USA poprvé potrestaly výrobce větrné energie za zabíjení ptáků
Americká vláda poprvé potrestala provozovatele větrných elektráren za to, že lopatky jejich větrných turbín ve velkém zabíjejí ptactvo.
Společnost Duke Energy podle páteční dohody zaplatí vládě milion dolarů (přes 20 milionů Kč) za to, že její dvě větrné farmy ve státě Wyoming usmrtily 14 orlů a asi 150 dalších ptáků. Informuje o tom agentura AP.
Dohoda u urovnání žaloby s Duke Energy je prvním počinem federální vlády proti výrobcům "zelené" větrné energie v rámci zákona o ochraně stěhovavého ptactva. Vláda prezidenta Baracka Obamy, která štědře podporuje obnovitelné zdroje energie, léta ignorovala zprávy o masovém usmrcování ptáků větrnými turbinami, třebaže zabití každého chráněného opeřence porušuje federální zákon. Ropným společnostem a provozovatelům přenosových sítí mezitím úřady ukládaly vysoké pokuty za ptáky uhynulé v ropných skvrnách nebo zabité elektrickým proudem na vedení.
Duke Energy se v rámci vyrovnání přiznala k tomu, že "budovala projekty větrných elektráren způsobem, o němž předem věděla, že pravděpodobně povede k úmrtí ptactva", sdělil Robert G. Dreher z odboru ochrany přírody u federálního ministerstva spravedlnosti. Duke Energy je jednou z předních amerických energetických společností s tržní hodnotou kolem 50 miliard dolarů.
Vládní biologové v září vydali studii, podle níž větrné turbiny ve Spojených státech od roku 2008 zabily nejméně 67 orlů bělohlavých a skalních. Jde ale jen o bezpečně doložené případy, které navíc nezahrnují například severokalifornský průsmyk Altamont Pass, kde větrné farmy zabíjejí odhadem 60 orlů ročně.
Ještě nebezpečnější jsou větrné turbiny pro netopýry. Studie v časopise BioScience tento měsíc odhadla, že větrné elektrárny jen loni v USA zabily 600.00 až 900.000 netopýrů.
"Větrná energie není zelená, jestliže kvůli ní umírají stovky nebo tisíce ptáků," řekl předseda ochranářské organizace American Bird Conservancy George Fenwick. "Skutečností bohužel je, že flagrantní porušování zákona je v této oblasti široce rozšířené," dodal.
Pro úplnost je však nutno uvést, že nezávislá studie zpracovaná v Británii ukázala, že větrné elektrárny zabijí mnohonásobně méně ptáků, než výškové budovy s velkými prosklenými plochami. A ještě o řád více ptáků zabijí každoročně kočky, nehledě na automobily a další dopravní prostředky. Ve výsledku tak větrné elektrárny patří k méně významným zabijákům. Pokud jsou však informace vytrženy z kontextu, mohou samozřejmě vypadat děsivě (z publikace Obnovitelné zdroje energie - s chladnou hlavou).