logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nesoučasná regulace vytápění ETATHERM

Reklama

Tento systémový logický krok technického pokroku navazuje na dřívější principy regulace ekvitermní či zónové, které dokázaly řídit či regulovat vytápění objektu podle nastavené teplotní křivky v závislosti na venkovní teplotě nebo údaji termostatu v referenčním místě. Jednotlivé místnosti obecného objektu totiž nemají stejné požadavky na teplotní úrovně ani v jejich konkrétních hodnotách, ani v časovém průběhu. Lze namítnout, že různost teplot i s ohledem na cizí vlivy (např. oslunění) je možné dosáhnout použitím termostatických hlavic; to je sice pravda, ale chybí zde výrazně právě možnost časového nastavení - respektive v konečné podobě časově - teplotního režimu vytápění každé jednotlivé konkrétní místnosti zmíněného objektu. Jen tak lze zajistit požadovanou tepelnou pohodu ve všech místnostech úměrně jejich účelu a době využívání s menší energetickou spotřebou ve srovnání s regulací vytápění objektu jako celku.

Praktická realizace IRC vede přirozeně k regulaci, která musí být schopná ovládat jednotlivá otopná tělesa. U dominantního teplovodního vytápění jde tedy o řízení průtoku otopného média radiátorovým ventilem. Konstrukčních principů existuje několik, v praxi se však používají zejména dva:

  • dvoustavový termopohon nebo
  • plynule řiditelný motoricky ovládaný servopohon

Na výše uvedeném principu IRC založila koncepci svého výrobku firma ETATHERM s.r.o. (Litovel), která před devíti lety uvedla na trh svoji první soupravu pro regulaci nesoučasného vytápění, tehdy s řídicí jednotkou ETA 0497 schopnou řídit vytápění osmi či šestnácti nezávislých místností. Akčním členem této soupravy byla a dodnes zůstává elektromotoricky řízená elektronická hlavice plynule ovládající stupeň otevření radiátorového ventilu.

Na prvních topenářských výstavách 1992/93 se výrobek setkával spíše s nedůvěrou a pochybnostmi o jeho praktickém užitku - připomeňme, že ceny energií byly z dnešního pohledu úsměvné a nejoblíbenějším způsobem regulace vytápění domků byl jednoduchý termostat s potenciometrem v referenční místnosti. Realizace některých prvních aplikací IRC i ve veřejném sektoru, zejména ve školách, však prvotní nedůvěru poměrně rychle zlomila. K rostoucímu zájmu pak brzy přibyl další důvod - zvyšování cen energií. Úspory energie pro vytápění dosažené aplikací IRC v některých školách převýšily i 40%.

Koncepce výrobku se osvědčila a zůstává prakticky neměnná. Jednotlivé díly soupravy však byly v průběhu uplynulých let několikrát konstrukčně i technologicky inovovány a nebývale rozšířily užitné vlastnosti a možnosti využití regulační soupravy ETATHERM. Ve stručném přehledu vypadá dnes takto:




Elektronická hlavice
Je postavena na převodovce hnané speciálním malým elektromotorkem, která pracuje jako zpětnovazební servopohon. Převodovka používá ozubená kola ze speciálních plastických hmot a výtlačný element ovládající kuželku radiátorového ventilu. Hlavice obsahuje elektroniku schopnou připojení k napájecí a komunikační sběrnici tvořené dvěma vodiči s napětím do 10V. Komunikace s řídicí jednotkou probíhá digitálně a umožňuje jak potřebné napájení, tak i adresné připojení více hlavic k jediné lince se dvěma vodiči. V provedení HK1 obsahuje hlavice také teplotní čidlo, provedení HK2 pracuje s odděleným teplotním čidlem (čidla mohou být různých typů - SIF, SEF). Běžný teplotní rozsah hlavice je +6 až +35°C s možností programování po 1°C, pro jiné účely jsou k dispozici i provedení s rozsahy pokrývajícími pásmo od -28 do +96°C.

Původní hlavice byly konstruovány pouze pro domácí ventily COTERM Příbram ev. Slovenské armaturky Myjava. V následujících letech se však na domácím trhu objevila široká škála ventilů většiny světových výrobců a konstrukce hlavice ETATHERM na tuto situaci adekvátně reagovala. Dnes existuje v provedeních použitelných téměř pro všechny prodávané ventily. Mezi nejčastěji žádané patří provedení pro ventily Heimeier, Comap, Danfoss, Giacomini.


Koncový modul
Druhým typem akčního členu soupravy ETATHERM je koncový modul. Zabezpečuje vlastně tytéž funkce jako elektronická hlavice, neřídí však převodovku, ale spíná/rozpíná speciální paměťové relé. Toto relé může ovládat přímotopná elektrická topidla, podlahové topné kabely a spínat různá zařízení (kotel) i další spínací prvky (relé, stykače).


Řídicí jednotka
Souprava s jednou řídicí jednotkou ETH1 je schopna ovládat až 16 nezávislých místností, v každé z nich mohou být až 3 koncové členy (hlavice či moduly). Je schopna realizace dalších funcí (vypínání kotle či čerpadla při dosažení programovaných teplot v místnostech, ovládání dvou kotlů, řízení bojlerů atd.). V případě větších objektů se použije více řídicích jednotek s možností jejich propojení do sítě po standardní sběrnici RS 485. Jednotky lze připojit k PC (případně i dálkově přes telefonní modemy), základní obslužný a konfigurační program KomWin poskytuje výrobce zdarma. Každá jednotka umožňuje vytvořit 96 uživatelských programů vytápění s až osmi různými časovými úseky denně a jejich rozlišením min. po patnácti minutách. K dispozici je i udržovací program zvolené konstantní teploty a možnost různě sestavených operativních změn vůči standardnímu programu. Externí povel (sepnutím kontaktu) přivedený do řídicí jednotky může změnit aktuální programy na jiné - pro tento stav připravené (např. HDO u elektrického vytápění). I v letním režimu nastává automatický denní proběh ventilů, který má zabránit jejich zatuhnutí vlivem nečistot či minerálních solí obsažených v otopném médiu.

Řídicí jednotka též sumarizuje údaje o průměrných teplotách s možností využití pro rozdělování topných nákladů mezi jednotlivé uživatele, ve své vnitřní paměti rovněž uchovává čtyřdenní historii skutečných hodinových teplot na všech adresách (pravidelným stahováním této historie lze v PC vytvořit hodinovou historii skutečných teplot i za celé topné období).

Uplynulé období prokázalo, že princip programové regulace vytápění jednotlivých místností je správným krokem a technické řešení výrobku je vydařené. Bylo realizováno několik tisíc aplikací a ohlasy zákazníků jsou vesměs příjemně pozitivní. Výrobce se pravidelně setkává s veřejností na výstavách: AQUA-THERM Praha koncem listopadu a SHK Brno (v rámci dubnového mezinárodního stavebního veletrhu).

Podporou projektantům a zdrojem informací pro zájemce jsou internetovské stránky firmy www.etatherm.cz , kde mohou návštěvníci získat podrobné informace o výrobku (projekční a montážní listy) i možnostech jeho aplikace. Součástí firemní prezentace jsou samozřejmě i tématické články, ceník, přehled některých referencí, zajímavá aplikační uspořádání a objednávkový formulář.


Kontakt:
ETATHERM s.r.o.
Palackého 405/32A
784 01 Litovel
tel.: 068/534 16 09

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.