logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Ing. Lucie Šancová

Archiv článků autora:



14.3.2011
Ing. Petr Kotek, Ph.D., Miroslav Purkert, Lucie Šancová, Petr Vogel

V současné době dochází k masivnímu zateplování obvodových plášťů a výměně oken panelových objektů ve snaze maximálně snížit jejich tepelnou ztrátu a tím i náklady na vytápění, které tvoří zpravidla největší část provozních nákladů v nezateplených objektech. Kvalitním zateplením lze dosáhnout velmi výrazného snížení tepelné ztráty, kterou lze na straně obálky budovy dále snižovat jen za cenu vysokých investičních nákladů. V řadě případů je finančně výhodnější přejít po snížení tepelné ztráty objektu na jiný zdroj tepla na vytápění s levnější energií.

10.3.2011
Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Jan Antonín, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, EKOWATT

Při hledání úspor provozních nákladů v panelových domech se v první řadě zaměřujeme na úsporu nákladů na vytápění. Toho lze dosáhnout snížením tepelné ztráty objektu zateplením obálky budovy (článek Zateplování panelových domů - technologické limity), volbou efektivního způsobu větrání (Rekuperace tepla v panelovém domě - ano či ne?) a výměnou zdroje tepla na vytápění (Alternativa k CZT pro panelové domy). Další významné úspory lze dosáhnout na straně přípravy teplé vody.

7.3.2011
Ing. Jan Antonín, Ing. Jiří Beranovský , Ph.D., MBA, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, EKOWATT

Příspěvek popisuje některé výsledky výzkumného úkolu Komplexní rekonstrukce panelových domů do nízkoenergetického standardu, který zpracoval EkoWATT. Je popsán parametrický model umožňující vyhodnocení velkého vzorku virtuálních budov generovaných pravděpodobnostní metodou, případová studie rekonstrukce panelového domu do pasivního standardu s využitím dotace s ekonomickou návratností 8 let a aplikace umožňující testování efektu úsporných opatření.

22.11.2010
Ing. Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Jan Antonín, Ing. Lucie Šancová, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Článek sleduje souvislosti energetické náročnosti vytápění v typickém panelovém objektu. Po podrobných počítačových simulacích byly formulovány závěry k aplikaci klasických úsporných opatření jako je zateplení, výměna oken, ale též k instalaci technologického systému nuceného větrání. Článek sleduje jak chování objektu jako celku, tak vzájemné vazby mezi jednotlivými byty.

8.11.2010
Ing. Lucie Šancová, Ing. Karel Srdečný, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Správný návrh solárních systémů tak, aby produkovaly během roku co největší množství tepla, resp. elektřiny při co nejnižších pořizovacích nákladech je poměrně složitá záležitost. Do výpočtu solárních systémů vstupuje řada proměnných faktorů, především intenzita solárního záření v jednotlivých lokalitách v průběhu roku. Bez simulačního softwaru, který pracuje s těmito proměnnými daty, lze provést pouze velmi přibližný výpočet. Pokud ovšem chceme získat přesnější výsledky a to velmi rychle, je použití softwaru nezbytné.

11.10.2010
Miroslav Purkert, Jiří Beranovský, Karel Srdečný, Petr Vogel, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Lucie Šancová, Ing. Jan Antonín

Článek pojednává o zajímavých možnostech instalace fotovoltaických systémů na panelových domech. Můžete se dozvědět vzájemné porovnání jednotlivých variant a výčet jejich předností, nevýhod a problémů se kterými se můžeme při instalaci fotovoltaiky setkat a na které bychom si při jejich realizaci měli dát pozor.

27.9.2010
Ing. Lucie Šancová, Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jan Antonín, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Gabriela Krajcarová, doc. Ing. Hana Gattermayerová, CSc.

Tepelnětechnické vlastnosti obvodových konstrukcí významně ovlivňují energetickou náročnost panelových domů. V současné praxi často dochází k podceňování dimenzování zateplovacích systémů. Článek se zabývá návrhem optimální tloušťky tepelné izolace z hlediska ekonomiky a energetické náročnosti.

12.4.2010
Ing. Petr Kotek, Ph.D., Lucie Šancová, Petr Vogel, Jiří Beranovský, František Macholda, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Na základě reakcí čtenářů na příspěvky zabývající se větráním bytových (panelových) domů byl původní článek o rekuperaci tepla rozšířen o variantu nuceného přetlakového větrání s elektrickou topnou spirálou. Jedná se o způsob předehřevu venkovního vzduchu jednotkou s 250 W elektrickou spirálou a ventilátorem, která nasává venkovní vzduch z fasády, předehřeje při určitých podmínkách vzduch topnou spirálou a systémem ventilace distribuuje vzduch do dílčích místností přetlakem.

15.2.2010
Ing. Lucie Šancová, Ing. Petr Vogel, EKOWATT, Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o., Mgr. František Macholda, MBA, Ing. Jiří Beranovský, Ph.D., MBA, Ing. Jan Antonín, Ph.D., EnergySim

Článek je prvním ze série článků o výsledcích výzkumného projektu zaměřeného na hledání efektivních úsporných opatření pro snižování energetické náročnosti panelových budov a na snižování environmentální zátěže jejich provozu.

18.1.2010
Lucie Šancová, Ekowatt, Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, Ing. Jan Antonín, František Macholda

Při výměně starých oken za okna nová těsná je třeba zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Cílem článku je najít účinný systém větrání aplikovatelný v panelových domech, který zajistí zdravé a příjemné vnitřní prostředí a zároveň bude energeticky co nejméně náročný.



 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.