logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Členské státy EU jsou vyhýbavé k otázkám o břidlicovém plynu

Komise vyzvala členské státy, aby vyplnily dotazník, ale většina poskytla jen částečné odpovědi, v některých případech vyhýbavé nebo zavádějící.

Reklama

Pokus Evropské komise získat přehled o průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu byl většinou členských států přijat laxně. Na otázky v rozeslaném dotazníku poskytla většina států odpovědi, které jsou neúplné, vyhýbavé, nebo se zdají být zavádějící.

Komise byla požádána ekologickými skupinami a některými státy včetně Francie, aby předložila legislativu upravující proces hydraulického štěpení (známý rovněž jako fracking nebo frakování), který se používá k těžbě nekonvenčních uhlovodíků, jako je například břidlicový plyn.

Spojené státy tuto technologii využívají ve velkém, přestože vzbuzuje kontroverze. V EU zejména Polsko a Spojené království oznámily zájem prozkoumat zásoby břidlicového plynu. Naopak Francie a Bulharsko vyhlásily na technologii frakování moratorium.

Členské státy dostaly možnost odpovědět jen na jednu otázku, nebo vyplnit celý dotazník. Otázka zněla: „Udělili jste, nebo máte v plánu udělit povolení k průzkumu a těžbě uhlovodíků, které mohou vyžadovat použití velkoobjemového hydraulického štěpení?“

Pět států odpovědělo „ano“ (Dánsko, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko a Spojené království), šest států „možná“ (Rakousko, Německo, Maďarsko, Litva, Portugalsko a Španělsko) a zbývajících 17 států „ne“.

Mezi státy, které odpověděly „ne“ nebo „možná“, jsou však takové, které již v minulosti povolení vydaly.

Kompletní analýzu zveřejní Komise v srpnu.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.