Valná hromada Společenstva kominíků ČR
Letošní Valná hromada proběhla opět v příjemném prostředí hotelu GOMEL v Českých Budějovicích. Celkem 183 členů SK ČR a více jak 30 zástupců státních orgánů a zahraničních hostů celý pátek 5.dubna 2002 jednali o rozvoji kominického řemesla, jeho potřebách, uplatnění ve společnosti a podmínkách pro další rozvoj řemesla.
V předvečer jednání Valné hromady postupně dojížděly do Českých Budějovic zahraniční delegace a jejich doprovod. Za účastí delegátů Evropské federace kominických mistrů ESCHFÖ, předsedů Spolkového svazu Německých kominíků a kominíků Bavorska, zástupců vzdělávacího střediska - kominické školy Bavorska v Mühlbachu, Svazu kominíků Rakouska a Dolního Rakouska a zástupců Komory kominárov Slovenska proběhlo jednání se členy rady Společenstva kominíků ČR. Hlavním bodem bylo sblížení kominických předpisů v rámci ESCHFÖ, poskytnutí účinné podpory Společenstvu kominíků a kominickému řemeslu v jeho úsilí o zapojení potřeb řemesla do právního rámce národních předpisů a zvyšování kvalifikace v oboru.
Již od samého rána byl život v hotelu GOMEL poznamenán horečnou aktivitou více či méně známých firem působících při sanacích, stavbách, úpravách, kontrolách a měřeních komínů, které prostřednictvím výstavek svých produktů chtěly informovat přítomné účastníky valné hromady o svém postavení na českém trhu, novinkách v oblasti komínové techniky i cenovém vývoji svých výrobků. Pro letošní rok bylo provedeno přemístění prezentace výrobců do kruhového foaye nad schodištěm z přízemí. Poněkud se tím stísnil prostor pro návštěvníky výstavy výrobců, náhradou však bylo uvolnění předsálí pro nerušenou výměnu názorů a diskusi účastníků Valné hromady. Zároveň rušná prezentace firem a jejich výrobků byla dostatečně vzdálená od hlavního sálu jednání Valné hromady, což přispělo ke kvalitě jejího průběhu.
člen rady SK ČR a předseda redakční rady Kominického věstníku v diskusi o úrovni obsahu kominického časopisu |
prezident Rakouského Svazu kominíků Herbert Mayer při projevu na VH kominíků, tlumočí pracovnice SK ČR M. Kopřivová |
V deset hodin bylo zahájeno hlavní jednání Valné hromady, kdy člen Rady Jaroslav Fiala se ujal řízení a uvítal všechny přítomné účastníky a hosty. Význam kominického řemesla byl podtržen účastí zástupců MŽP v osobě Dr. Rychlíkové - ředitelky odboru ochrany ovzduší, Ing. Bruštíka a pracovníka MŽP Bavorska, koordinátora pro vstup ČR do EU Ing. Strausse. Dále se Valné hromady zúčastnili F. Holec za Hospodářskou komoru ČR, pplk. Ing. Chlebo z CTIF Praha, Ing. Langer IVBP Brno, Doc. Ing. Toman CSc. z Technické University VŠB Ostrava, P. Rynda a V. Pešek z Cechu kamnářů ČR, pplk. Ing. Karda HZS Č. Budějovice, zástupci odborných periodik zejména TZB-info Ing. Bechyně, Topenářství a instalaterství Ing. Hodboď, Interiér a stavby Mgr. Forgáčová a A. Rohanová. Po úvodních pozdravech vedoucích zahraničních delegací se ujala slova ředitelka odboru MŽP MUDr. Rychlíková a vyjádřila přesvědčení, že prosazení kominíků v ochraně ovzduší je důležitým momentem uplatnění řemesla dlouhodobě spojeného s ošetřováním zdrojů znečištění.
