logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

XI. ročník konference "Snižování energetické náročnosti budov ..." (I)

Ročně se staví v Rakousku 100 velkých zařízení na spalování biomasy s výkonem větším než 1 MW. Přes výrazné přednosti není toto řešení vždy nejvhodnější, neboť u velkých instalací se ztrácí až 30% energie v rozvodech. Naopak u nově stavěných nízkoenergetických domů lze dosáhnout takové snížení spotřeby tepla na vytápění, že postačí zdroj tepla o výkonu okolo 2 kW. To jsou jen dvě z řady zajímavých informací, které byly předneseny na konferenci.

Reklama

Jednání konference bylo rozděleno na 2 části, nejprve se uskutečnilo plenární zasedání, po kterém následovala jednání ve dvou sekcích, v sekci stavební - odborný garant Doc. Ing. Václav Cepek, CSc. z FAST VŠB-TU Ostrava a v sekci vytápění-TZB, odborný garant Doc. Ing. Zdeněk Toman, CSc. z FMMI VŠB-TU Ostrava. Po úvodním přivítání a souhrnných informacích, podaných pracovníkem Domu techniky Ostrava následovalo přednesení příspěvků v rámci plenárního jednání konference. Z nich lze upozornit zejména na některé zajímavé informace, např.:


RNDr. Jiří Klíma, Ministerstvo pro místní rozvoj:
- pro rok 2001 nemohl být realizovaný program ve smyslu Nařízení vlády č. 299/2001 o poskytování finančních prostředků na rekonstrukce a opravy objektů. Je předpoklad, že úspory energie by mohly dosáhnout až 40%, přičemž podpora státu na přestavbu stávajících kotelen na ušlechtilá paliva může dosáhnout až 70%. V současné době ministerstvo připravuje další Nařízení vlády k tomuto záměru pro příští rok.


Ing. Marek Bruštík z Ministerstva životního prostředí (zastupoval ředitelku odboru ochrany ovzduší MUDr. Rychlíkovou)
informoval o současném stavu zpracování nového zákona o ovzduší a souvisejících předpisů i vztahu k legislativě EU. V nové legislativě bude mezi jiným např. stanovena právní závaznost koncepcí i jasná formulace pojmu paliva, řešena problematika spalování upotřebených olejů apod. Platnost nového zákona o ovzduší bude zřejmě od 1.4.2002.


Ing. Milan Machač, vedoucí odboru ochrany ŽP a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje
hovořil o krajské koncepci v ochraně ovzduší a v energetice, její provázanosti s ostatními koncepcemi kraje v jiných oblastech (např. v odpadech, vodním hospodářství apod.), i její uvažované platnosti po dobu 20-ti let. V současné době má kraj určitý náskok ve zpracování koncepce v odpadovém hospodářství, neboť analýza odpadů je již hotova.


Ing. Poloch z Útvaru hlavního architekta Magistrátu města Ostravy
uvedl některé zajímavé údaje o městě a jeho zásobování energií. V současné době má Ostrava o 100.000 obyvatel méně než se před lety předpokládalo, kdy se připravovaly současné kapacity pro vyšší počet obyvatel. Současná energetická potřeba města je 600 MW elektrické energie, 60.000 m3/hod zemního plynu a 2.400 MW tepla. Na území města jsou v provozu 4 tepelné elektrárny, další je v jeho těsné blízkosti (TE Dětmarovice).


Na závěr plenárního zasedání v rámci diskuse vystoupil ředitel Závodu energetické a ekologické stavitelství, a.s. Železniční stavitelství s krátkou informací o činnosti závodu a připomněl některé dosud stále platné zásady Tomáše Bati. Poté následovalo jednání v sekcích.



Sekce vytápění - TZB


V této sekci bylo předneseno celkem 12 referátu velmi dobře moderovaných a doplňovaných Doc. Ing. Tomanem, CSc. O aktuálnosti této problematiky svědčil nejen velký počet účastníků, ale i skutečnost, že přednášky se protáhly daleko přes čas vyhrazený pořadateli a jednání v sekci tak trvalo déle než 6 hodin. Z příspěvků uvádím některé zajímavé informace.

