logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Na střeše fakulty v Suchdole má vyrůst prototyp větrné elektrárny

Na střeše fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity má vyrůst prototyp větrné elektrárny, která bude údajně mnohem výkonnější než klasické větrníky.

Reklama

Studenti mají na experimentálním zařízení americké firmy zkoumat jeho efektivitu, vliv na obyvatelstvo a také to, zda je nová elektrárna šetrnější k ptactvu. Napřed se ale musejí vyjednat potřebná povolení pro umístění, řekl ČTK děkan fakulty Petr Sklenička.

Elektrárna má podobu zužujícího se tubusu, který přivádí zrychlující se proud vzduchu do turbíny na konci. Zařízení nemá viditelné pohyblivé části na rozdíl od klasických větrníků. "Dle výrobce produkuje až o 600 procent více energie než tradiční větrné elektrárny při třetinové výšce a výrazně nižší hlučnosti. Zařízení navíc pracuje již při nižší rychlosti větru kolem jedné míle (asi 1,6 kilometru) za hodinu," uvedla fakulta. Podle velikosti zařízení se výkon pohybuje od 60 kilowattů do jednoho megawattu, čímž prý nový systém konkuruje hydroelektrárnám nebo paroplynovým elektrárnám spalujícím zemní plyn.

Bronislav Bechník však v článku Fakta o větrné turbíně SheerWind INVELOX na základě informací z oficiálních stránek výrobce vysvětluje, že zařízení nemůže splnit vše, co je v předchozím odstavci uvedeno.

Pokud by jednání s americkou firmou SheerWind, Inc. vyšla, byla by škola čtvrtým pracovištěm a prvním mimo USA, které prototyp ověřuje. Nutná jsou také povolení českých úřadů. Podle Skleničky by zařízení čnělo maximálně pět až sedm metrů nad budovou, rukávec by byl veden podél fasády. Vyrobenou elektřinu by spotřebovávala škola.

"Výzkumem navážeme na dlouholetý projekt zjišťování dopadů větrných elektráren na životní prostředí a jejich vlivu na krajinu. Při naší práci jsme zaznamenali značnou neoblíbenost klasických větrníků u české veřejnosti. Nyní budeme současně ověřovat efektivitu nové elektrárny, vlivy na obyvatelstvo i proklamovanou šetrnost vůči létajícím živočichům," vysvětlil Sklenička. Tradiční větrné elektrárny totiž ruší třeba signály netopýrů.

Pokud by akademici při testování našli možnosti technického vylepšení, mohla by pak mít škola z projektu i finanční zisk. Zařízení je uzpůsobeno nejen pro umístění na budovách, ale také třeba ve výtahových šachtách nebo v nefunkčních komínech průmyslových objektů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.