Bezpečný dům
Statistiky posledních let naznačují, že bytové domy jsou velkým lákadlem zlodějů těžících z anonymity českých sídlišť. Díky jednak vysoké kumulaci obyvatel a tedy i zvýšenému riziku lidského selhání a nedbalosti, tak i často nevyhovujícímu technickému stavu domů a nevhodnému používání lehce hořlavých materiálů, dochází k často nebezpečným požárům se ztrátami na majetku a někdy bohužel i na lidských životech.
V řeči čísel to znamená, že na území České republiky dojde denně k deseti vloupáním do bytových domů (tedy těch, co byly nahlášeny policii ČR). V roce 2007 na území našeho státu hasiči zasahovali při 2 158 požárech bytového fondu, což znamená, že hořelo v 6 bytových domech každý den. Celková přímá škoda byla vyčíslena na 125, 8 mil. Kč (zdroj: statistická ročenka 2007, HZS ČR).
Již na první pohled tato čísla nenaplňují optimismem. Logicky vyvstává otázka, jakým způsobem nastalou situaci řešit. Láteřit na morální vlastnosti spoluobčanů nebo na nedbalost spolubydlících by asi nemělo valný smysl. Uleví se nám, ale problém to nevyřeší.
Konstruktivním řešením by bylo pořízení mříží na okna a balkony, bezpečnostních vstupních dveří, hlídacího psa do předsíně a najmutí zabezpečovací agentury. Samozřejmě účinné, ale nejspíše dosti nákladné. Z pohledu protipožární bezpečnosti již dlouho trvá povinnost kontrolovat funkčnost hasicích přístrojů, udržovat únikové chodby průchozí a dodržovat obecně platné a závazné předpisy. Nové stavby (stavby schválené po 1. 1. 2008) musí být mimo jiné osazeny detektory kouře, což určitě přispěje k zvýšení pasivní bezpečnosti. Starších staveb se tato povinnost bohužel netýká, ačkoliv by bylo moudré (a hasiči to i doporučují) je těmito detektory také dovybavit. V současné době je na trhu k dostání široký výběr tzv. "autonomních" kouřových čidel. Jedná se o detektory, které v případě zaznamenání určité koncentrace kouře spustí sirénový alarm jako výstrahu. Nevýhodou těchto čidel je nutnost časté kontroly funkčnosti. Musíte si být jisti, že zařízení je v provozu a že mu například nedocházejí baterie nebo netrpí jiným technickým nedostatkem. O případném poplachu se také dozvědí pouze osoby, které jsou v době kritické události v doslechu alarmu.
Nejúčinnějším způsobem se jeví řešit bezpečnost komplexně a systémově. V nedávné době byl veřejnosti prezentován projekt s přiléhavým a výstižným názvem Bezpečný dům. Technologie, které tvoří tento projekt lze využít k ochraně života, majetku i k pomoci v naléhavých životních situacích - při uvíznutí ve výtahu či náhlé zdravotní nevolnosti.
Základním stavebním kamenem jsou výtahové technologie rozšířené o možnosti bezdrátových prostředků. Zdánlivě nelogická souvislost s bezpečností? Řídicí jednotka výtahu - VTA - a datově komunikační zařízení WEBMON zajišťují nouzovou signalizaci výtahu, kterou výtah dle platných technických norem musí obsahovat. V praxi to znamená, že výtah má vlastní SIM kartu s telefonním číslem, stejně jako mobilní telefon, a v daných časových intervalech komunikuje s centrálním pultem. Většinou si "povídají" o tom, že je vše v pořádku, ale v případě uvíznutí či technických potíží WEBMON okamžitě odesílá zprávu přes GPRS kanál do servisního centra. Tady se zpráva zpracuje a vyprošťovací jednotka neprodleně vyjíždí k zásahu.
K tomuto již vybudovanému komunikačnímu kanálu lze připojit další zařízení, pomocí nichž můžeme ohlídat celý dům. "PIR" čidla hlídají, zda nedochází k nedovolenému pohybu v místnosti. "Dveřní kontakt" zajišťuje určené dveře před otevřením nepovolanou osobou. Přeruší-li se kontakt, zpráva o tom putuje do vyšších řídících center. Neautonomní kouřová čidla detekují množství kouře a varují před požáry (neautonomní neboli nesamostatné se jim říká proto, že jsou součástí systému, který v určených intervalech provádí kontrolu jejich funkčnosti). Součástí zabezpečovacího systému může být i tak zvaný "Lifemonitor". Jedná se o přívěšek, který nosí osoba v objektu při sobě (nejčastěji pověšený na krku) a který se při krizové situaci (náhlá zdravotní indispozice, nečekaná návštěva zloděje aj.) aktivuje stiskem tlačítka nebo vytržením bezpečnostní pojistky. S pomocí dalších zařízení lze odečítat data z digitálních měřících přístrojů (voda, teplo), což umožňuje získat tyto informace bez vstupu neznámé osoby do bytu. Můžete sledovat technický stav výtahu a evidovat provedené revize a opravy. Pokud máte v domě problém s nadměrným využíváním výtahu (nezbedné děti jej často využívají k ukrácení dlouhé chvíle) anebo máte pocit nespravedlnosti při rozúčtování nákladů, Bezpečný dům dokáže sbírat informace i o uskutečněných jízdách. Po domě se vám často pohybují cizí osoby a sousedé nezamykají dveře? I zde lze navolit systém oprávněných vstupů a evidence.
Pro ilustraci si lze celý systém představit jako nervový systém lidského těla. Jednotlivá zařízení, která detekují stav - čidla a detektory (nervová zakončení), jsou napojena na elektronickou ústřednu zabezpečovacího zařízení. Ústředna je dále připojena k radiovému uzlu, přes nějž se impulzy dostávají do sériové šachty (míchy) a dále do jednotky VTA (mozku), která prostřednictvím jednotky WEBMON (řečové centrum) komunikuje s vnějším světem.
Co se tedy stane, když vypukne požár nebo dostanete infarkt a jste obyvateli Bezpečného domu? Detektor nebo aktivovaný Lifemonitor vyšle zprávu o stavu nouze. Tato informace je prostřednictvím komunikačního zařízení WEBMON a řídící jednotky VTA vyslána v podobě signálu bezdrátově do sítě T-Mobile. Operátor rozešle upozornění do vámi předem definovaných míst - na pult centrální ochrany, případně do integrovaného systému příslušné záchranné služby a na vámi požadovaná telefonní čísla (například rodinnému příslušníkovi). Záchrana tedy přijede bez časové prodlevy i v případě, že jste sami a nejste schopni přivolat pomoc telefonicky či jinak.
O tom, jak budete Bezpečný dům využívat, rozhodnete jen vy. Jednotlivé funkce lze celkem jednoduše a snadno přidávat či odebírat podle požadavků.
Projekt Bezpečný dům společnosti Beta Control s. r. o. je realizován ve spolupráci s partnery T-Mobile Czech Republic a. s. a ADT Security Center, s.r.o. Tento projekt byl řešen ve spolupráci s VUT FEKT Brno a za finanční účasti MPO ČR.