logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Inovativní řešení v konstrukci vzduchotechnických jednotek

V současné době přichází na trh firma Multi - VAC spol. s r.o. s novým typem vzduchotechnických jednotek OMEGA. Vzhledem k tomu, že český trh je nasycen jednotkami s rámovou konstrukcí, snažili jsme se přijít na trh s jednotkou odlišné konstrukce. Naší snahou bylo zahájit v České republice výrobu jednotek s bezrámovou konstrukcí, které by byly vyráběny přesně na míru a dle požadavků zákazníka.

Reklama

V mnoha případech totiž investoři nebo projektanti naráží na problém s prostorem strojovny nebo nedostatečné přístupové cesty, kdy jednotka musí být na místo dopravena např. výtahem a smontována až na místě samém. A právě v těchto případech je řešením použití bezrámových jednotek.

Pro spolupráci v oblasti jednotek si Multi-Vac vybral za svého partnera holandskou firmu Ned Air - dlouholetého dodavatele plastových střešních ventilátorů. Společnost Ned Air zároveň patří mezi 3 největší nizozemské výrobce vzduchotechnických jednotek. Na základě uzavřené licenční smlouvy a předaného "know how" byla tento rok v Pardubicích zahájena výroba jednotek OMEGA. Vzhledem k odlišnému řešení konstrukce jednotek a použití několika nových patentovaných postupů bychom Vás rádi seznámili s nejdůležitějšími novinkami v této oblasti.

Zlý sen všech výrobců - tepelné mosty v pláštích jednotek
Jeden z nejdůležitějších prvků jednotky je její plášť. Velkým problémem plášťů jsou lépe či hůře eliminované tepelné mosty. Nežádoucí únik tepla pláštěm způsobuje nejen tepelné ztráty, ale také kondenzaci vlhkosti, stékání vody po stěnách pláště, hromadění vody v jednotce a následně korozi nebo bujení plísní a bakterií. Protože si uvědomujeme závažnost tohoto problému, jednotky OMEGA jsou vybaveny plášti, které prakticky eliminují tepelné mosty. Celý plášť jednotky je vyroben z přesných sendvičových panelů, které jsou díky patentované technologii výroby samonosné. Z tohoto důvodu není nutné používat nosnou rámovou (většinou hliníkovou) konstrukci panelů, která je ve většině případů zdrojem tepelných mostů. Sendvičové panely jsou zakončeny plastovými profily, které mají mnohem nižší koeficient tepelné vodivosti než hliník. Veškeré spoje dvou a více panelů jsou provedeny pod úhlem 45° takovým způsobem, že zakončení sendvičového panelu je kryto z obou stran tepelnou izolací.


Dostatečná tepelná izolace je zárukou bezproblémového provozu
Velký důraz je u naší konstrukce pláště kladen na celkovou tloušťku panelů, která je 44 mm. Díky použité izolaci a její tloušťce jsou tepelné ztráty našich jednotek o 48% nižší než při použití běžných 20-ti mm panelů s izolační hmotou z minerální vlny a o 35% nižší než u pláště izolovaného polyuretanem. Při teplotě vzduchu v jednotce 25°C a relativní vlhkosti vzduchu 65% dochází ke kondenzaci vlhkosti na vnitřní stěně 20-ti milimetrových panelů již při venkovní teplotě -14,9°C u panelů naší konstrukce to je až při -28,4°C. Tyto hodnoty jsou ověřené výpočtovým programem POKON 5.52.


