Jak se vyrábí nové komínové vložky?
Komínový systém Avant Primo vstoupil do povědomí odborníků po získání Zlaté medaile na odborném veletrhu Aqua-therm 2001. Jedná se o nový komínový systém určený pro odvody spalin od všech druhů plynových a olejových spotřebičů v rodinných domech.
Zvláště výhodný je pak tento systém pro nízkoteplotní a kondenzační spotřebiče. Úplnou novinkou je na českém trhu použití profilovaných komínových vložek ve vícevrstvých komínových systémech. Na české trhu se tyto vložky poprvé objevily již před téměř dvěma lety a to v rámci sanačního komínového systému Keranova, který je určen pro rekonstrukce (vložkování) stávajících komínů.
Profilované vložky jsou vyráběny izostatickým lisováním |
Nová generace šamotových vložek je charakteristická na první pohled novou povrchovou úpravou (profilováním) a novou délkou (66 a 133 mm). Vložky jsou rozměrově přesné, mají tenčí stěnu (7-9 mm) a jsou v poměru ke své délce velice lehké. Tento pokrok umožnila nová receptura, ze které jsou vložky vyráběny a také nová technologie výroby, používaná výhradně firmou Schiedel. Vložky nejenže v sobě slučují všechny dobré vlastnosti prozatím známých materiálů komínů, ale v mnoha směrech jsou o krok dále.
Vlastnosti, na kterých můžete stavět:
- speciální povrch (profilování)
- délka vložek (66 a 133 cm)
- nízká váha
- mimořádná rozměrová přesnost
- minimální nasákavost
- vynikající odolnost vůči teplotním změnám
- kyselinovzdornost
- odolnost vůči korozi
- přírodní ekologický materiál
Z těchto vynikajících vlastností vyplývá řada výhod při použití:
- vysoká provozní bezpečnost
- možnost rychlé montáže
- úspora energie
- vysoká životnost
- eliminace hluku
Výrobní závod ve Wiesau byl založen již v roce 1884 jako ruční výroba užitkové keramiky a šamotu. Posledních 25 let se firma specializovala na výrobu komínových šamotových rour. Když v roce 1993 podnik koupila firma Schiedel GmbH & Co. prošel závod zásadní modernizací, při které se začala zavádět i náročná technologie izostatického lisování, která je v Evropě unikátní.
V současné době firma zaměstnává 120 zaměstnanců a vyrábí v třísměnném provozu ročně přibližně 1 milion klasických šamotových (plastických) vložek a asi poloviční množství profilovaných komínových vložek. Podle názoru našeho průvodce po výrobním závodě, kterým byl p. Michael Bauernfeind, se tento poměr nejpozději do 5 let obrátí a profilované vložky získají rozhodující podíl na trhu s komínovými komponenty.
Základní rozdíl proti výrobě klasických (plastických) komínových vložek je ve vlhkosti, resp. suchosti základní suroviny. Ta smí obsahovat maximálně 3% vlhkosti. Pomocí unikátní metody izostatického lisování pak při tlaku 400 barů vzniká přesný výlisek vylehčené a mechanicky i teplotně odolné komínové vložky. V dalších výrobních operacích pak jsou vložky zkráceny na přesnou délku pomocí špičkových, počítačově řízených manipulátorů a bez dotyku lidské ruky uloženy na speciální plošiny, které projedou tunelovou vypalovací pecí. Po vychladnutí se pak opět strojně uloží na palety a "zabalí" smršťovací fólií.
Technologie výroby profilovaných komínových vložek je natolik unikátní, že je v závodě zakázáno fotografovat. Přesto jsem od našeho průvodce dostal povolení k několika záběrům, které ale bohužel nemohou ukázat tuto moderní technologii.
Klasická plastická tvarovka v syrovém stavu musí být vyrobena uměle "křivá", aby se po vypálení změnila na rovnou |
Tvarovky profilovaných vložek jsou vyráběny lepením |
Prohlídka části závodu, výroby plastických šamotových tvarovek klasickým způsobem |
Nové profilové vložky jsou opravdu lehké |
Jaroslav Schön, Vladko Domažlický, Ing. Libor Seidl |