logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vláda projedná právní obranu proti solárním arbitrážím

Reklama

Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat sestavením právního týmu, který bude český stát bránit v arbitrážních sporech se solárními investory. Ministerstvo financí v předkládaném materiálu konstatuje, že arbitráže představují ohrožení zájmů českého státu. Podle odhadů České průmyslové fotovoltaické asociace by stát v příštích třech letech v prohraných arbitrážích mohl zahraničním investorům vyplatit až 20 miliard korun.

Zahraniční investoři informovali Česko o prvních krocích k zahájení arbitráží před několika týdny. Chtějí zejména náhradu 26procentního tříletého odvodu ze solárních elektráren, který jim výrazně zasáhl do investic. Stát zavedl odvod od letošního roku, aby jím omezil zdražení elektřiny.

Na ministerstvo financí se v minulých dnech kvůli náhradě škod obrátili také čeští investoři do fotovoltaiky. Prostřednictvím advokátů doručili ministerstvu několik desítek takzvaných iniciačních dopisů, které mají zahájit spor s Českou republikou.

Pokud bude 26procentní solární daň vymáhána po investorech po dobu tří let, Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že v arbitrážích a soudních sporech budou investoři po státu vymáhat celkem zhruba 40 miliard korun. "Zhruba 20 miliard připadá na arbitráže a dalších 20 miliard korun na tuzemské soudní spory," řekl ČTK mluvčí asociace Hlaváč.

"Na vysoké riziko arbitráží jako důsledek uvalení solární daně jsme upozorňovali loni opakovaně. Opakovaně jsme varovali, že neopodstatněná a retroaktivní regulace fotovoltaiky skončí zápornou bilancí. Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí o mnoho miliard více, než na solární dani vybere. Přesto vláda naše varování nebrala vážně," dodal Hlaváč. Podle Michala Donatha, který mediálně zastupuje skupinu zahraničních solárních investorů, bude náhrada škody kvantifikována v jednotlivých arbitrážních řízeních.

Skupina senátorů kvůli odvodu z fotovoltaiky podala před časem stížnost k Ústavnímu soudu, který by měl rozhodnout, zda je 26procentní odvod oprávněný. Fotovoltaici doufají, že v jejich prospěch bude hrát mimo jiné postup Ústavního soudu při posuzování zvláštní daně ze státní podpory stavebního spoření, kterou soud zrušil z důvodu nepřípustné retroaktivity. Solární investoři tvrdí, že i u jejich projektů platí princip takzvaného oprávněného očekávání, kdy při plánování svých elektráren vycházeli z konkrétních právních podmínek, které se zásahem státu radikálně změnily.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob očekává, že stát v právních sporech obstojí. "Jsme přesvědčeni, ze naše právní pozice je silná a že ji obhájíme," uvedl.

Počet solárních elektráren loni kvůli vysoké výkupní ceně vyráběné elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho však hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Vláda proto zavedla sérii opatření, jak zdražení omezit. Růst cen kompenzuje 26procentním odvodem, darovací daní z emisních povolenek a pozemkovým poplatkem pro solární zdroje. Celkem tak má získat kolem 12 miliard korun. V příštím roce bude vláda zřejmě čelit dalšímu zdražení energie kvůli obnovitelným zdrojům podobným způsobem.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.