logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Zápachové uzavírky (I)

Reklama



Obr.1 Pisoárová mušle se ZU z výroby (vlevo)
a bez ZU (vpravo)

Každý zařizovací předmět je vybaven zápachovou uzavírkou (dále ZU). Jejím účelem je bránit pronikání zápachu a plynů z kanalizačního potrubí do místnosti.

Některé druhy zařizovacích předmětů (dále ZP) jsou konstruovány tak, že jsou vyrobeny se ZU. Takovými ZP jsou například klozetové mísy, výlevky, vpusti a některé druhy pisoárových mušlí. Konstrukce těchto ZP zajišťuje trvale obsah vody v jejich těle.

K ostatním ZP se připevňuje ZU na spodní straně v místě odtoku vody. Pokud jsou ZP užívány v chatách a chalupách obývaných jen přes léto, nesmí se před zimou zapomenout na vypuštění vody ze všech ZU. Po zamrznutí by mohlo dojít k prasknutí nebo i roztržení ZU.


V ZU je určité množství vody, které brání pronikání zápachu. Voda v ZU se nazývá také vodní uzávěra.

Konstrukce ZU a množství vody v ní musí být takové, aby se voda z uzavírky nemohla působením podtlaku při odtoku vody ze ZP do kanalizačního potrubí vysát a odtéct. Pak by neplnila svou funkci, protože právě voda brání průniku a šíření zápachu z kanalizace.

Hladina vody v ZU se nesmí nadměrně zvedat při případně vzniklém přetlaku v kanalizační soustavě.

Výška vody by měla být stálá. V důsledku odpařování nebo změny tlaku při průtoku vody se může výška hladiny vody měnit jen nepatrně. Výška hladiny vody by měla být nejméně 7 cm od spodní části ZU po odtokovou trubku.


Obr.2 Nejmenší výška hladiny vody v ZU


Některé ZP musí mít zajištěno doplňování vody do ZU. Jsou odsávací pisoáry a WC. U ostatních ZP s běžným provozem není toto doplňování nutné.

Aby mohla ZU dobře plnit svoji funkci, musí být správně připojena, provozována a udržována v čistém stavu. Připojení ZU k odpadnímu ventilu na ZP na jedné straně a k odtokovému potrubí na straně druhé, je poměrně jednoduché. Musí být však provedeno vodotěsně. Těsnost se zjišťuje zkouškou vodotěsnosti kanalizačního potrubí. Samotná ZU je vodotěsná z výroby, proto jde spíše o její řádné připojení tak, aby z ní nekapala voda, nebo neunikal zápach ani při plném vytížení a dlouhodobém používání.

Při připojování je důležité dávat pozor, aby se těsnění v ZU při dotahování převlečné matice nepoškodilo, nerozřízlo o hranu trubky, nebo nepřehlo.

Obr.3 ZU pro odsávané
pisoáry s ležatým odtokem
 



Obr. 4 Těsnicí kulička v ZU, vlevo voda neprotéká, vpravo protéká
V některých provozech (průmyslových, zemědělských, zdravotnických, nebo v laboratořích) se vyžaduje nejen vodotěsnost, ale také plynotěsnost.

Tento požadavek lze splnit použitím specielních ZU osazených těsnicí kuličkou, umístěnou uvnitř. Stejně jako u jiných ZU je i v této vodní uzávěra a navíc zmíněná kulička. V případě, že voda neprotéká, kulička dosedá na upravenou plochu uvnitř ZU. Tím je zajištěna dvojí ochrana proti pronikání zápachu z kanalizačního potrubí do místnosti - nejprve těsnicí kuličkou a za ní vodní uzávěrou. Při průtoku vody se kulička nadzdvihne a voda volně přes ZU protéká.

Pro zajištění dobrého utěsnění spojů se používají kvalitní těsnění z pryže, nebo k tomu určeného PVC. Tato těsnění mohou být plochá, zkosená, nebo s břitem.

Po delší době používání může dojít ke snížení jejich schopnosti dobře těsnit. Musí se proto po určité době používání vyměnit. Velmi vhodné utěsňování spojů je kónickým stlačováním těsnění do šroubení. Používá se stále častěji, protože je poměrně jednoduché a spolehlivé.


Průměr ZU musí být shodný s průměrem potrubí, v místě připojení nemá být redukce.

ZU proPrůměr ZU (mm)
Umyvadlo32, 40, 50
Dřez, myčku, pračku40, 50
Pisoár32, 40, 50
Bidet32, 40
Sprchový kout40, 50
Vanu40, 50, 63

Průměry uvedené v tabulce se vyrábí sériově ve velkém množství. Výrobci mohou na přání zákazníka pro jednotlivé ZP vyrobit ZU i o jiných průměrech.


Každá ZU by měla být nejen zvenku, ale také zevnitř čistá. Silně zevnitř znečištěná ZU má zmenšený průřez a neproteče přes ni potřebné množství vody. Případné usazené nečistoty by se měly vyplavit pouze silným propláchnutím čistou vodou.

K odstranění mastných nečistot je třeba k propláchnutí použít teplou vodu a běžný saponátový prostředek např. jar, pur apod.

Dříve se vyráběly ZU s otvorem pro čištění vnitřních stěn. Otvor pro čištění je na takových ZU umístěn ve spodní, nebo horní části, případně na boku. K jeho uzavření a utěsnění se používá zaslepovací víčko, nebo zátka se závitem. Dnes jsou tyto typy ZU zastaralé hlavně svým málo vzhledným tvarem.


Obr.5 Starší typ ZU
s horním otvorem pro čištění

Moderní ZU mají samočisticí funkci. Fungují na základě zrychleného průtoku vody a specielním vířením vody, kterým se neustále proplachuje vnitřní plocha stěn. Zvýšená rychlost protékající vody je navíc důležitá pro zajištění vysoké průtočné kapacity. Kónický tvar vtoku do komory ZU vytváří zrychlení toku vody a rozšířený profil dotváří potřebný směr proudění.


Obr.6 Samočisticí vanová ZU



Obr.7 Vyjímatelná vložka (vlevo),
tělo ZU (vpravo)
Případnému zanášení většími nečistotami, které nejvíce znečišťují ZU (vlasy, vlákna látek) lze předejít vložením sítka proti vniknutí větších předmětů do vtoku ZU.

Průtočná kapacita vyjadřuje množství protečené vody za určitý čas. V závislosti na druhu, průměru a tvaru ZU může být průtočná kapacita velmi různá. Pohybuje se přibližně od 0,2 litru za sekundu u nejmenších průměrů ZU (umyvadlo, pisoár) až po 1 l/s u van. Někteří výrobci uvádějí průtočnost také v litrech za minutu. Jde o přesnější vyjádření, např. u vanové ZU typu HL 560 (výrobce Huterrer&Lechner Rakousko) je v technických informacích uveden trvalý průtok 55 l/min.

Předpokladem dodržení předepsaného trvalého průtoku je vnitřní čistota ZU. K novinkám patří uzavírky s vyjímatelnou čisticí vložkou. Ta umožňuje vybírání drobných předmětů, které propadly do ZU.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.