logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Pro nízkoenergetické domy je "tím pravým" právě komínový systém Schiedel ABSOLUT

Snižování provozní energetické náročnosti budov nepatří jen do oblasti státní energetické koncepce, ale je snahou řady investorů a stavebníků, kteří myslí na své budoucí náklady na vytápění. Má vůbec v takovém případě smysl zabývat se takovým tradičním prvkem budovy, jakým je komín?

Možná by nebylo špatné zopakovat si, co je úkolem komínu. Je to především zajištění bezpečného a spolehlivého odvodu spalin a jejich následný rozptyl do volného ovzduší. Komín je ale často brán také jako potenciální zdroj úniku tepla, se kterým se právě v případě nízkoenergetických nebo pasivních domů velmi pečlivě bilancuje. To bývá někdy také důvodem, proč se stavebník vzdá možnosti instalace dnes tak oblíbeného spotřebiče jako jsou třeba krbová kamna.

Komíny prošly již dlouhým vývojem, po stránce bezpečnosti a spolehlivosti patří mezi nejpoužívanější konstrukce třísložkové systémy, které sestávají z komínových tvárnic, vkládané tepelné izolace z minerálně vláknitých desek a vnitřní keramické vložky. Mohou odvádět spaliny od spotřebičů na různá paliva, ale pro použití v nízkoenergetických nebo pasivních domech se nehodí. Na vině je jejich konstrukce, která z pohledu vlastností pro tyto typy objektů se jeví jako zastaralá. Z hlavních problémů můžeme jmenovat celkovou netěsnost, tepelně technické vlastnosti při průchodu tepelnou izolací a většinou možnost připojení pouze otevřených nebo na vzduchu v místnosti závislých spotřebičů.

Pro prokazování těsnosti stavby nebo jejích konstrukcí se používá standardní metoda Blower Door testu. Při standardně stanovených podmínkách, tlakovém rozdílu 50 Pa, se měří množství vzduchu, které projde infiltrací stavebními konstrukcemi. Komínové těleso, které prochází budovou, se samozřejmě také projeví v celkové bilanci více či méně v závislosti na své konstrukci, typu spotřebiče, způsobu jeho provozu a připojení. Již zmíněné "klasické" třísložkové systémy, které obecně využívají principu tzv. zadního odvětrání, kdy vložená tepelná izolace je provětrávána směrem zevnitř ven pomocí kanálků, jsou z pohledu infiltrace naprosto netěsné a tedy reálně nepoužitelné.

V těsných domech nelze dnes vystačit se zajištěním přívodu vzduchu pro spalování infiltrací. Pouhá průvzdušnost okny a dveřmi u nových nebo rekonstruovaných staveb zdaleka nestačí přivést dostatečné množství vzduchu pro správnou funkci spotřebičů paliv. Nutným řešením je použití uzavřených, na vzduchu v místnosti nezávislých spotřebičů, na které však "klasický" komín není připraven.

Komín je vnímán jako cizorodý prvek také tam, kde prochází vrstvou tepelné izolace, třeba v konstrukci střechy. Tepelně izolační vlastnosti nosné části komínu - komínové tvárnice - jsou výrazně horší než vrstvy tepelné izolace, v místě průchodu vzniká tepelný most. Dalším problémem je utěsnění prostupu komínového tělesa střešní konstrukcí. Obtížně zvládnutelný detail prostupu představuje další netěsnost obvodové konstrukce.

Možnost řešení

Možnost optimálního řešení komínu v nízkoenergetickém domě můžeme dokumentovat na moderním komínovém systému Schiedel ABSOLUT. Tento systém, doplněný několika novinkami, je právě tím ideálním řešením, které odbourává všechny nevýhody spojené s představou komínu v nízkoenergetických domech.

Jak je těsný?

