Moskva jedná s Rijádem o nastolení rovnováhy na trhu s ropou
Dubaj/Londýn 15. srpna (ČTK) - Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými producenty ropy o nastolení rovnováhy na světovém trhu s touto strategicky důležitou surovinou.
V rozhovoru, který zveřejnil arabský list Aš-Šark al-Avsat, to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dveře jsou podle něj otevřené i dalším jednáním o případném zmrazení produkce ropy, ukáže-li se, že je to zapotřebí.
"Co se týče spolupráce se Saúdskou Arábií, dialog mezi oběma zeměmi hmatatelně postupuje, ať už v rámci multilaterálních rozhovorů, anebo na bilaterální úrovni," cituje list ruského ministra. "Ohledně trhu s ropou spolupracujeme v rámci konzultací se členy OPEC i s producenty mimo tuto organizaci. Jsme odhodláni pokračovat v dialogu, abychom na trhu dosáhli stability," řekl Novak.
Saúdská Arábie je klíčovým členem kartelu OPEC a největším světovým vývozcem ropy. Rusko, které je největším světovým producentem ropy, členem OPEC není. Neformální schůzka představitelů OPEC by se měla konat v září v Alžírsku.
Zdroje agentury Reuters uvedly, že OPEC příští měsíc pravděpodobně obnoví rozhovory o zmrazení těžby ropy. Překážku pro dosažení dohody podle nich představují Irák, Írán a Rusko.
Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celém kartelu OPEC v červenci navzdory poklesu cen vzrostla na nová maxima. To naznačuje, že členové OPEC dál usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit cenu.
Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih nicméně minulý týden prohlásil, že členové OPEC budou v rámci zářijového zasedání diskutovat s nečlenskými zeměmi o krocích, které by měly vést ke stabilizaci cen.
"Výroky saúdskoarabského ministra energetiky signalizovaly ochotu přistoupit na dohodu o zmrazení těžby. Klíčovou otázkou však zůstává, na jaké to bude úrovni," uvedl jeden ze zdrojů Reuters. Předchozí pokus o zmrazení těžby na úrovních ze začátku letošního roku v dubnu ztroskotal. Saúdská Arábie totiž trvala na tom, aby se k dohodě připojil rovněž Írán. Ten ale svou účast vyloučil, protože se po zrušení mezinárodních sankcí snaží zvýšit produkci ropy zpět na dřívější úrovně.
Podle zdroje Reuters obeznámeného s plány Íránu ohledně těžby ropy není "žádná reálná šance" na zářijové dosažení dohody. Íránský ministr energetiky Bížan Námdar Zangáne minulý týden uvedl, že hodlá během pěti let zvýšit těžbu na 4,6 milionu barelů ze současných 3,6 milionu barelů denně.
Írán již navíc není jedinou překážkou pro dosažení dohody o zmrazení těžby. Irák se po dubnovém krachu jednání dohodl s ropnými společnostmi na nových podmínkách pro rozvoj tamních ropných polí, které v příštím roce umožní zvýšit těžbu až o 350.000 barelů denně. Rusko, které ještě v dubnu dohodu o zmrazení těžby podporovalo, dalo později najevo, že už nevidí tak velkou potřebu jednat a že je připraveno zvyšovat těžbu. Ceny ropy na světových trzích začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let klesly pod 30 dolarů za barel. Později se ale výrazně zotavily, v současné době se barel severomořské ropy Brent prodává kolem 47 dolarů. Je tak nejvýše od začátku srpna.