Ing. Libor Seidl, Schiedel, s.r.o. Nehvizdy
se zabýval již dlouho diskutovaným tématem - srovnáním spotřeby energie na vytápění objektů zásobovaných teplem z individuálních nebo centrálních zdrojů. Ve svém příspěvku vycházel z výsledků studie "Porovnání specifické spotřeby plynu při induviduálním a ústředním vytápění", SBL - Instalation, 1987, která byla zpracována na základě měření spotřeby plynu v letech 1984 - 1986. Ve studii byla nejprve jednoznačně definována základní technická kritéria srovnávaných objektů:

  • stavebně fyziologické velikosti bytových jednotek musí být srovnatelné, např. zahuštěná plošná zástavba, stavebně konstrukční provedení, tepelné zaizolování objektu aj.,
  • postavené bytové objekty musí odpovídat standartu bytového domu,
  • hodnoty spotřeby energií musí být sledovány nejméně po dobu 3 ročních period a musí být ze stejných let.

Skupinu individuálně vytápěných objektů tvořilo 248 bytů umístěných v pěti bytových komplexech. Průměrná spotřeba plynu v jednotlivých komplexech se pohybovala v rozmezí 13,15 až 20,75 m3/m2/rok - celkový průměr byl 16,14 m3/m2/rok.

Pro porovnání byl vybrán bytový komplex 40 objektů postavený v letech 1972-1982. Celkový počet bytů byl 1.850 s vytápěnou plochou 138.377 m2, vypočtená specifická spotřeba byla 23,75 m3/m2/rok. Rozdíl specifické spotřeby tepla mezi oběma skupinami byl 47% - je neúměrně vysoký, odpovídá však skutečně naměřeným hodnotám. Příčina úspory nespočívá v rozdílném technickém vybavení srovnávaných systémů vytápění, ale největší mírou je ovlivněn psychologickými vlastnostmi uživatelů. Regulační mechanismy zabudované v jednotlivých spotřebičích mohou s maximální účinností reagovat na individuální tepelnou potřebu jednotlivých uživatelů bytů. Naproti tomu regulační systémy centrálního topení vychází z všeobecně stanovených středních hodnot tepelné pohody a individuálně je možná pouze druhotná doregulace.


Antonín Minarčík, ředitel OTS-Dakon s.r.o., Krnov
představil novinku mezi nástěnnými kotli, kondensační kotel DAKON KS pro vytápění a ohřev TUV v zásobníku nebo průtokovým způsobem. Tyto kotle jsou určeny pro vytápění bytů a rodinných domků s tepelnou ztrátou 6 - 24 kW, přednostně pro nízkoteplotní vytápění, lze je však využít i pro smíšené vytápění až do tepelného spádu 80/60oC. Uvedl především přednosti těchto kotlů - úspora až 30% provozních nákladů, nerezový kondenzační výměník s dlouhou životností, řídící elektronika s mikroprocesorem fy Honeywell, premixový hořák spalující směs plynu se vzduchem v rozsahu 30-100% výkonu s neměnným spalováním aj.

Další novinkou je plynový teplovodní kondenzační kotel DAKON MODULEX 200 vyvinutý firmou AWB z Holandska na zakázku pro DAKON a UNICAL. Kotel má velký rozsah výkonu 12 - 200 kW, který je dosahován použitím stavebnicových modulů o výkonu 40 kW, elektronikou a dalšími konstrukčními novinkami, při účinnosti 103 až 109% a hodnotách emisí CO2 a NOx (při O2 3%) méně jak 3%.

Přednosti výrobků fy DAKON v závěru svého příspěvku doložil "domácí ekonomií" obyvatel části sídliště Cvilín v Krnově, kde byty byly odpojeny od CZT a vybaveny kotli DAKON - současná úspora provozních nákladů je cca 5.600,- Kč/rok. V současné době má firma DAKON v ČR 124.000 kotlů v záruce.

V následné diskusi údaje o úspoře potvrdil i Doc. Toman doložením konkrétních provozních nákladů za vytápění a přípravu TUV v bytech v Ostravě a v Porubě.


Ing. Svoboda, firma Viessmann, pobočka Olomouc
stručně informoval o činnosti firmy, která působí na českém trhu od roku 1992 a kromě prodeje svých výrobků provádí školení projektantů, servisních techniků. Pro svoje kotle si firma vyrábí vlastní regulační systémy. V další části svého příspěvku představil kondenzační kotel VITODENS 100 o výkonu 8 až 24 kW, který dosahuje účinnosti 106% a má zabudovanou technologii bezplamenného katalytického spalování plynu.


