XI. ročník konference "Snižování energetické náročnosti budov ..." (I)
Ročně se staví v Rakousku 100 velkých zařízení na spalování biomasy s výkonem větším než 1 MW. Přes výrazné přednosti není toto řešení vždy nejvhodnější, neboť u velkých instalací se ztrácí až 30% energie v rozvodech. Naopak u nově stavěných nízkoenergetických domů lze dosáhnout takové snížení spotřeby tepla na vytápění, že postačí zdroj tepla o výkonu okolo 2 kW. To jsou jen dvě z řady zajímavých informací, které byly předneseny na konferenci.
Jednání konference bylo rozděleno na 2 části, nejprve se uskutečnilo plenární zasedání, po kterém následovala jednání ve dvou sekcích, v sekci stavební - odborný garant Doc. Ing. Václav Cepek, CSc. z FAST VŠB-TU Ostrava a v sekci vytápění-TZB, odborný garant Doc. Ing. Zdeněk Toman, CSc. z FMMI VŠB-TU Ostrava. Po úvodním přivítání a souhrnných informacích, podaných pracovníkem Domu techniky Ostrava následovalo přednesení příspěvků v rámci plenárního jednání konference. Z nich lze upozornit zejména na některé zajímavé informace, např.:
RNDr. Jiří Klíma, Ministerstvo pro místní rozvoj:
- pro rok 2001 nemohl být realizovaný program ve smyslu Nařízení vlády č. 299/2001 o poskytování finančních prostředků na rekonstrukce a opravy objektů. Je předpoklad, že úspory energie by mohly dosáhnout až 40%, přičemž podpora státu na přestavbu stávajících kotelen na ušlechtilá paliva může dosáhnout až 70%. V současné době ministerstvo připravuje další Nařízení vlády k tomuto záměru pro příští rok.
Ing. Marek Bruštík z Ministerstva životního prostředí (zastupoval ředitelku odboru ochrany ovzduší MUDr. Rychlíkovou)
informoval o současném stavu zpracování nového zákona o ovzduší a souvisejících předpisů i vztahu k legislativě EU. V nové legislativě bude mezi jiným např. stanovena právní závaznost koncepcí i jasná formulace pojmu paliva, řešena problematika spalování upotřebených olejů apod. Platnost nového zákona o ovzduší bude zřejmě od 1.4.2002.
Ing. Milan Machač, vedoucí odboru ochrany ŽP a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje
hovořil o krajské koncepci v ochraně ovzduší a v energetice, její provázanosti s ostatními koncepcemi kraje v jiných oblastech (např. v odpadech, vodním hospodářství apod.), i její uvažované platnosti po dobu 20-ti let. V současné době má kraj určitý náskok ve zpracování koncepce v odpadovém hospodářství, neboť analýza odpadů je již hotova.
Ing. Poloch z Útvaru hlavního architekta Magistrátu města Ostravy
uvedl některé zajímavé údaje o městě a jeho zásobování energií. V současné době má Ostrava o 100.000 obyvatel méně než se před lety předpokládalo, kdy se připravovaly současné kapacity pro vyšší počet obyvatel. Současná energetická potřeba města je 600 MW elektrické energie, 60.000 m3/hod zemního plynu a 2.400 MW tepla. Na území města jsou v provozu 4 tepelné elektrárny, další je v jeho těsné blízkosti (TE Dětmarovice).
Na závěr plenárního zasedání v rámci diskuse vystoupil ředitel Závodu energetické a ekologické stavitelství, a.s. Železniční stavitelství s krátkou informací o činnosti závodu a připomněl některé dosud stále platné zásady Tomáše Bati. Poté následovalo jednání v sekcích.
Sekce vytápění - TZB
V této sekci bylo předneseno celkem 12 referátu velmi dobře moderovaných a doplňovaných Doc. Ing. Tomanem, CSc. O aktuálnosti této problematiky svědčil nejen velký počet účastníků, ale i skutečnost, že přednášky se protáhly daleko přes čas vyhrazený pořadateli a jednání v sekci tak trvalo déle než 6 hodin. Z příspěvků uvádím některé zajímavé informace.
