Nová pravidla EU směřují k podpoře obnovitelných zdrojů na tržním principu
Brusel 9. 4. 2014 – Evropská komise přijala nová pravidla pro veřejnou podporu na projekty v oblasti ochrany životního prostředí a energie. Pravidla pokrývají široké spektrum od podpory podniků, které zvyšují ochranu přírody nad rámec norem EU, přes ekologické studie a audity, nakládání s odpady a sanace kontaminovaných lokalit, až po úlevy na ekologických daních.
Jmenovitě v oblasti energetiky se jedná o podporu úspor energie a obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla, centralizovaného zásobování teplem, nebo o podporu obsaženou v systémech obchodování s emisními povolenkami. Nově jsou určena i pravidla pro podporu budování přeshraniční energetické infrastruktury. Další novinkou je možnost podpory pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny, která státům umožní zavedení tzv. kapacitních plateb.
Nová pravidla členským státům umožní dosáhnout klimatických cílů a zároveň by měla omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na trh s elektřinou. Za tímto účelem je navrhován postupný přechod na tržně založené systémy podpory pro nově instalované obnovitelné zdroje. Malá zařízení však mohou i nadále být podporována prostřednictvím výkupních cen nebo ekvivalentní formy podpory.
Nová pravidla se týkají pouze nově instalovaných zdrojů, pro zdroje instalované před účinností nových pravidel bude zachován dosavadní způsob podpory. Stejně tak se pravidla netýkají jaderné energetiky, kde bude i nadále každý návrh na případnou státní podporu posuzován samostatně.
Místopředseda Evropské komise odpovědný za politiku hospodářské soutěže Joaquín Almunia prohlásil: „Pro obnovitelné zdroje nastal čas vstoupit na trh. Nová pravidla poskytují rámec pro postupné a pragmatické zavádění účinnější veřejné podpory, která bude odrážet podmínky na trhu. Evropa by měla dosáhnout klimatických cílů s co nejmenšími náklady pro daňové poplatníky a bez zbytečného narušení hospodářské soutěže na jednotném trhu. To přispěje k dostupnějším cenám elektřiny pro domácnosti i firmy.“
Pravidla budou účinná od 1. července 2014 s přechodným obdobím v délce dva roky, kdy mají členské státy nové postupy testovat pouze na části portfolia nově instalovaných obnovitelných zdrojů. V plném rozsahu budou tedy aplikována až od poloviny roku 2017.
Pravidla umožňují úlevy pro energeticky náročná odvětví, ovšem pouze u podniků, které jsou energeticky efektivní.
Profesní organizace v České republice propagující zdroje pro distribuovanou výrobu elektřiny zareagovaly návrhem, aby byl pro malé zdroje přijat systém nefinanční podpory – net-metering (viz: Jak funguje net metering), který se tyto organizace dlouhodobě snaží prosadit. Zároveň je nutno odbourat bariéry pro připojování malých zdrojů.