logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

XI. ročník konference "Snižování energetické náročnosti budov ..." (II)

Dnes si můžete přečíst pokračování článku z minulého týdne, ve kterém přinášíme další zajímavé příspěvky z konference, ze Sekce vytápění - TZB.

Reklama

Prof. Dipl. Ing. Dr. Techn. August Raggan, TU Graz
přednesl poměrně dlouhou přednášku, ve které prezentoval zejména všeobecné výhody využívání biomasy k výrobě energie. Zhruba 10 let byl vedoucím Institutu výzkumu alternativních zdrojů při TU Graz, 10 let je majitelem firmy zabývající se využitím biomasy (představující špičku mezi firmami v Rakousku zabývajícími se touto tématikou) a v současné době spolupracuje s firmou Hamont-Contracting and Trading, spol. s r.o., v ČR.
Ve svém příspěvku nejprve uvedl údaje o omezenosti světových zásob fosilních paliv, které se již vícekrát staly příčinou válek (např. USA od roku 1945 vedly více jak 200 konfliktů, aby si zabezpečily tyto zdroje) a jejich využívání je příčinou znečištění nejen ovzduší a vody, ale i půdy - ztráty humusu. Dále se zabýval i nepřímými důsledky, které ze spalování fosilních paliv vznikají - uváděl souvislost mezi existencí civilizačních chorob a kontaminací, zejména chlorem, paladiem a tetrachlorbenzéndioxinem, které způsobují otravu ekosystému.

Poté informoval o stavu ve využívání biomasy v Rakousku, tato země představuje světovou špičku v tomto oboru, i o dalších záměrech na úseku úspor energie, např. záměru úspory cca 30% spotřeby tepla provedením důkladnější izolace i širšího využívání alternativních zdrojů. Přimlouvá se za zavedení daně z CO2 i za platbu skutečných nákladů na fosilní paliva a z nich vyrobenou energii (bez dotací). Uvedl, že ročně se staví v Rakousku 100 velkých zařízení na spalování biomasy s výkonem větším než 1 MW. Avšak ne vždy je toto řešení to nejvhodnější, neboť u velkých instalací se ztrácí až 30% energie v rozvodech. U centrálních systémů zásobování teplem se v Rakousku vynaložilo mnoho zbytečných nákladů, které však mají oproti individuálnímu vytápění jednu nespornou výhodu - emise chloru a prachových částic zůstávají u zdroje a nešíří se do prostředí.

Na závěr svého příspěvku se podrobněji zabýval technickým řešením EKO domu využívajícího - sluneční energii společně s biomasou (vytápění i výroba elektrické energie), s vlastní studnou i čistírnou splaškových vod s pozemkem o ploše cca 1.000 m2, hnojeným popelem ze spalování biomasy apod.

V následné diskusi uvedl, kromě jiného, moderátor sekce, že prudký nárůst spotřeby energie na Zemi nastal v roce 1875, kdy nastupovala výroba oceli - do té doby 3/4 veškeré energie bylo získáváno spalováním dřeva. Boom zemního plynu nastal během 2. světové války v USA, kdy byl postaven plynovod z Texasu do Chicaga a doba jeho trvání se odhaduje ještě na cca 70 let.


Roman Folvarčný, manager společnosti Hamon-Contracting and Trading, spol. s r.o., Sedliště
uvedl některé velmi zajímavé příklady z praxe, kdy provozovatel systému vytápění má vlastní hmotu, kterou považuje za odpad a přitom ji lze úspěšně využít jako paliva do vhodně navrženého systému vytápění. Např. jedna firma z Rožnova ročně vyvážela na skládku odpad z čištění obilí v množství cca 220 t. Přitom její energetická spotřeba byla 3.300 GJ/rok, za dodávku tepla platila cca 1,3 mil.Kč/rok. Odpad z její činnosti byl však velmi dobře spalitelný a jeho spalováním lze plně pokrýt celkovou potřebu tepla této firmy - pro potřebné množství tepla ho postačí spálit cca 190 t/rok. Návratnost vložené investice na instalaci nového systému vytápění byla 1,8 roku. Obdobným způsobem v současné době řeší firma využití vznikajícího odpadu u firmy Jelínek, Vizovice pro vytápění jejich provozů. Odpad z výroby destilátů má výhřevnost cca 18 MJ/kg a je velmi vhodným palivem, jeho vlhkost není na závadu, neboť je pouze na povrchu zbytkových kusů. V současné době firma platí za dodávku tepla 2,5 až 3 mil.Kč/rok.
Do konce roku 2001 firma Hamont připravuje ještě další 5 velkých projektů na využití alternativního paliva.


Ing. Řezníček, firma Verner a. s.
informoval o některých novinkách společnosti, která se zabývá výrobou kotlů na biomasu již více jak 10 let. Společnost, která cca 63% své produkce vyváží na trhy v západní Evropě, provádí stálou inovaci svých výrobků (zvyšování tloušťky plechu až na 8 mm, výměnné části kotlů, resp. jejich provedení v nerez oceli, umístění ochranné patrony proti přetopení apod.), čímž zvyšuje komfort provozu (různé modifikace kotlů mají dobu přiložení od 10-15 hodin až několik dní).

Dále představil některé výrobky společnosti, např. typovou řadu kotlů Golem o výkonech 100 kW až 5 MW a krbová kamna kombinovaná pro lokální i teplovodní systém.

