logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Plzeň obsadila druhé místo v evropské lize obnovitelných zdrojů

V kategorii nad 100 000 obyvatel se již podruhé Plzeň umístila mezi trojicí oceněných. O umístění rozhodují kromě výkonu instalovaných zdrojů i kvalitativní ukazatele. Odborná porota vybírá...

Reklama

Plzeň je jediné velkoměsto v České republice, které získalo ocenění v Evropské lize obnovitelných zdrojů, a to v letošním roce již podruhé. Na slavnostním ceremoniálu 25. června v Bruselu byla zástupcům města předána stříbrná medaile za druhé místo v kategorii sídel nad 100 000 obyvatel. V roce 2010 skončila Plzeň ve své kagegorii na třetím místě. Podle pravidel soutěže může každý stát nominovat v každé kategorii podle počtu obyvatel pouze jedno sídlo. Oceněná sídla však lze znovu nominovat až po dvouleté přestávce.

Ocenění v jednotlivých kategoriích Evropské ligy obnovitelných zdrojů v roce 2014:

Kategorie1. místo2. místo3. místo
do 5 000 obyvatelKötschach-Mauthen (Rakousko)Furth bei Landshut (Německo)Attert (Belgie)
5 000 až 20 000 obyvatelSt Johann im Pongau (Rakousko)Alheim (Německo)Thouarsais (Francie)
20 000 až 100 000 obyvatelVillach (Rakousko)Rhein Hunsrück (Německo)Dumfries and Galloway (Skotsko)
nad 100 000 obyvatelOsnabrück (Německo)Plzeň (ČR)Highland (Skotsko)

Evropské ligy OZE se účastní 12 zemí: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Skotsko a Slovinsko.

Kromě výkonu instalovaných obnovitelných zdrojů v přepočtu na jednoho obyvatele rozhodují o umístění i kvalitativní ukazatele založené na 30 kritériích s přihlédnutím k politické angažovanosti, strategickým a systémovým přístupům, předložené jednotlivými komunitami. O vítězi rozhoduje porota složená z energetických expertů, sítě lokálních autorit, neziskových organizací a novinářů z účastnických zemí, plus z významných evropských institucí.

Plzeň má již od roku 2001 zpracovánu energetickou koncepci se zaměřením na rozvoj OZE, jejímž cílem je zbavit město nálepky "černá Plzeň", kterou v minulosti získalo díky častému výskytu smogu. Od roku 2004 město finančně podporuje rozvoj drobných instalací OZE na svém území.

Obnovitelné zdroje instalované v Plzni:

  • kogenerační zdroj na biomasu – 13,5 MWe, 38 MWt
  • kolektory na ohřev teplé vody – 1 200 m2
  • fotovoltaické elektrárny – téměř 13 MWp
  • malé vodní elektrárny – 2,3 MW
  • bioplynová kogenerace na čistírně odpadních vod – 1,4 MWe a 0,7 MWt
  • kromě toho 9,3 MW tepelných čerpadel

Kogenerační zdroj na biomasu
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.