Ing. Libor Seidl, Schiedel, s.r.o. Nehvizdy
se zabýval již dlouho diskutovaným tématem - srovnáním spotřeby energie na vytápění objektů zásobovaných teplem z individuálních nebo centrálních zdrojů. Ve svém příspěvku vycházel z výsledků studie "Porovnání specifické spotřeby plynu při induviduálním a ústředním vytápění", SBL - Instalation, 1987, která byla zpracována na základě měření spotřeby plynu v letech 1984 - 1986. Ve studii byla nejprve jednoznačně definována základní technická kritéria srovnávaných objektů:
- stavebně fyziologické velikosti bytových jednotek musí být srovnatelné, např. zahuštěná plošná zástavba, stavebně konstrukční provedení, tepelné zaizolování objektu aj.,
- postavené bytové objekty musí odpovídat standartu bytového domu,
- hodnoty spotřeby energií musí být sledovány nejméně po dobu 3 ročních period a musí být ze stejných let.
Skupinu individuálně vytápěných objektů tvořilo 248 bytů umístěných v pěti bytových komplexech. Průměrná spotřeba plynu v jednotlivých komplexech se pohybovala v rozmezí 13,15 až 20,75 m3/m2/rok - celkový průměr byl 16,14 m3/m2/rok.
Pro porovnání byl vybrán bytový komplex 40 objektů postavený v letech 1972-1982. Celkový počet bytů byl 1.850 s vytápěnou plochou 138.377 m2, vypočtená specifická spotřeba byla 23,75 m3/m2/rok. Rozdíl specifické spotřeby tepla mezi oběma skupinami byl 47% - je neúměrně vysoký, odpovídá však skutečně naměřeným hodnotám. Příčina úspory nespočívá v rozdílném technickém vybavení srovnávaných systémů vytápění, ale největší mírou je ovlivněn psychologickými vlastnostmi uživatelů. Regulační mechanismy zabudované v jednotlivých spotřebičích mohou s maximální účinností reagovat na individuální tepelnou potřebu jednotlivých uživatelů bytů. Naproti tomu regulační systémy centrálního topení vychází z všeobecně stanovených středních hodnot tepelné pohody a individuálně je možná pouze druhotná doregulace.
Antonín Minarčík, ředitel OTS-Dakon s.r.o., Krnov
představil novinku mezi nástěnnými kotli, kondensační kotel DAKON KS pro vytápění a ohřev TUV v zásobníku nebo průtokovým způsobem. Tyto kotle jsou určeny pro vytápění bytů a rodinných domků s tepelnou ztrátou 6 - 24 kW, přednostně pro nízkoteplotní vytápění, lze je však využít i pro smíšené vytápění až do tepelného spádu 80/60oC. Uvedl především přednosti těchto kotlů - úspora až 30% provozních nákladů, nerezový kondenzační výměník s dlouhou životností, řídící elektronika s mikroprocesorem fy Honeywell, premixový hořák spalující směs plynu se vzduchem v rozsahu 30-100% výkonu s neměnným spalováním aj.
Další novinkou je plynový teplovodní kondenzační kotel DAKON MODULEX 200 vyvinutý firmou AWB z Holandska na zakázku pro DAKON a UNICAL. Kotel má velký rozsah výkonu 12 - 200 kW, který je dosahován použitím stavebnicových modulů o výkonu 40 kW, elektronikou a dalšími konstrukčními novinkami, při účinnosti 103 až 109% a hodnotách emisí CO2 a NOx (při O2 3%) méně jak 3%.
Přednosti výrobků fy DAKON v závěru svého příspěvku doložil "domácí ekonomií" obyvatel části sídliště Cvilín v Krnově, kde byty byly odpojeny od CZT a vybaveny kotli DAKON - současná úspora provozních nákladů je cca 5.600,- Kč/rok. V současné době má firma DAKON v ČR 124.000 kotlů v záruce.
