logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Malá elektrárna Čeňkova Pila, historická památka, má nový náhon

Přes 120 metrů krychlových jedlového dřeva spotřebovali truhláři na nový náhon malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na Šumavě, národní technické památky poblíž Srní a Kašperských Hor.

Reklama

Návštěvníci, jichž přicházejí do této veřejně přístupné elektrárny ČEZ tisíce ročně, mohou nové vantroky vidět v provozu od příštího pondělí. ČTK to řekl Jiří Kysilka z ČEZ Obnovitelné zdroje, která malý stokilowattový vodní zdroj z roku 1912 vlastní a spravuje.

"Naši zaměstnanci využili při práci zkušenosti s technologickými postupy našich dědů. Při skládání jsme nepoužili jediný hřebík, díky systému dřevo-drážka se do vydrážkovaných fošen vsouvá takzvané pero. Voda potom drobné netěsnosti zatáhne," dodal.

Cenově dostupná jedle ve vlhku nehnije, ale postupně tvrdne; navíc je dřevo tlakově mořené. Podle Kysilky to potvrdila loňská rekonstrukce 200 let staré opěrné zdi téměř desetikilometrového Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Oprava náhonu elektrárny si vyžádala téměř milion korun. "Práci jsme rozdělili do čtyř etap. Jednak z důvodu co nejmenší ztráty na výrobě elektřiny během léta, zadruhé proto, že jedlového dřeva se tolik netěží a museli jsme ho nastřádat," dodal.

Prohlídka Čeňkovy Pily je součástí expozice Šumavská energie, umístěné v prostorách sousední vodní elektrárny Vydra. Výstavu letos od června navštívilo 4000 lidí. Nabízí panely o vývoji a současnosti energetiky, krajinný model s aktivní ukázkou technologického procesu či věrné modely plavení dříví na Vchynicko-tetovském kanále.

Elektrárna stojí na místě, odkud se dříve plavilo dřevo do Dlouhé Vsi, kde se pak zpracovávalo na pile nebo vázalo do vorů. V polovině 19. století tam pražský podnikatel Čeněk Bubeníček zřídil vodní pilu. V roce 1908 prošla modernizací a vznikla tam tři vodní kola. Později požádaly Kašperské Hory o povolení ke stavbě elektrárny.

Voda je přiváděna otevřeným derivačním kanálem, který se 50 metrů před budovou mění v dřevěný akvadukt. Regulovatelný a usměrněný přívod vody pro vodní kolo, takzvané vantroky, vyráběli sekerníci z dřevěných prken. U moderních turbín je místo nich rozváděcí kolo.

ČEZ provozuje 20 malých vodních zdrojů, z nichž je 19 malých s instalovaným výkonem do deseti megawattů. Na západě Čech jich je jich pět a zajišťují zhruba půl procenta spotřeby regionu. Největší je elektrárna Vydra se šesti megawatty, nejmenším zdrojem je právě Čeňkova pila. Na Šumavě má ČEZ ještě Černé jezero s výkonem 1,5 MW.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.