Čas rozhodování - 2D nebo 3D
Nabídka programů pro zpracování projektové dokumentace se v poslední době konečně rozrostla. To je samozřejmě pro Vás dobrá zpráva. S bohatostí nabídky programů však roste určité nebezpečí neoptimálního rozhodnutí. Proto Vás oslovujeme s informací, kterou byste neměli přehlédnout.
K vypracování grafické dokumentace projektu lze nabídku CAD programů rozdělit do 2 skupin:- Na bázi AutoCADu firmy Autodesk
- Se samostatným nebo jiným CAD grafickým prostředím
AutoCAD je svou souborovou strukturou nejrozšířenějším řešením. Dle našeho názoru je nutné výběr řešení posuzovat podle toho zda je schopné navazovat na dokumentaci vytvořenou v AutoCADu a zda dokáže vytvořit datové soubory v AutoCADu použitelné. Je to nezbytná podmínka komunikace ve fázích projektového řešení.
Samotný AutoCAD je obecné grafické prostředí a vyžaduje doplňkové oborové řešení. Nabídka nadstavby pro oblast TZB Vám velmi výrazně usnadňuje tvorbu projektové grafické dokumentace. Při výběru postupujeme podle funkčnosti a podle ceny. Hledáme optimum poměru výkon/cena a navíc v rámci svých finančních možností. Proto se zdá jako vhodné řešení platforma LT, která je ve své grafické části poměrně výkonná a především nevyžaduje tak velkou investici na nákup AutoCADu plné verze. V tomto rozhodnutí se ukrývá určité nebezpečí. AutoCAD LT a nadstavby označované jako 2D nebo LT řešení, mají nejen omezení aktivně pracovat s prostorovými objekty, ale velmi výrazně se omezuje návaznost na ostatní zpracování. Práce profesního projektanta je typická tím, že grafická dokumentace tvoří jen určitou část a je velmi odvislá od výsledků technických výpočtů a výběru odpovídajících výrobků.
Základní rozdíly mezi LT a plným CAD řešením:
Co Vám nabízí LT řešení:- dobré nástroje na vytvoření grafické dokumentace projektu - výkonný kreslící program (projektování na prkně realizované počítačem)
- vyhodnocovací dokumenty jako soupisy, tabulky,soupisy použitých prvků - kusovníky
- Nevytvoříte MODEL projektu!
- Neumožní vytváření prostorových objektů s možností odvození řezů definicí rovin.
- Nenabídne propojení grafické dokumentace s technickým prostředím.
- Nenabídne funkce umožňující vytvářet dokumentaci v prostředí CAD, která není jen grafikou, ale současně v sobě zahrnuje technické údaje objektů.
Omezení u 2D neboli LT řešení v CAD-software je opravdu mnoho a stojí za zamyšlení, protože pořizovací cena s profesní 2D/TZB nadstavbou se může vyšplhat na 45 000,- Kč za jeden TZB profesní modul. Pro porovnání dále uvádím co Vám nabízí "plné" neboli 3D řešení CAD-software.
"Plný" CAD-software není jen třetí rozměr
Pro objasnění principu komunikace při vytváření grafické a negrafické dokumentace, popíšeme jak lze pracovat v prostředí "plného CADu" při vytváření projektu otopného systému stavebního objektu.- V technickém výpočtu stanovíme varianty stavebních prvků určených k realizaci objektu typy stěn ochlazovaných, neochlazovaných, výplní - oken dveří atp. Soubory vybraných prvků exportujeme k použití v grafickém části.
- Grafické doplnění stavební dispozice objektu o identifikace použitých stavebních konstrukcí s využitím dat v kroku 1.
- Export datového souboru s údaji o dispozici, geometrii budovy včetně všech doprovodných údajů potřebných k výpočtu tepelných ztrát stavebního objektu. Jde o velmi výrazné usnadnění tvorby vstupních dat pro výpočet s možností snadného variantního výpočtu
- Výpočet tepelných ztrát stavebního objektu bez nutnosti zadávat jakákoliv data, export výsledků do CADu.
- Načtení tepelných ztrát dle místností a automatická doplnění hodnot do popisných objektů - identifikačních bloků místností.
- Předběžné umístění otopných těles včetně popisu do výkresu - provedeno jedním příkazem do celého podlaží. Export navržených otopných těles do výpočtu.
- Detailní návrh otopného systému v prostředí technického výpočtu - výběr OT, dimenzování OT do jednotlivých místností. Export OT do CADu.
- Načtení OT z výpočtu s automatickou nebo poloautomatickou aktualizací zobrazení a popisu OT ve výkrese.
Tímto postupem získává projektant velmi efektivně zpracované podklady projektu jak technické tak grafické. Propojení výpočtové a grafické části zabezpečuje soulad mezi oběma částmi bez nárůstu pracnosti.
Propojení "plného" CAD-software a výpočtových programů posouvá grafický CAD-software do jiné dimenze projektování.
Projektant vytváří model projektu, při definici jednotlivých částí využívá možnosti pomocných technických výpočtů. Data pro výpočty se vytváří z grafické prezentace objektů, případně výsledek výpočtu upravuje grafickou část dokumentace.
Důležitou spolupráci grafického programu a výpočtového software Vám LT řešení (označováno jako 2D CAD úroveň) v současné době nenabídne.
LT neboli 2D/TZB varianta je tedy jen kreslícím prostředím pro tvorbu grafické části projektové dokumentace pro TZB, což v současné době již nestačí.
Zda volit "plné řešení" CAD nebo LT, je tedy po funkční stránce asi jednoznačné. Bariérou je u některých CAD software pouze cena. V současné době se však plně prosazují řešení, které tuto nevýhodu odstraňují. Nadstavbové programy mohou být dodávány s vlastním grafickým editorem (např. IntelliCAD), přičemž dodržují kompatibilitu na DWG soubory (formát souborů, které používá AutoCAD, nezaměňovat s DXF, který je jen exportním formátem).
Zmíním se ještě krátce o IntelliCADu, protože vývoj prostředí je garantován významnými světovými firmami, které se sdružily do tzv. "Open DWG", která prosazuje formát DWG jako standard grafické projekční dokumentace. U tohoto software je dáván prvořadý důraz na profesní řešení nadstavby, se kterým uživatel především pracuje. Jde o průlom v dostupnosti "plného" nebo chcete-li 3D CADů s možnosti odpovídající dnešním požadavkům. Společnosti, které stojí za tímto projektem, dávají navíc záruku dalšího vývoje. První verzi IntelliCADu uvedla v roce 1998 firma Vision Corporation (nyní divize Microsoft Corporation). O rok později otevřela distribuci, technologii a vývoj IntelliCAD svým partnerům ve společnosti IntelliCAD Technology Consortium (http://www.intellicad.com). ITC je členem aliance OpenDWG (http://www.opendwg.org).