V hlavním hodnotícím vystoupení připomenul prezident SK ČR Emil Morávek historii kominického řemesla a snahy o začlenění do systému české legislativy. V minulosti byl obor kominictví veden pod místní správou a spadal do resortu Ministerstva vnitra - civilně správní úsek. Určitou provázanost bylo možno spatřovat v tom, že kominík byl ve své době z pohledu svého řemesla preventistou, ošetřovatelem topenišť a odvodů spalin a plnil jakousi úlohu předvoje požární ochrany. Vyčleněním částí agendy místní správy z MV a neodůvodněným zpochybněním úlohy kominíků ze strany pracovníků odpovědných za koncepci snižování požárního rizika jaké nese provozování topenišť a komínů, bylo kominictví posledních deset let na okraji zájmu a poslední necitlivou novelou požárního zákona bylo odkázáno v podstatě k zániku. Rovněž pro slabou politickou vůli není v kompetencích ministerstev začleněno kominické řemeslo pro sledování jeho rozvoje a způsobů zajišťování bezpečnosti komínů, ačkoliv varující statistiky požárů od spotřebičů paliv a komínů včetně smrtelných nehod otravou spalinami by svědčily, že nelze tuto oblast činnosti podceňovat. Až v posledním období byly vnímány snahy o uplatnění a využití vědomostního potenciálu kominíků a jejich zkušenost při usměrňování kvality spalování a zajišťování účinnosti odvodu spalin Dokladem toho je nový zákon o čistotě ovzduší a zatím malá úloha, kterou je pověřen kominík při kontrole a měření účinnosti spalování u malých zdrojů znečištění.
MUDr. Eva Rychlíková, ředitelka odboru ochrany ovzduší MŽP přebírá z rukou prezidenta SK ČR Emila Morávka pamětní list udělení Čestného členství Společenstva kominíků. Vlevo víceprezident SK ČR Jaroslav Schön, uvádějící vystoupení hostů. |
prezident SK ČR Emil Morávek přijímá pozornost rakouských kominíků - tradiční korbel, předává Manfred Kindr, viceprezident ESCHFO a zástupce rakouských kominíků |
Potěšující je nárůst učňů na dnes jediném učilišti kominického oboru v Praze. Určitou nadějí skýtá návrh zákona o živnostenských společenstvech, kdy živnostenské společenstvo by bylo určitým garantem rozvoje a kvality řemesla. Samostatnou kapitolou by pak bylo případné povinné členství, jakkoliv je dnes tendence formy a způsob podnikání nijak nesvazovat. Je tím ale vytvářen prostor pro degradaci řemesel, kdy daného "podnikatele" nic nebude nutit k dalšímu zvyšování kvality oboru a dodržování zásad v podnikání. Prezident SK ČR ve svém vystoupení připomenul Sněm HK ČR z minulého týdne, kdy v průběhu jeho jednání vznikl tuhý boj o další rozvoj HK po zrušení povinného členství.
V systému dalšího vzdělávání kominíků mají významné místo pravidelná školení, organizována Společenstvem kominíků ČR. V roce 2001 proběhlo pod patronací Doc. Ing. Tomana CSc. z TU-VŠB Ostrava dvoudenní školení v Novém Strašecí na Rakovnicku a další celodenní školení v Ostravě. Obsah školení je zaměřen na problematiku bezpečnosti práce, znalosti právních a technických předpisů v oblasti komínů. Vedle toho je vždy diskutována aktuální problematika řemesla a nové pracovní postupy. Ojedinělou je aktivita Společenstva kominíků Severní Moravy a Slezska, které spolu s SK ČR organizuje vždy v úvodu roku i školení pro pracovníky kominických firem doplněné o problematiku dopravy a silničního zákona. Ročně je proškoleno na 350 členů SK ČR.
Na oblast vzdělávání úzce navazuje využívání oprávnění k titulu "Revizní technik komínů". Po zkušenostech s mnohdy neodpovědným přístupem některých jedinců, zneužívajících oprávnění k používání razítka Revizního technika, jeho falšování a neochotu dále se zúčastňovat školení k udržení vyšší úrovně vědomostí bylo rozhodnuto provést generální výměnu stávajících oprávnění. SK ČR podalo žádost o registraci titulu "Revizní technik SK ČR" a jeho ochranu proti zneužití. K tomu bude jistě vypracován nový řád pro udělování titulu a podmínek k jeho udržení či případnému odebrání.
