Odešel vynikající specialista oboru vytápění, Ing. Miroslav Kotrbatý
Zemřel Ing. Miroslav Kotrbatý, autor, kterého čtenáři TZB-info znají ze seriálu o průmyslovém vytápění a odborníci jako kolegu, který v tomto oboru hodně vykonal. V redakci TZB-info nám zůstal nezveřejněný text, který sám za sebe hovoří o kvalitě a unikátnosti textů z pera Ing. Kotrbatého.
„Byl jsem osloven redakcí TZB-info.cz, zda bych nemohl postupně zařazovat na jejich webové stránky poznatky získané mojí dlouholetou projekční, vývojovou a znaleckou činností v oblasti zásobování průmyslových závodů teplem“.
To byla úvodní věta seriálu, který byl publikován v letech 2006 až 2007. Pro mě to byl zároveň impulz pro shromáždění a utřídění dosud získaných poznatků v tomto oboru. Ve stejném období přišel s požadavkem na spolupráci na publikaci „Vytápění velkoprostorových a halových objektů“ prof. Dušan Petráš z bratislavské univerzity. Oblast vytápění průmyslových hal se mnou vypracovali Ing. Zuzana Kovářová a Ing. Ondřej Hojer. Tato publikace byla vydána v českém jazyce v roce 2007 a ve slovenštině o rok později. Vzájemná spolupráce pak vyústila ve vydání knihy „Hospodaření teplem v průmyslu“ zaměřené jak na halové objekty, tak na předávací stanice tepla. Hlavním tématem bylo šetření teplem v průmyslové oblasti s podtextem „nejlevnější energie je energie ušetřená“. Proti již dříve publikovaným pracem byly obsahem jak poznatky získané výrobou a realizací průmyslových otopných soustav ve firmě „KOTRBATÝ“, tak i z výsledků dizertační práce Ing. Ondřeje Hojera na Ústavu techniky prostředí, fakultě strojní ČVUT v Praze.
Následně jsme byli požádáni evropskou asociací REHVA z Bruselu, sdružující odborníky z oboru vytápění a vzduchotechniky, o zveřejnění našich poznatků v tomto oboru. Publikace „Energy Efficient Heating and Ventilation of Large Halls“ je prezentována v 26 evropských zemích a prostřednictvím profesní organizace ASHREA ve Spojených státech amerických.
Intenzivní vývojová činnost ve firmě „KOTRBATÝ“ v oblasti vytápění průmyslových hal vedla k novým poznatkům, které vyústily k nové metodice navrhování sálavých a infrazářičových otopných soustav. V začátcích navrhování závěsných sálavých panelů předpokládal autor teoretických postupů výpočtů dr. Cihelka úspory proti teplovzdušným soustavám kolem 25 až 30 %. Během více jak 50letého používání a zařazováním nových poznatků se úspory blíží k 35 až 40 %. Maximální využití principů sálavého vytápění umožňuje při nové metodice zónového rozmísťování otopné plochy až 45% úspory tepla. Při použití kombinace s větráním je úspora až 60 % (větrání zaplavováním – velkoplošné vyústi).
Byla proto přijata také nabídka redakce TZB–info.cz o publikování nové metodiky navrhování: „Zónové sálavé vytápění halových objektů“. Je to tedy stejná redakce, která umožňuje již podruhé prezentaci nových poznatků v oboru průmyslového vytápění. Je jen na projektantech, jakým způsobem přistoupí na využívání nových poznatků.
Velice dobrým krokem je zařazení nového předmětu „sálavé a průmyslové vytápění“ do studijního programu bakalářského i magisterského studia u profesora Bašty na Ústavu techniky prostředí, fakultě strojní ČVUT v Praze. Přednášejícím je jeden z autorů nové metodiky Ing. Ondřej Hojer, Ph.D.
Ing. Miroslav Kotrbatý