logo TZB-info

Reklama

ČMKBK: Ceny plynu i elektřiny pokračují v poklesu

Dvouletý kontrakt na dodávku elektřiny v nízkém napětí je za 1 387 Kč/MWh, cena plynu na dva roky v maloodběru klesla na 508 Kč/MWh.

Reklama


Vývoje cen elektřiny v nízkém napětí a v jednoročním kontraktu (Zdroj ČMKBK)

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo ve 41. týdnu uzavřeno 88 kontraktů na dodávku 31,2 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 32,1 milionu korun.

Cena dvouletých kontraktů elektřiny klesla proti předchozímu obchodování (konec září) ve vysokém napětí o 2 procenta na 1409 Kč/MWh, v nízkém napětí stagnovala na úrovni 1387 Kč/MWh.

Dvouleté kontrakty zemního plynu v maloodběru klesly o 4,5 procenta na 514 Kč/MWh, ve velkoodběru uzavíraly na ceně 508 Kč/MWh.

Energetická burza je označením pro burzovní trh s energetickými produkty organizovaný Českomoravskou komoditní burzou Kladno. Spuštěna byla 11. 11. 2002 na základě státního povolení, které udělilo komoditní burze Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

V roce 2009 se tento specializovaný trh začal nově profilovat na organizování obchodů s elektřinou a zemním plynem pro konečné odběratele, tedy na fyzické dodávky elektřiny a zemního plynu pro odběratele jak z podnikové segmentu, tak ze strany veřejných zadavatelů. Obchodování probíhá elektronicky aukčním systémem. V současnosti je tento trh centrálním tržním místem pro obchodování dodávek elektřiny a plynu v České republice.


Vývoj cen plynu pro maloodběr a u jednoročního kontraktu (Zdroj: ČMKBK)

 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2020, všechna práva vyhrazena.