Bavorský zemský kominický mistr Klaus Dank při vystoupení s pozdravem účastníkům Valné hromady |
v diskusi vystoupil rovněž Josef Tužinský, prezident Komory kominárov Slovenské republiky |
Společenstvo kominíků ČR nevynechává jedinou možnost, jak přiblížit široké veřejnosti své cíle a nabídnou pomoc při řešení problematiky bezpečnosti spotřebičů paliv a odvodů spalin. Je členem Iniciativy pro Individuální Topení (IIT), jejíž cílem je dosáhnout, aby každý dům byl vybaven již v projektu a v nové stavbě komínem, který zajisti bezpečnou pohodu a teplo domova. Pravidlem bývá prezentace SK ČR na takových výstavách jako AQUATHERM, či účast a vlastní prezentace kominických firem na regionálních výstavách. SK ČR, jako jedno z mála živnostenských společenstev, prezentovalo svou činnost na výstavě "150 let podnikatelské samosprávy v českých zemích", organizované Hospodářskou komorou ČR v listopadu 2001 v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Mezi důležité počiny patří účast na WORKSCHOPU MŽP k problematice čistoty ovzduší, kde byl jednoznačně prezentován názor a požadavek rozšíření kontroly účinnosti spalování i na malé zdroje znečištění podnikatelů (a jiných podnikatelských subjektů) provozovaných v rodinných domcích a bytech. Samostatnou kapitolou pak zůstává ošetření topenišť soukromých osob v rodinných domcích, kde není zájem legislativně tuto oblast řešit (s odkazem na údajné omezení dle Listiny zákl. práv a svobod).
V oblasti mezinárodních vztahů připomenul prezident E. Morávek účast delegace SK ČR na technické konferenci ESCHFÖ v Mühlbachu, řadu mezinárodních kontaktů a výjezdů na pozvání zahraničních partnerů. Delegace SK ČR se zúčastnila Spolkové konference Kominických mistrů Německa v Kasselu, Valné hromady Komory kominárov Slovenska, tradičních oslav dne Sv. Floriána v Dolním Rakousku. Společenstvo kominíků ČR bylo v loňském roce přijato za člena Mezinárodního komitétu pro požární prevenci (CTIF). V listopadu 2001 bylo SK ČR organizátorem mezinárodního WORKSCHOPU, kterého se zúčastnili prezidenti kominických společenstev a komor Polska, Slovenska, Rakouska a ČR. Předmětem jednání bylo zajištění perspektivy řemesla, zajištění podmínek pro rozvoj trhu práce, zakotvení rezervního komína do legislativních předpisů pro stavby a další rozvoj spolupráce.
Celá činnost Společenstva kominíků ČR a jeho Rady byla za uplynulý rok vedena snahou o pozvednuti řemesla na přijatelnou úroveň. Pomáhá i novou úpravou a obsahem Kominického věstníku a jeho rozesíláním mezi jinými i do knihoven a na okresní úřady. Stále je však dost těch, co stranou dění SK ČR působí spíše negativně a lze hovořit, že jsou ostudou řemesla. Jediným "přínosem" je uchováváni v podvědomí některých občanů averzi vůči kominíkům a podceňování jejich užitečnosti. Odmítnutí kominických služeb, jejich nedocenění a přehlížení, je ve svém důsledku tragickým faktem - stačí zalistovat denním tiskem, zejména ze začátku roku 2002. Tomu se snaží SK ČR ve své činnosti předcházet.
