Zelená úsporám a program PANEL
Změna programu Zelená úsporám vyvolala mnoho otázek v souvislosti s již dlouho běžícím programem PANEL, který se od května letošního roku vztahuje i na obytné budovy postavené nepanelovou technologií. Dotazy majitelů bytů v obytných domech jsou jednoduché - co je výhodnější?
Na první pohled jednoznačně vede Zelená úsporám. I po zběžném výpočtu je jasné, že zde jsou dotace vyšší a tudíž pro klienty zajímavější. V tomto kontextu je potřeba upozornit na několik "ale".
- Výhodou je možný souběh dotací na rekonstrukci pokud se dotace netýkají stejného opatření. Z programu PANEL lze financovat statické opravy, opravy či pořízení výtahů, rozvodů vody, kanalizace, plynu, elektřiny a mnohé další práce, které nesouvisí se zateplováním a které tudíž není možné financovat z programu Zelená úsporám.
- Výpočty musí být provedeny na stávající i navrhovaný stav a je nutné vyčíslit procentuální úsporu energie. Pokud je úspora energie potřebné na vytápění větší jak 40 % a zároveň je potřeba energie do 55 kWh/(m2.a), tak není co řešit a lze žádat o dotaci z programu Zelená úsporám. Podpora pak činí 1050 Kč/m2 celkové podlahové plochy. V této souvislosti je snad jedině potřeba upozornit, že výpočty musí být provedeny podle ČSN EN ISO 13 790 s nastavením okrajových podmínek podle TNI 73 0330. Mnoho projektantů asi bude mít s tímto výpočtem problémy, protože je nutné věnovat pozornost solárním tepelným ziskům. Při jejich výpočtu je potřeba kalkulovat nejen s orientací vůči světovým stranám, ale i se stíněním ostěním a nadpražím, okolními budovami, horizontem, stromy a zejména přečnívajícími vodorovnými (balkony, podlahy lodžií) a svislými (lodžiové stěny, ustoupení domu...) konstrukcemi. Nesmí se zapomenout ani na zaclonění záclonami, žaluziemi..., na propustnost tepelného záření sklem, na velikosti okenních rámů, na zašpinění...
- Pokud je úspora energie na vytápění nižší než 40 %, ale zároveň vyšší než 20 %, lze žádat o dotaci na částečné zateplení ve výši 450/600 Kč/m2 celkové podlahové plochy při úsporách energie 20/30 %. O tuto dotaci lze žádat pouze u domů postavených nepanelovou technologií, panelových domů se tato dotace netýká! Je třeba upozornit na několik specifik. V prvé řadě výpočty musí být provedeny podle příslušných norem s nastavením okrajových podmínek podle TNI 73 0330, což s sebou nese nejen jiné klimatické podmínky, ale například i jiné tepelné zisky od osob i bytů. Zvýšenou pozornost si vyžádají i solární tepelné zisky, viz výše. Dalším rizikovým místem je, že do procent úspory se mohou započítávat POUZE ta opatření, u kterých se po zateplení dosáhne doporučených hodnot součinitele prostupu tepla UN,dop (například u oken U = 1,2 W/(m2.K), u stěn U = 0,25 W/(m2.K), u lehkých stěn (meziokenní vložky) U = 0,16 W/(m2.K) atd.). Pokud u některé konstrukce není dosaženo této hodnoty, není možné s ní počítat do kalkulovaných 20/30 % úspory energie!!! Tento problém se může vyskytnout tam, kde dojde k výměně některých výplní otvorů za méně tepelně izolační (klasickým příkladem mohou být vstupní dveře nebo okna do společných prostor) nebo pokud někde nedojde k zateplení na plnou tloušťku tepelného izolantu - obvykle na lodžiích, kde zateplení 140 mm tepelné izolace zmenší šířku lodžie natolik, že se stane špatně využitelnou. Tomu se z pochopitelných důvodů majitelé domů brání.
- Posledním bodem, na který je třeba upozornit je, že výpočty prováděné pro dotaci Zelená úsporám jsou deklarativní a slouží pouze jako posouzení energetické náročnosti budovy vůči této dotaci. Výpočty se tak liší od výpočtů prováděných v rámci Průkazu energetické náročnosti i od výpočtů prováděných v rámci optimalizace energetické náročnosti budov, které se provádějí v rámci zpracovávání Energetických auditů.
Perlička na závěr:
Navštívili nás představitelé Společenství vlastníků jednotek jednoho velkého panelového domu a vznesli dotaz, zda by mohli získat dotaci z programu Zelená úsporám. Požadavkem byla výměna oken v celkové ceně přes 9 milionů korun. Orientačním výpočtem jsme zjistili, že pouze touto výměnou oken bude dosaženo úspory tepla na vytápění 40 % a zároveň že se mohou dostat pod kýženou hranici 55 kWh/(m2.a). Maximální výše dotace 1050 Kč/m2 by dělala přes 15 milionů korun. Znamená to, že investor dostane dotaci v plné výši ceny oken!
V současné době zpracováváme podrobnější výpočty a optimalizujeme zasklení tak, aby druh zasklení odpovídal umístění oken (orientace ke světovým stranám, zastínění balkony a nebo naopak exponované umístění na jižní fasádě...).
Informace o domě: Dům má 9 nadzemních podlaží, obvodové konstrukce i střecha jsou nadstandardně zatepleny, uvažovaná okna jsou nadstandardní, zvažuje se možnost zasklení trojskly.