Přímý spoj dvou panelů
  1. panel
  2. spojovací profil
  3. izolace
  4. těsnění proti vodě
  5. šrouby


Úhlový spoj dvou panelů
  1. ocelový pozinkovaný plech potažený 0,2 mm silnou vrstvou plastu v odstínu RAL 9002
  2. izolace z minerální vlny
  3. izolace z pěnového polystyrenu
  4. plastový základový profil
  5. zátka šroubového spoje
  6. pryžové těsnění

Věčná otázka - polyuretan, minerální vata nebo něco nového?
V současnosti se používají jako tepelná a hluková izolace panelů hlavně minerální vlny a nebo materiály na bázi polyuretanu. Každý z těchto materiálů má určité výhody i nevýhody.
Minerální vlna je nehořlavá. Pokud je použita vlna s vyšší objemovou hmotností, má dobrý zvukový útlum. Negativní stránkou je to, že ve většině případů je vlna do panelů vkládána a není pevně spojena s plechovým pláštěm panelu. Minerální vlna tak může ve stěnových panelech "sesednout" směrem dolů, čím dojde k vytvoření dalších tepelných mostů nebo může plášť rezonovat.
Polyuretanové izolační výplně jsou většinou do plechového pláště panelu vstřikovány. Polyuretan vyplní prostor určený pro izolaci a spojí obě stěny panelu, čímž je eliminována rezonance panelů. Nevýhodou je však malá objemová hmotnost izolace a tím pádem nízká schopnost akustického útlumu. V dlouhodobém časovém horizontu také dochází ke smršťování polyuretanové výplně. V neposlední řadě je u tohoto provedení problémem hořlavost izolační hmoty.
Panely jednotek OMEGA jsou vyráběny naprosto odlišným způsobem. Jako izolaci používáme minerální vlnu s objemovou hmotností 165 kg/m3, kterou řežeme tak, aby vlákna izolace byla orientována kolmo na prostup tepla. Izolace je z obou stran přilepena k vnitřnímu a vnějšímu plášti. Tím se nám podařilo dosáhnout nadstandardních hlukově a tepelně izolačních vlastností. Izolace je nehořlavá podle ČSN 730862 B. Panely nerezonují a mají velice malý průhyb při jejich zatížení. Po panelech lze bez problémů chodit, bez rizika jejich poškození.


Akustický útlum pláště jednotky:
Hz 63 125 250 500 1000 2000 4000
dB 23 20 30 42 47 52 54


Vysoká třída těsnosti
Protože chceme mít opravdovou jistotu, že pláště našich jednotek jsou těsné, používáme ve spojích standardně dvojité těsnění a u venkovního provedení trojité. Veškeré revizní otvory jsou vybaveny dvojitým těsněním. Dvířka a poklopy jsou vybavené speciálními kompresními závěry, které zajistí těsnost revizního otvoru v podtlakové i přetlakové části jednotky. Díky tomuto řešení dosahují pláště těsnosti třídy C.


Pozinkovaná ocel, nerez a ještě něco navíc ...
Nejběžnějším materiálem používaným na plášť panelů je bezesporu pozinkovaný plech. Z estetických důvodů je často dodatečně lakován, ale většinou nejsou tyto úpravy dostatečně a trvale odolné. Tuto skutečnost řešíme použitím pozinkovaného plechu, který je laminován 0,2 mm silnou vrstvou odolného plastu. Tím je zajištěn nejen lepší vzhled jednotky ale hlavně se výrazně zvyšuje její odolnost proti korozi v agresivním prostředí. Pokud jsme se již zmínili o agresivním prostředí je třeba dodat, že nabízíme i panely s nerezovými plechy. Pokud není nezbytně nutné použít nerezové plechy na vnější i vnitřní straně pláště, je možné zvolit i kombinaci nerez - pozinkovaná ocel. Veškeré stříhané hrany ocelových pozinkovaných plechů jsou zakončeny tak, aby nepřišly do přímého styku s atmosférou. Aby nedocházelo ke korozi v místě sešroubování žárově zinkovaného základového rámu a podlahových panelů, nahradili jsme šrouby lepidlem na bázi MS polymeru.