víceprezident ESCHFO Manfred Kindr hovoří k účastníkům Valné hromady kominíků ČR o poslání kominického řemesla v Evropské Unii, tlumočí M.Kopřivová |
MUDr.Eva Rychlíková, vedoucí odboru ochrany ovzduší Ministerstva životního prostředí ČR při projevu k účastníkům VH SKČR o významu nového Zákona k ochraně ovzduší |
V další části Valné hromady vystoupil viceprezident SK ČR a předseda legislativní komise Jaroslav Schön. Ve svém referátu na téma: CO SE PODAŘILO připomenul, že se hovoří o měření účinnosti spalování, jak je dáno v novém zákoně o čistotě ovzduší. Toto je však spojeno se znalostí o komínech, neboť nestačí změřit účinnost a neznat příčiny naměřených hodnot ve stavu spalinových cesty. Kominickému řemeslu je dána velká výzva přijetím zákona č.86/2002 Sb. Povinnost kontroly a měření účinnosti spalování u malých zdrojů znečištění do 200 kW je uložena jejich provozovatelům v §12. Kominík bude muset projit systémem autorizace (§15) a plnit některé náležitosti spojené s měřením komínové ztráty a kontrolou spalinové cesty (§16). Příprava na zahájení měření komínové ztráty malých zdrojů znečištění ještě není ukončena. Navazovat musí změna živnostenského zákona ve zpřísnění podmínek získání oprávnění, dopracování technologických postupů, zpracování podmínek evidence a vyhodnocování, ustavení dohledu a obsazení jednotlivých oblastí dostatečným počtem subjektů s příslušným oprávněním, tj. zajištění dostupnosti kvalitní služby.
Práce legislativní komise bude intenzivně pokračovat i ve směru přípravy nových stanov SK ČR, které musí reagovat na vzniklou situaci. Neméně důležité je i obnovení pohledu na komín, jako na technické zařízení se zvýšeným požárním nebezpečím. Zejména nyní, kdy ve větší míře, vlivem zvýšení cen za energie a paliva, dochází k obnovování topidel a topenišť zejména v rodinných domcích, ale i v bytech. Neodpovědné bagatelizování tohoto problému z pohledu požárního zákona nebude dlouho čekat na své negativní důsledky.
Technickou problematikou komínů se zabýval ve svém vystoupení předseda technické komise SK ČR Ing. František Jiřík. Zmínil se o dlouhodobém využívání měřící techniky v oboru kominictví od kufříku BRIGON, přes přístroje WÖHLER, TESTO až po nejnovější systémy, kdy kominíci si sami potvrzovali funkčnost spalinové cesty a hodnoty spalin, ale dosud tyto služby nebyly náležitě honorovány. Nové požadavky na měření určitě přispějí k širšímu zavedení měřící techniky do praxe a dají možnost jejího ekonomického využití. Změně postavení kominického řemesla musí napomáhat i další právní předpisy a zejména nutno právně dořešit postavení vyhlášky č.111/1981 Sb. o čištění komínů a upřesnit její obsah. Příslušné návrhy byly již v minulosti zpracovány, nyní nutno opakovaně podat podnět úřadům k aktualizaci změn.
prezident SK ČR Emil Morávek přednáší hodnotící zprávu o činnosti společenstva za uplynulé období, při studiu jednacích dokumentů sedí viceprezident SK ČR Jaroslav Schön |
Z obsahu změny ČSN bylo připomenuto, že definitivně je odstupováno od používání materiálu AL pro ohebné komínové vložky. Náhradou budou vyráběny pro nízkoteplotní plynové spotřebiče komínové vložky z plastů. Al materiály bude možno použít omezeně pouze u pevných vložek o vyšší tloušťce. Důležitou hodnotou bude maximálně přípustná teplota povrchu pláště komína, která zůstává 52°C. Jelikož odpadá hodnota tepelného odporu, bude na projektantovi, aby vhodnou volbou materiálů zajistil izolaci komína proti ochlazování spalin na straně jedné, a prostupu tepla na povrch komína do max. limitované hodnoty na straně druhé. Výška vyústění komínů u šikmých střech se v podstatě nemění, zdůrazňuje se hranice mezi plochou a šikmou střechou 20°. U ploché střechy se sjednocuje výška vyústění komína pro všechny druhy paliva na 1 m.
Důležitým úkolem technické komise SK ČR bude příprava technologických postupů pro zvládnutí měření účinnosti spalování malých zdrojů znečištění do 200 kW a vyhodnocování komínové ztráty. K tomuto připraví technická komise videozáznam o postupu měření.
Tajemnice SK ČR Ing. Rita Halbrštatová přednesla zprávu o hospodaření včetně návrhů na úpravu výše členských příspěvků od roku 2002. Vystoupení doplnil předseda revizní komise Miroslav Doležal zprávou o revizi hospodaření. K návrhu na úpravu výše členského příspěvku bylo jedno vystoupení účastníka VH směřováno k navýšení poplatku za zhodnocení výsledků měření a tím by odpadla nutnost úpravy výše členských příspěvků.