V rámci diskuse moderátor uvedl některé možné způsoby snížení spotřeby energie:

  1. výstavba nízkoenergetických domů, u kterých lze dosáhnout snížení energie až na 10% obvyklé hodnoty spotřeby, což u bytu představuje snížení až na cca 2 kW. Pro takový byt pak postačí malý tepelný zdroj se spotřebou na úrovni běžného domácího spotřebiče (např. automatické pračky). Tohoto výrazného snížení lze dosáhnout použitím silnější vrstvy tepelné izolace.
  2. instalací dokonalé techniky vytápění s regulací
  3. regulací celého systému vytápění. Např. při řízené dodávce elektřiny rozvodnými závody v kombinaci s jinými zdroji vytápění. Pro ilustraci uvedl příklad instalace krbových kamen. V minulosti tento zdroj energie měl účinnost okolo 15%, dnešní, tzv. francouzské krby s konvektivním systémem rozvodu tepla mají účinnosti 60 až 70% při výkonu 5 až 20 kW.


Doc. Ing. Jaromír K. Klouda, CSc., AB CONTTMAIN International Drásov
podrobněji informoval o nových výrobcích a technologiích v oboru komínové techniky, které představují výrobky z tzv. "ušlechtilé keramiky". Tento nový materiál spolehlivě eliminuje některé nedostatky kovových či plastových komínových systémů (např. provozní hlučnost, nižší korozní odolnost a tím i životnost, malou odolnost vysokým teplotám) a současně umožňuje využití všech druhů paliv a podtlakový i přetlakový provoz. Komínové systémy z těchto materiálů jsou v provozu dlouhodobě bezpečné a spolehlivé a pří výstavbě snadno a rychle montovatelné.

V další části pak představil komínové vložky a komponenty ERLUST Edelkeramik bavorské firmy Erlust Baustoffwerke AG, a to jak po stránce jejich technických a provozních parametrů, ale i z hlediska legislativní situace na českém trhu - soulad s právním systémem, certifikací apod.


Jaroslav Schon, Společenstvo kominíků ČR, Praha
informoval o nových normách v oblasti komínů v ČR. Navázal přitom na informaci, kterou poskytl již na IX. a X. ročníku této konference.
V technickém oboru týkajícího se komínů bude postupně vydáno celkem 36 norem, současný stav je následující:
- platné ČSN EN:

  • ČSN EN 1443 Komínové konstrukce - všeobecné požadavky
  • ČSN EN 1457 Komíny pálené / Keramické komínové vložky. Požadavky a zkušební metody.
Rozvoj tepelných spotřebičů v posledních letech vyvolaný požadavky na racionální náhrady energií a na ochranu životního prostředí měl za následek i technický rozvoj v oblasti komínů, neboť jsou na ně kladeny vyšší požadavky. Jedním z příkladů je i nové označovaní komínů podle normy, které musí obsahovat - číslo odpovídající normy, teplotní třídu, tlakovou třídu, třídu odolnosti vůči vyhoření sazí, třídu odolnosti proti působení kondenzátu, třídu odolnosti proti korozi, tepelný odpor a vzdálenost od hořlavých materiálů.

- ČSN EN ve stadiu schvalování:
  • EN 1806 Keramické bloky pro jednovrstvé komíny - Požadavky a zkušební metody
  • EN 1859 Kovové komíny - Zkušební metody
  • EN 13084 - 1 Volně stojící průmyslové komíny
- ČSN EN v návrhu:
  • EN 1856 1856 - 1 Komíny - Požadavky na kovové komíny
    část 2 : Komínová vložka a kouřovod z kovu
  • EN 13384 - 1 Komíny - Tepelně technický a hydraulický výpočet
    část 1 : Samostatné komíny jednoho spotřebiče
  • EN 13384 - 2 Komíny - Tepelně technický a hydraulický výpočet
    část 2 : Pro více spotřebičů
  • EN 13384 - 3 Komíny - Zjednodušený tepelně technický a hydraulický výpočet
  • EN 12391 Komíny - Základní ustanovení pro kovové komíny a vnitřní komínovou vložku
  • EN 13063 Komíny - Komínové systémy s vnitřní keramickou vložkou nebo bloky
  • EN 12446 Ustanovení pro vnější vrstvu z betonu
- revize ČSN 73 4201 Navrhování komínů a kouřovodů a ČSN 73 4210 Provádění komínů a kouřovodů a připojování spotřebičů paliv
Obě tyto normy byly zpracovány v letech 1987 a 1988 na základě tehdy platných norem z roku 1967 a v průběhu let se projevila potřeba jejich změn, i v souvislosti s harmonizaci na EU. Radikálním způsobem je změněna výška vyústění komína nad střechu a to bez ohledu na druh paliva, pouze s ohledem na tlakový režim tepelného zdroje.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.