logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nedělní editorial

Reklama

Reakce čtenářů na publikovaný článek Nová cesta k energeticky úsporným domům o inteligentním monitorování a řízení spotřeby energií v budově jsou zcela jistě cenným námětem k přemýšlení. Snad by bylo dobré využít delších zimních večerů, udělat si čas a skutečně v klidu popřemýšlet o problematice, která byla v reakcích na článek načrtnuta.

K určitému snažení, o jehož cíli celkem není spor - je to úspora spotřebovávané energie, máme dva motivy. Ten první je finanční. Funguje všude tam, kde jsou spotřeby energií měřeny, účtovány a kde spotřebitelé mají alespoň nějaké nástroje k jejich ovlivňování. Každý rozumný spotřebitel z této kategorie tedy hledá způsoby jak spotřebu energií snížit a uspořené peníze využít k jiným účelům. Je samozřejmé, že pokud někdo bydlí nebo pracuje tam, kde spotřeba energií není měřená (ubytovna, kolej, hotel, státní úřad), tento motiv zde není.

Druhý motiv pro úspory bych nazval morální. Snad většina lidí si již dnes uvědomuje, že procesy přeměny energie ke spotřebním účelům více či méně poškozují naše životní prostředí. Takže, čím menší množství energie se spotřebuje, tím více se životní prostředí ušetří. Ale to si jistě každý uvědomuje a není třeba to připomínat.

Zastavil bych se u jednoduchého a častého případu, kdy majitel domu chce ušetřit na nákladech za energie. Jakými opatřeními je možné dosáhnout úspor? Kolik to bude stát? Kolik se uspoří? Čím začít? To jsou všechno otázky, které má majitel staršího, nebo i nového domu před sebou. Myslím, že jsou dvě cesty jak otázky řešit. Jedna je klasická a znamená postupně:

  • zpracování studie - energetického auditu budovy
  • návrh jednotlivých úsporných opatření
  • vyčíslení jejich ekonomických přínosů
  • zajištění peněz
  • realizace jednotlivých opatření ve zvoleném pořadí


Druhá cesta - netradiční - vychází z myšlenky, že jedno z úsporných opatření zcela jistě bude kvalitní regulace vytápění - jednoznačně nejnáročnějšího "žrouta" energie. Regulace vytápění je možná mnoha různými způsoby a samozřejmě se liší pro různé druhy budov, různá paliva apod. Regulace vytápění popisovaná ve zmíněném článku s využitím řídícího PC, nazývaná většinou jako "inteligentní", je ale v současné době asi ta nejdokonalejší. Je přirozeně relativně drahá. V žádném případě nechci doporučovat tento systém jeko nejvýhodnější pro všechny případy a ani ho nijak propagovat, ale jen uvažuji. Není opravdu pro řadu případů vhodné začít tímto inteligentním řízením, které samozřejmě i monitoruje jednotlivé spotřeby a přepočítává je na jednu srovnávací jednotku, které rozumí každý - Kč? A na základě již získaných výsledků se pak rozhodovat pro další opatření? Nebo je nejlepší nejdříve dům zateplit, vyměnit okna a pak se uvidí ...

Jaká bude návratnost této investice? Asi bude vycházet při současných cenách energie ještě dlouhá. Ale jaká je vlastně ekonomická návratnost nové koupelny, auta, nebo třeba i kabátu? A není už zde již třeba brát v úvahu i to druhé hledisko, které jsem jistě ne úplně výstižně nazval morálním?



Klidný, "skoro předvánoční" příští týden Vám přeje
Ing. Milan Bechyně


 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.