V diskusi jako první vystoupil Manfred Kindr, vicepresident ESCHFO. Předal účastníkům VH pozdrav předsedy ESCHFO pana Staicheleho. Vyzdvihl úspěch v činnosti SK ČR, zejména přijetí zákona o čistotě ovzduší a podpořil další nezbytné kroky k realizaci tohoto zákona. Upozornil, že úplnosti shody s obdobným předpisem států EU by bylo rozšíření platnosti zákona i na fyzické osoby. Konstatoval, že příprava všech legislativních podkladů je velmi náročná na čas a finanční prostředky. Česká republika již dlouhou dobu bojuje za zlepšení přípravy podmínek pro vstup do evropských struktur. Je proto žádoucí podpořit další snahu SK ČR o prosazení jednotného postupu v kominickém řemesle. Přes případné vnitřní proudy a názory je nutno udržet soudržnost SK ČR pro lepší možnost prosazení zájmů kominické živnosti. Poděkoval za vřelé přijetí a rozloučil se u příležitosti ukončení funkčního období.
František Holec poděkoval jménem Hospodářské komory ČR za přípravu výstavy o kominickém řemesle v Senátu závěrem roku 2001. Varoval před snahami některých učebních ústavů provádět rekvalifikace pro obor kominík, kdy v extrémních případech jsou schopny vydat osvědčení o rekvalifikaci pracovníka za pouhých 14 dnů! Kvalitu takového "učení" nutno důrazně odmítnout. Poděkoval SK ČR a zejména předsedovi technické komise Ing. Jiříkovi za vklad při úpravě národních technických předpisů o komínech do podoby EU. Připomenul nutnost změny zákona o HK a podělil se s přítomnými se svými představami na vytvoření podmínek pro obchodní smlouvy, bezpečnost práce, legislativní a technická pravidla a neposledně zajištění komplexních služeb pro zákazníka.
Pplk. Ing. Korda z HZS Č. Budějovice vyjádřil osobní názor, že komín stále považuje za požární riziko. Mezi rokem 2000 a 2001 je nárůst požárů komínů o 13! Z tohoto pohledu oceňuje fakt, že do nové komínové normy byl zařazen vzor revizní zprávy, což zlepší přehled o stavu komínu a umožní lepší orientaci mezi dokumenty různých subjektů. Rozhodně vítá každou snahu o společnou komunikaci ve věci zdolávání požárního rizika z provozování komínů a spotřebičů paliv. Ve stejném duchu vystoupil Ing. Chlebo z CTIF - mezinárodního komitétu pro požární prevenci.
tajemnice SK ČR Ing. Rita Halbrštátová seznamuje účastníky Valné hromady s hospodařením a rozpočtem Společenstva |
předsednictvo Valné hromady Společenstva kominíků ČR při projevu prezidenta SK ČR Emila Morávka |
V diskusi rovněž vystoupili Ing. Jirout, kol. Jirásek, Ing. Halbrštátová, J. Schön, Ing. Bechyně, Z. Adamus, Ing. Jiřík, M. Zeman, Ing. Josef Hodboď a další.
Závěrem Valné hromady bylo jednohlasně přijato usnesení o úkolech SK ČR pro nejbližší období. VH schválila výši ročního příspěvku za člena 1.600,- Kč a odstupňovanou výši vstupního poplatku. VH hromada vyzvala všechny členy SK ČR k uhrazení členského příspěvku do 30.6.2002. V termínu do 30.9.2002 svolat mimořádnou Valnou hromadu SK ČR.
Zpestřením průběhu Valné hromady byla prezentace stavebního spoření WÜSTENROT, které v nové image má nad střechou domečku (reklamy) kominíka pro štěstí. Mezi přítomnými byly vylosovány roční pojistné smlouvy a drobné upomínkové předměty.
Pokračováním v další části dne byl společenský večer, který již spolu s kominíky absolvovaly i jejich partnerky, mírně unavené po předcházejícím celodenním putování po pamětihodnostech Jihočeského kraje. V průběhu společenského večera pak převzali ocenění SK ČR zasloužilí mistři kominického řemesla.