Společnost Schiedel podrobila konstrukci svých systémů měřením podle Blower Door testu se zajímavými výsledky. Pro porovnání byla provedena měření na systémech UNI*** PLUS, jako "klasickém" třísložkovém komínu a ABSOLUT. Naměřená hodnota propustnosti na 5 m výšky systému UNI*** PLUS byla 246 m3h-1, zatímco u systémů ABSOLUT pouhých necelých 35 m3h-1. S takovou těsností se dá "pracovat" nejen v nízkoenergetických, ale i pasivních domech.

Pro jaké spotřebiče?

Systém ABSOLUT je označován jako absolutně univerzální systém. Jako takový proto může být provozován ve spojení s prakticky libovolnými spotřebiči. Při použití v nízkoenergetických domech je významné, že na tento systém lze připojit spotřebiče, které jsou nezávislé na vzduchu v místnosti. Provoz plynových spotřebičů nezávislých na vzduchu v místnosti je známý již dlouho. Uzavřené spotřebiče v provedení C (označované také "turbo"), se připojují ke komínu dvouplášťovými soustřednými kouřovody. Celý systém pracuje v protiproudém provozu, kdy keramická vložka odvádí spaliny, volným prostorem mezi vložkou a tepelně izolovanou tvárnicí ABSOLUT je přiváděn spalovací vzduch, který je navíc cestou předehříván teplem odváděných spalin.

Novinkou je provoz spotřebičů na pevná paliva (např. kachlová kamna, krbová kamna), nezávislých na vzduchu v místnosti. Také zde nabízí Schiedel ABSOLUT spolehlivé řešení, kdy přívod spalovacího vzduchu ke spotřebiči je řešen tepelně izolovanou šachtou v komínovém tělese. Vlastní připojení vzduchového hrdla spotřebiče se potom provede pomocí systémového adaptéru.

Tepelné mosty

Pro odstranění tepelných mostů v místě průchodu systému ABSOLUT tepelně izolačními vrstvami existuje od letošního roku novinka: termoizolační tvárnice. Je to tvárnice, kde třetina její nosné vrstvy je nahrazena tepelně izolační vložkou z pěnového skla. Umístěním této tvárnice do místa průchodu tělesa tepelně izolační vrstvou je účinným způsobem přerušen tepelný most a minimalizovány tepelné ztráty. Jako doplněk k této tvárnici slouží těsnící set. Je to patentově chráněné řešení, které pomocí dvou vrstev folie utěsní samotný prostup a minimalizuje infiltraci v daném místě.

Pouze dokonale navržená a provedená soustava spotřebič - komín zajistí optimální využití paliva ve spotřebiči. V případě moderních spotřebičů v objektech, kde se bilancuje s každým kW tepelných ztrát to platí dvojnásob. Významnou roli zde může sehrát právě komínový systém Schiedel ABSOLUT. Konstrukce komínové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací poskytuje dostatečný tepelný odpor i tam, kde je to u stávajících třísložkových komínů nedosažitelné, neboť izolovány jsou nejen komínové průduchy, ale i přidružená šachta. Účinek tepelné izolace se příznivě projeví především při provozu, kdy komín slouží k přívodu spalovacího vzduchu ke spotřebiči a to v obou možných případech: prostřednictvím víceúčelové šachty nebo volným prostorem mezi keramickou vložkou a tvárnicí, kde je navíc přiváděný vzduch předehříván teplem odváděných spalin. Spotřebič v takovém případě pracuje s nejvyšší možnou účinností.

Termoizolační tvárnice

Použití:

Všude tam, kde komín prochází tepelně izolační vrstvou

  • Prostup střechou
  • Prostup stropem nad sklepem
  • Komínová pata

Těsnící set

Použití:

Tam, kde komín prochází střešní konstrukcí

  • Patentově chráněné řešení
  • Speciální folie pro vnější stranu
  • Vnitřní strana těsněna pomocí manžety a folie


Schiedel, s.r.o.
logo Schiedel, s.r.o.

SCHIEDEL - 75 let zkušeností vývoje, výroby a testování komínových systémů. Keramických, nerezových, vícevrstvých. Komíny pro nízkoenergetický dům, komínové systémy pro speciální použití. Materiály pro vložkování a obnovu stávajících komínů. Krbové moduly ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.