Závěrem uvedl informace o dvou projektech centrálních kotelen pro obce - obec Dešná v okrese Jindřichův Hradec, kde ve dvou jednotkách o výkonu 0,9 a 1,8 MW lze spalovat slámu, příp. i dřevní štěpku a město Rokytnice v Orlických horách s instalací 2x2,5 MW (dřevní štěpka).
Na těchto příkladech ukázal na některé chyby, ke kterým došlo při návrhu systému.
Např. v obci Dešná byla navržena teplovodní síť z jedné centrální kotelny pro celou obec i 2 blízké osady, takže náklady na rozvody tvořily celou polovinu investice. Nebyla zde dodržena orientační zásada o délce přípojky pro daný výkon (např. pro přivedení výkonu 50 kW by přípojka neměla být delší než 50 m). Cena tepla v obci je 240,- Kč/GJ.
V Rokytnici v Orlických horách se dostali do obtíží se zajištěním paliva, neboť přislíbený dřevní odpad z okolních dřevozpracujích závodů odebrali zahraniční investoři. Proto město založilo plantáž rychlerostoucích dřevin na ploše cca 20 ha. Předpokládá se, že současná cena 350,- Kč/GJ bude snížena na cca 300,- Kč/GJ. Jako paradox uvedl, že město Hradec Králové štěpkuje odpad z městské zeleně a pak s tímto materiálem zasypává terénní prohlubeň za městem.

Poté uvedl ještě několik menších referenčních instalací o výkonech do 1 MW s velmi krátkou návratností vložených investic - základní školy v Trnavě, v Kašavě a v Bohuslavicích u Zlína aj.


Ing. Jiří Vachek, ŽS Brno, a. s., Závod energetické a ekologické stavitelství, Brno
S ohledem na již pokročilou dobu svůj příspěvek výrazně zkrátil, přesto však uvedené informace byly velmi zajímavé. Nejprve informoval o nové aktivitě společnosti, kterou chce pomoci rozvoji úsporných opatření v oblasti úspor energie a zlepšení stavu životního prostředí s využitím metodiky EPC, neboť stávající systém podpor ze SFŽP i ČEA není pro většinu obcí přijatelný - i když podíl obce z celkové je cca 20%, je i tato částka pro obec, v součinnosti s poskytnutím nezbytných garancí, nepřijatelná. Za tím účelem a.s. ŽS Brno založila novou a.s. ENERGO 2000. Nová společnost podle této metodiky zainvestovala plynofikaci kotelny s tím, že ji bude 15 let provozovat a poté ji předá jejímu majiteli.

V další části svého příspěvku hovořil o výstavbě centrálního tepelného zdroje pro město Bystřice nad Pernštějnem, o jeho parametrech i zkušenostech z výstavby. Pro ilustraci uvedl hlavní technické parametry a časové údaje. Stávající a nevyhovující tepelný zdroj spalující hnědé uhlí tvořilo celkem 5 kotlů typů Slatina o výkonu 12,5 MW a jeden odstavený kotel o výkonu 1 MW. Nový systém vytápění má instalovány 2 kotle typu Urbas rakouského výrobce, každý o výkonu 4,5 MW, do systému je vřazena vertikální akumulační nádrž o objemu 370 m3, rozvody tepla jsou zhotoveny jako bezkanálové z ocelového předizolovaného potrubí dánské firmy LOGSTOR ROR. Kotle jsou určeny pro spalování nedělené stromové kůry, hoblin a pilin ve směsi do 50% celkového obsahu, řepkové slámy ve směsi do 30% celkového obsahu a štěpky ze dřeva a kůry - výhřevnost paliva 7,9 až 11,1 MJ/kg, vlhkost 30 až 60%, popelnatost 1 až 5%. V trase kouřovodu jsou instalovány multicyklonové odlučovače zabezpečující pro uvedenou kombinaci paliv dodržení koncentrací škodlivin 150 mg/Nm3, SO2 - 1.500 mg/Nm3, CO - 250 mg/Nm3 a NOx - 650 mg/Nm3. Realizace stavby byla zkomplikována některými administrativními zásahy (opakování výběrového řízení na dodavatele stavby, odklad podpisu smlouvy MěÚ se SFŽP, zabezpečení podkladu přeneseno na dodavatele aj.) i nutnosti zajistit nepřerušení dodávky tepla a TUV do původního systému vytápění, na který je napojeno 1.045 bytů, restaurace, samoobsluha potravin a Kulturní dům.


Ing. Petr Suchý, NUCLEA, spol. s r.o., Třebíč
V úvodu svého příspěvku uvedl informace o společnosti zřízené v roce 1993 i o náplni její činnosti. Od roku 1998 jsou projekční aktivity firmy zaměřeny také na zařízení pro získávání energie z obnovitelných zdrojů. Ve spolupráci s prof.Ing.F. Jiroušem, DrSc z ČVUT, vyvinuly řadu teplovodních kotlů VESKO-B o výkonu 1 až 6 MW spalující dřevní odpad na šikmém suvném roštu. V roce 1999 společnost získala podporu programu EUREKA s projektem E 2293 MULTIVALENT.

Dále se podrobněji zabýval popisem kotle MULTIVALENT o výkonu 800 kW spalující celé balíky obilné či řepkové slámy o rozměrech 1,2 x 0,85 x 1,8 m, který byl v roce 2000 postaven v areálu firmy, v lednu 2001 uveden do provozu a do dubna na něm probíhaly provozní zkoušky a měření. Výklad doprovodil základními schématy a promítnutím krátkého videozáznamu z provozu tohoto kotle. V kotli lze spalovat také dřevní odpad.

Závěrem informoval dalších aktivitách firmy v roce 2001 - v listopadu bude uveden do provozu v kotelně K 13 v Třebíči roštový kotel VESKO-B o výkonu 3,0 MW (provozovatel Třebíčská tepelná společnost) a v dřevozpracující firmě TADOS Rožďálovice bude postaven kotel MULTIVALENT 700 kW.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.