logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nedělní editorial - uspěchané vládní rozhodnutí

Reklama

Pondělní zasedání vlády tím, že bylo v Brně, se pochopitelně zabývalo problematikou Brna a jihomoravského kraje. Z tohoto pohledu jsou samozřejmě důležitá rozhodnutí o přestěhování brněnského nádraží i informace o dálnici D 47 Ostrava Hrušov. Přesto je podivné, když se podle záznamu z tiskové konference po zasedání vlády na oficielních internetových stránkách úřadu vlády premiér Zeman věnuje zjištění, že brněnský primátor neumí píseň Za tichú Moravu. A informace o zcela zásadním rozhodnutí o ohromných majetkových přesunech mezi akciovými společnostmi České energetické závody (ČEZ), Česká přenosová (ČEPS) a státem pak tlumočí vládní mluvčí. Navíc v jeho interpretaci člověk těžko hledá nějakou logiku sdělení. Posuďte sami, jestli je to jen můj dojem:

"... Tím schváleným řešením dojde k provázání výroby a distribuce elektrické energie, zajištění její bezkonfliktní provozuschopnosti a k vytvoření předpokladu pro úspěšnou integraci do evropských struktur, a to samozřejmě při respektování požadavků zamezení propojení výroby přenosové soustavy a distribuce. ..." (www.vlada.cz). I po doplnění zřejmě chybějící čárky mezi slovem výroby a slovem přenosové jde evidentně o jazykový skvost.

Poskládáním informací z dalších zdrojů se lze dopracovat k věcné podstatě transakce, kterou vláda schválila jako mimořádný bod svého jednání v pondělí 6. května. Stát bude po provedení majetkových přesunů vlastnit 67,7% akcií společnosti ČEZ, 51% akcií společnosti ČEPS. Naopak ČEZ bude vlastnit 34% akcií ČEPS, 50 - 59% akcií v pěti krajských distribučních elektrárenských společnostech a 34% akcií ve třech krajských distribučních společnostech. Za hlavní přednost této vládou nezvykle pružně schválené majetkové transakce (ČEZ za ni státu zaplatí ve splátkách do r. 2006 nevýznamnou částku 17 miliard korun), vládní mluvčí p. Rouček uvádí: "... že příští vláda bude mít výrazně lepší vyjednávací pozici při prodeji státního podílu v akciové společnosti ČEZ".

Je to opravdu dojemné, jak sociálně demokratická vláda pečuje o to, aby se příští vláda nemusela zdržovat a unavovat nějakým rozhodováním. Takže ještě rychle udělá pár strategických rozhodnutí v oblasti koncepce obrany státu a energetiky.

Každá mince má ale i svůj rub a každé rozhodnutí i své stinné stránky. Rozhodně nepatřím mezi ty, kteří by se obávali vstupu cizího kapitálu do naší ekonomiky, konkrétně do energetiky. Je ale moudré nakoupit špičkové stíhačky GRIPPEN a abychom na ně měli, tak prodat rozhodující, doslova strategické části elekrizační soustavy zahraničnímu investorovi? I přes omezené množství informací, které máme jako občané (na rozdíl od vlády) k dispozici si dovolím tvrdit že ne!

A tak jako hluboce nesouhlasím s postojem Václava Klause a ODS v otázkách ekologie a udržitelného rozvoje (přírodu určitě neochrání trh!), tak s ním hluboce souhlasím v jeho protestu proti tomuto ukvapenému vládnímu rozhodnutí. Podezřelá je na celé věci i rychlost, s jakou byla na 20.května svolána mimořádná valná hromada společnosti ČEZ pro odsouhlasení celé transakce.




Ať se Vám příští týden podaří
Vám přeje Milan Bechyně


 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.