Řešení bez kompromisů, řešení "šité na míru"
Jednotky s rámovou konstrukcí jsou vlastně sestavené ze standardních modulů. Jejich výhodou je jasně definovaná rozměrová řada, které však ne vždy může vyhovovat daným prostorovým podmínkám nebo technickým požadavkům projektanta. V lepším případě nutí projektanta ke kompromisním řešením.
Naše jednotky OMEGA nemají žádnou typovou řadu, každá zakázka je řešena individuálně s ohledem na nejlepší možné technické řešení. Pláště jednotek OMEGA se vyrábějí v modulu 350 mm v podstatě v jakémkoliv rozměru. Toto konstrukční řešení umožňuje také vestavbu dalších zařízení do pláště jednotky jako jsou frekvenční měniče, kompresory k přímým výparníkům, čerpadla k vodním zvlhčovačům apod. - při zachování celkové kompaktnosti zařízení. Své uplatnění najde naše konstrukce také při stavbě jednotky ve ztížených podmínkách, protože není problém opravit jednotku na místo určení v rozloženém stavu a postavit ji až tady. I jednotky s výkonem okolo 50 000 m3/h lze v rozloženém stavu dopravit běžným osobním výtahem, nebo pronést dveřmi 900 mm širokými.


Co vše si může zákazník přát?
Vzhledem k tomu, že dosavadní kapitoly byly věnovány tomu nejdůležitějšímu, tedy plášti jednotky, chtěl bych Vás na závěr seznámit s dalšími možnostmi, které jen potvrzují to, že jednotka je opravdu navržena a vyrobena "na míru".


Ventilátory a jejich pohon
Standardně jsou dodávány radiální oboustranně sací ventilátory s dopředu nebo dozadu zahnutými lopatkami od firmy Comefri. Na přání lze také dodat ventilátor od výrobců Gebhardt, Rosenberg a Nicotra. Kromě oboustranně sacích radiálních ventilátorů s řemenovým pohonem dodáváme na přání oběžná kola s volným výfukem, ventilátory s přímým pohonem a jiná speciální provedení ventilátorů.
Standardně je pohon řešen řemenovým převodem, životnost řemenů je počítána minimálně na 20 000 hodin.


Motory
Standardně jsou dodávány jednootáčkové trojfázové asynchronní motory. Na přání je možné dodat motory v nevýbušném provedení, motory s nestandardním napětím, motory víceotáčkové atd.
Motor i ventilátor jsou umístěny na rámu, jehož součástí jsou i napínací saně pod motor a tlumiče vibrací.


Filtry
Filtry jsou dodávány deskové, kapsové, kompaktní a absorpční s aktivním uhlím. Podle typu v třídách filtrace G3, až U16.


Zpětné získávání tepla
Deskové rekuperátory jsou dodávány křížové nebo diagonální. Rotační rekuperátory montujeme enthalpické nebo kondenzační. Rotační rekuperátory se dodávají plně vestavěné do jednotky bez jakýchkoliv výčnělků a převisů na vnějším plášti jednotky. Pokud požadujete absolutní oddělení přívodního a odvodního vzduchu nebo umístění přívodní a odvodní větve na dvě různá místa, potom Vám můžeme nabídnout řešení s glykolovým okruhem.


Ohřívače
Standardně jsou dodávány vodní výměníky s měděnými trubicemi s nalisovanými hliníkovými lamelami - označováno jako provedení Cu/Al. Po dohodě ale lze volit nejen materiál lamel a trubic, ale také materiál sběračů nebo rámu. V případě, že je k ohřevu použita pára je kompletně celý výměník vyroben z pozinkované oceli. V nabídce samozřejmě nechybí ani elektrické ohřívače.


Chladič a přímý výparník
Chladiče a přímé výparníky jsou dodávány ve stejném provedení jako vodní ohřívače. To znamená, že standardně je dodáváno provedení s měděnými trubicemi s nalisovanými hliníkovými lamelami. Lamely je možné dodat také hliníkové s úpravou epox, pozinkované nebo měděné.


Zvlhčovač
Pro zvýšení vlhkosti vzduchu jsou dodávány buď parní zvlhčovače a nebo vodní aerosolové rozprašovače.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.