V následné diskusi údaje o úspoře potvrdil i Doc. Toman doložením konkrétních provozních nákladů za vytápění a přípravu TUV v bytech v Ostravě a v Porubě.
Ing. Svoboda, firma Viessmann, pobočka Olomouc
stručně informoval o činnosti firmy, která působí na českém trhu od roku 1992 a kromě prodeje svých výrobků provádí školení projektantů, servisních techniků. Pro svoje kotle si firma vyrábí vlastní regulační systémy. V další části svého příspěvku představil kondenzační kotel VITODENS 100 o výkonu 8 až 24 kW, který dosahuje účinnosti 106% a má zabudovanou technologii bezplamenného katalytického spalování plynu.
V rámci diskuse moderátor uvedl některé možné způsoby snížení spotřeby energie:
Doc. Ing. Jaromír K. Klouda, CSc., AB CONTTMAIN International Drásov
podrobněji informoval o nových výrobcích a technologiích v oboru komínové techniky, které představují výrobky z tzv. "ušlechtilé keramiky". Tento nový materiál spolehlivě eliminuje některé nedostatky kovových či plastových komínových systémů (např. provozní hlučnost, nižší korozní odolnost a tím i životnost, malou odolnost vysokým teplotám) a současně umožňuje využití všech druhů paliv a podtlakový i přetlakový provoz. Komínové systémy z těchto materiálů jsou v provozu dlouhodobě bezpečné a spolehlivé a pří výstavbě snadno a rychle montovatelné.
V další části pak představil komínové vložky a komponenty ERLUST Edelkeramik bavorské firmy Erlust Baustoffwerke AG, a to jak po stránce jejich technických a provozních parametrů, ale i z hlediska legislativní situace na českém trhu - soulad s právním systémem, certifikací apod.
Jaroslav Schon, Společenstvo kominíků ČR, Praha
informoval o nových normách v oblasti komínů v ČR. Navázal přitom na informaci, kterou poskytl již na IX. a X. ročníku této konference.
V technickém oboru týkajícího se komínů bude postupně vydáno celkem 36 norem, současný stav je následující:
- platné ČSN EN:
- ČSN EN 1443 Komínové konstrukce - všeobecné požadavky
- ČSN EN 1457 Komíny pálené / Keramické komínové vložky. Požadavky a zkušební metody.
- ČSN EN ve stadiu schvalování:
- EN 1806 Keramické bloky pro jednovrstvé komíny - Požadavky a zkušební metody
- EN 1859 Kovové komíny - Zkušební metody
- EN 13084 - 1 Volně stojící průmyslové komíny
- EN 1856 1856 - 1 Komíny - Požadavky na kovové komíny
část 2 : Komínová vložka a kouřovod z kovu - EN 13384 - 1 Komíny - Tepelně technický a hydraulický výpočet
část 1 : Samostatné komíny jednoho spotřebiče - EN 13384 - 2 Komíny - Tepelně technický a hydraulický výpočet
část 2 : Pro více spotřebičů - EN 13384 - 3 Komíny - Zjednodušený tepelně technický a hydraulický výpočet
- EN 12391 Komíny - Základní ustanovení pro kovové komíny a vnitřní komínovou vložku
- EN 13063 Komíny - Komínové systémy s vnitřní keramickou vložkou nebo bloky
- EN 12446 Ustanovení pro vnější vrstvu z betonu
Obě tyto normy byly zpracovány v letech 1987 a 1988 na základě tehdy platných norem z roku 1967 a v průběhu let se projevila potřeba jejich změn, i v souvislosti s harmonizaci na EU. Radikálním způsobem je změněna výška vyústění komína nad střechu a to bez ohledu na druh paliva, pouze s ohledem na tlakový režim tepelného zdroje.