logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

MPO zvýhodní velké podniky při platbách na obnovitelné zdroje

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje zvýhodnění velkých průmyslových podniků při platbách příspěvků na obnovitelné zdroje energie.

Reklama

Smyslem takzvaných kapacitních plateb by mělo být zlepšení konkurenceschopnosti českých firem, které platí mnohonásobně vyšší poplatky než srovnatelné podniky v Německu, kde se ministerstvo inspiruje. Na konferenci Strojírenství Ostrava 2014 to dnes řekl ředitel sekce průmyslu MPO Eduard Muřický.

Maximální výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie, který je vybírán od zákazníků jako součást regulované složky cen elektřiny, letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu. Loni to bylo 583 korun za megawatthodinu. Průmyslníci dlouhodobě upozorňují na to, že tyto poplatky firmy neúměrně zatěžují.

Generální ředitel strojírenské společnosti Vítkovice Jan Světlík řekl, že český podnik, který za rok odebere 150 gigawatthodin elektřiny, zaplatí na obnovitelné zdroje energie 2,5 milionu eur (přibližně 68,8 milionu korun). Stejnou firmu v Německu to podle něj stojí jen 75.000 eur (zhruba dva miliony korun). "Platí třiatřicetkrát míň. Samozřejmě to je obrovský handicap, kdy se s tím těžko vyrovnáváme, a samozřejmě pak těžko docilovat nějakých rozumných rentabilit," řekl Světlík.

Druhým největším plátcem příspěvků na obnovitelné zdroje je v ČR podle údajů za loňský rok petrochemický holding Unipetrol. Loni vydala firma na tyto příspěvky přes 641 milionů korun. "Tato částka je mnohem vyšší než u našich konkurentů v EU," sdělil ČTK mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Unipetrol se spoléhá na to, že stát nepoměr zmírní, například snížením příspěvku na úroveň 420 Kč/MWh z roku 2012, rozlišením plateb podle struktury zákazníků nebo kontrolou efektivního vynakládání podpory pro obnovitelné zdroje.

Muřický řekl, že takzvané kapacitní platby by měly zohlednit podniky, které spotřebovávají stejné množství energie kontinuálně, tedy bez ohledu na čas. "Inspirace je Německem, ale v této chvíli nejsem schopen říci konkrétní podobu toho modelu. Na něm se teďka pracuje. Ale jde o to, aby v podstatě byly více konkurenceschopné a ta cena byla akceptovatelnější, než je dnes," řekl Muřický.

Kapacitní platby by se podle něj týkaly jen úzkého okruhu podniků, které mají vysokou energetickou náročnost. "Neznamená to, že to bude pro každý český podnik, to v žádném případě. Jsou to náročné výroby typu ocelářství, chemický průmysl a tak dále," řekl Muřický. Řádově podle něj půjde o desítky až stovky podniků.

Světlík přivítá, když budou mít české podniky stejné podmínky jako jejich německá konkurence a němečtí klienti. "Je úplně jedno, kolik to je, je důležité, ať je to stejné. Němci, si myslím, mají líp spočítané koncepce než my, a když se zařídíme podle německého modelu, já budu jenom spokojený," řekl Světlík.

Deset největších plátců na obnovitelné zdroje v roce 2013 - poplatek v milionech Kč:

  • České dráhy 682
  • Unipetrol 641,5
  • ArcelorMittal Ostrava 577
  • Třinecké železárny 398,4
  • OKD 397
  • Agrofert Holding 349,8
  • Škoda Auto 341,6
  • Linde Gas 270
  • Spolana 234,9
  • Vítkovice Machinery Group 200,1

Zdroj: týdeník Ekonom, Sdružení velkých spotřebitelů energie

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.