logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Užitečné rady a zkušenosti z praxe - montáže obkladů a dlažeb

Pro správnou aplikaci výrobků značky Kiesel doporučujeme dodržovat následující pokyny, které byly sestaveny na základě zkušeností z praktické realizace montáže obkladů a dlažeb. Podrobnosti ke stažení v PDF.

Příprava podkladu

Před zahájením kladení je třeba dokonalá příprava podkladu. Vzhledem k tomu, že řemeslník na stavbě má často omezené pomůcky pro posouzení podkladních vrstev, doporučujeme následující:
  1. Optická prohlídka
  2. Prvotním pohledem na podklad zjistíme celou řadu skutečností, které nám napoví, jak k podkladu přistupovat
    • typ podkladu, materiál (asfalt, dřevo, magnezit, staré obklady, původní linoleum nebo PVC apod.), jeho stáří, původní zpracování
    • trhliny v podkladu (vnitřní pnutí, sedání, nestabilní konstrukce) a jejich stabilizace
    • možné výkvěty signalizují pronikání nežádoucí vlhkosti
    • struktura podkladu (hladký, gletovaný, drobivý, porézní)
    • výskyt hrubých nečistot a případných separačních vrstev (prach po broušení sádrokartonu, malířské barvy, zbytky sádry po tmelení )
    • odpovídající tloušťka podkladu nebo stabilita podkladních desek
  3. Prověření rovinnosti podkladu (ČSN 74 53 40)
  4. Přiložením dvoumetrové latě na podklad dostatečně zjistíme případné nerovnosti, které je potřeba doplnit nebo naopak zbrousit. Od toho se pak odvíjí i dodatečné náklady na provedení díla (montáž nivelační stěrky, lokální vyrovnání ploch, nájem brusky nebo amortizace brusného kotouče apod.) Touto zkouškou rovněž zjistíme potřebný spád plochy nebo návaznost vyrovnávané plochy na o kolní místnosti. Podle toho se rovněž volí materiál pro hrubé vyrovnání pevnou hmotou Servocret/pro interiér, exteriér/ nebo pro vyrovnání v interiéru nivelační hmoty řady Servofix nebo Servoplan.
  5. Zkouška pevnosti
  6. Prostým poklepem a následně vrypem ostrým předmětem se dá velice snadno zjistit pevnost a tvrdost podkladu. Doporučujeme nevěřit „zázračným“ přípravkům na zpevnění podkladu (často nazývané hloubkovou penetrací) a v případě výskytu nezpevněného drobivého nebo separovaného podkladu přistoupit k jeho celkové výměně.
  7. Zkouška vlhkosti
  8. Výskyt vlhkosti v podkladu lze primárně prověřit např. přiložením plastové folie na podklad a jejím nadzvednutím po určité době. Orosený rub dá jasně najevo výskyt vlhkosti. Lepší a profesionálnější je však použít příložný nebo hrotový vlhkoměr, který bezpečně odhalí prostup vlhkosti z konstrukce nebo zbytkovou vlhkost. Jedná se o nedestruktivní zkoušku, tedy o zkoušku bez poškození podlahové konstrukce. V případě pochybností je vhodné pozvat specializovanou firmu a nechat podklad prověřit karbidovou metodou, tzv. metodou CM. Při lepení keramické dlažby a obkladu nebo desek z přírodního a umělého kamene musí podklad vykazovat následující maximální přípustnou zbytkovou vlhkost /měřeno CM přístrojem/


    V případě pochybností o správném podkladu doporučujeme zhotovit písemný zápis a předat jej zhotoviteli. Vyvarujete se tak možných následných dohadů a neshod, které často končí finanční újmou, bohužel převážně pro vykonavatele díla.
  9. Prověření povrchu
  10. Jednoduše lze definovat, zda se jedná o savý nebo nesavý podklad, zda není na povrchu prach nebo jiná separační vrstva, zda není plocha promrzlá, zaolejovaná, poškozená po působení chemických látek (posypová sůl), apod.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.