problematiku spojenou s právními předpisy na ochranu zdraví a životního prostředí, které ovlivňují průmysl, a důraz byl kladen především na udržitelnost pracovních postupů. Ta se uskutečňuje v rámci programu VinylPlus, který za rok 2013 registruje rekordních 444 468 tun recyklovaného PVC.

Flexibilní PVC přispívá k úsporám energie a materiálů

Kromě recyklace přispívají aplikace z flexibilního PVC, jako geomembrány nebo podlahové krytiny, k úsporám energie a prostředků v důsledku své nízké váhy, trvanlivosti a nenáročné údržby.
Zástupci regulačních agentur byli překvapeni významným pokrokem v recyklaci PVC, který se podařilo realizovat v rámci iniciativy VinylPlus Sustainability Initiative. Nedostatek možností recyklovat tak už není možné zmiňovat jako příčinu nízké udržitelnosti výroby PVC.

„Je nezbytné zvýšit povědomí o potřebě lepších právních předpisů a jejich zjednodušení, abychom se vyhnuli negativním dopadům, jež by na tento sektor, který je tak klíčový pro hospodářství a zaměstnanost, mohlo mít překrývání právních předpisů, nekritické zakazování produktů a zavádějící informace o chemikáliích. Vývoj produktů, jakými jsou plastifikátory – využívané ve stovkách aplikací, které mají přínos v oblasti zdraví, životního prostředí i udržitelnosti, čímž výrazně zlepšují kvalitu života, trvá desetiletí a je náročný na kapitálové investice do výzkumu, inovací, výroby, distribuce a podpory aplikací, nehledě na testování zdravotních a environmentálních rizik,” vyslovil na závěr dr. Content.

O EPCI:
Rada ECPI (Evropská rada pro plastifikátory a meziprodukty) je obchodní sdružení se sídlem v Bruselu, které reprezentuje společné zájmy evropských výrobců plastifikátorů, alkoholů a ftalických anhydridů. Členy jsou společnosti BASF, Deza, Evonik, ExxonMobil, Perstorp a ZAK. Rada ECPI je odvětvová skupina Rady sdružení evropského chemického průmyslu (Cefic), která reprezentuje zájmy evropského chemického průmyslu.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.