logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

ENERGY GLOBE AWARD poprvé v Česku

Po osmi letech, kdy si soutěž projektů a realizací v oboru úspor a obnovitelných zdrojů energie Energy Globe Award (EGA) razila cestu z rodného Rakouska do Evropy i do celého světa a seznam zúčastněných zemí už obsahuje 111 položek, je letos díky podpoře společnosti E.ON pořádána i v České republice.

Reklama

Pořadatelé poodkryli roušku výsledků, když na tiskové konferenci v Praze představili 15 projektů, vybraných ze 106 přihlášených, které jsou v pěti kategoriích nominovány do závěrečného hodnocení. To bude mít podobu slavnostního galavečera 27. listopadu na výstavišti v Brně, při kterém proběhne vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií a po veřejném hlasování i celkového vítěze prvního českého ročníku Energy Globe Award. Záznam galavečera, jehož moderátorem bude moderovat Tomáš Hanák, bude o den později ve 21 hodin vysílat Česká televize.

Historii soutěže představil ten nejpovolanější - Ing. Wolfgang Neumann z Rakouska, její "vynálezce" a zakladatel. Podělil se o své dojmy z finále posledního ročníku, jehož význam a lesk byl zdůrazněn účastí několika evropských i světových osobností, mezi nimiž například byli Kofi Annan, bývalý generální sekretář OSN, bývalý ruský reformátor a prezident Michajl Gorbačov, José Manuel Barroso, předseda Evropské komise a z celebrit kulturního světa vystoupila i zpěvačka Alanis Morissette.


Ing. Wolfgang Neumann z Rakouska, "vynálezce" a zakladatel soutěže Energy Globe Award se zúčastnil prezentace nominovaných projektů v Praze.
 
Plastiky pro vítěze jednotlivých kategorií českého finále Energy Globe Award ČR

Čestnou předsedkyní poroty, která hodnotila došlé přihlášky s českými projekty, byla Maneka Gándhí, vdova po mladším synovy Indry Gandhí, předsedkyně mezinárodní poroty EGA, indická politička a bývalá ministryně životního prostředí Indie. Vítězné projekty českého finále budou oceněny masivní bronzovou plastikou, znázorňující lidskou ruku svírající žárovku, jejíž baňka má symboliku zemského glóbu. Materiálním oceněním bude částka 50 tis. Kč a celkový vítěz, kterého zvolí diváci v síle při závěrečném galavečeru, postoupí do mezinárodního finále, kde se bude hrát o 10 tis. € pro vítězné projekty.

Projekty byly rozděleny podle regulí mezinárodní soutěže do kategorií Země (témata zemědělství, energetické plodiny, stavební materiály, budovy, izolace, využití sluneční energie), Oheň (dodávky energie a efektivní využívání energie ve všech oblastech jejího použití), Voda (pitná voda, možnosti úpravy vody a odpadních vod, ochrana našich vodních zdrojů), Vzduch (ochrana čistoty ovzduší, kvalita ovzduší ve vnitřních prostorách a vnějším prostředí, ochrana klimatu a snížení emisí CO2), a Mládež (projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které zpracovala mládež nebo škola). Specifikou české soutěže Energy Globe Award ČR je kategorie Obec (projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, o které se zasloužila obec).

Nominované projekty soutěže Energy Globe Award ČR (přehled podle tiskové zprávy Energy Globe Award ČR powered by E.ON)

Kategorie Země

Energeticky úsporný projekt EPC v pekárně PENAM Rosice (předkladatel: Energ, spol. s.r.o.)

Úsporná opatření realizovaná metodou Energy performace contracting (EPC). V rámci tohoto projektu byla nahrazena centrální výroba páry s předávacími stanicemi lokální výrobou potřebného tepla. Zároveň byly zrušeny rozvody tepla. Byly instalovány spalinové výměníky pro využití odpadního tepla z výrobních procesů pro přípravu teplé vody a vytápění. Byla provedena instalace kompletního systému měření a regulace vč. monitoringu.

REP HOUSE - energeticky pasivní rodinný dům v Moravanech u Brna (předkladatel: Miloš Kalousek

Stavba pasivního rodinného domu je prováděna ve stylu "pasivní, a přesto levný". Pozornost je také věnována potřebě tzv. zabudované (šedé) energii stavebních materiálů a výrobků.

Energeticky úsporný obchod v Žatci (předkladatel: TESCO Stores ČR, a. s.)

Novostavba obchodního domu, kde byla věnována zvýšená pozornost ekologii stavby. Nadstandardní opatření v tomto objektu se týkají větší tepelné izolace obálky budovy, nočního vychlazování objektu venkovním vzduchem, snížení intenzity základního osvětlení v kombinaci s lokálním osvětlením dle potřeby, využívání odpadního tepla z chlazení potravin na přípravu teplé vody, výroby teplé vody solárními kolektory, použití moderní vytápěcí techniky (kondenzační kotel), instalace nízkoztrátových transformátorů, instalace vstupních zákaznických dveří omezující tepelné ztráty větráním, propagace úspor energií, atd.

Kategorie Oheň

Centrální kotelna na štěpky pro vytápění a zásobování TUV (předkladatel: 2 arch, s. r. o., Prostějov)

Projekt vytápění statku v obci Habří na Českomoravské vrchovině biomasou. Na tomto projektu je zajímavé to, že kotelna slouží zároveň pro vytápění rodinných domků v obci a občané obce participují při provozu zařízení.

Výroba elektrické energie ze zábradlí panelového domu (předkladatel: Jakub Mottl, Plzeň)

Na vnější straně zábradlí lodžie panelového domu je osazeno 7 fotovoltaických panelů pod vertikálním úhlem 85°. Vyrobená elektrická energie z panelů je vedena dp měniče napětí Steca Grid 500. Měnič přemění vyrobený stejnoměrný proud na střídavý (230 V). Elektřina poté putuje přes elektroměr ze systému a spotřebovává se v bytové jednotce nebo na jiném místě. Ročně tento balkon vyrobí 626 KWh elektrické energie.

Vytápění budov biomasou s účinností přes 95 % (předkladatel: Petr Měchurka, AVE Bohemia, s. r. o.)

Projekt zabývající se účinností topných zdrojů, koncepční řešení krbu s vnitřním výměníkem zvyšující účinnost krbu na úroveň sofistikovaných kotlů. V tomto projektu se poukazuje na zásadně chybné pojímání účinnosti topných zdrojů, kdy se účinnost u lokálního vytápění kvantifikuje stejným způsobem jako u centrálního, přitom lze vhodně zvolenými výměníkovými plochami u lokálních topidel a vlivem využití tepelné ztráty vyzařováním do prostoru tuto účinnost uvažovat jako podstatně vyšší.

Kategorie Voda

Filtrace odpadních vod z výroby nitrocelulózy (předkladatel: Synthesia, a. s., Pardubice)

Filtrace odpadní vody při výrobě nitrocelulózy pomocí mikrosíťového filtru, který odděluje z odpadních vod vlákna a vrací je zpět do výroby. Tímto opatřením dochází k ochraně vod, jsou kladeny nižší nároky na vyhnívací nádrže a zároveň je lépe využívána výrobní surovina vyráběná ze dřeva.

Optimalizace výroby a distribuce teplé vody (předkladatel: qzp, s. r. o., Zdeněk Pospíchal)

Komplexní systémové řešení spotřeby vody v objektu aplikovatelné na různé objekty. V projektu jsou uvedeny např. Interní klinika ve Fakultní nemocnice v Hradci Králové, hotel Holiday Inn v Brně a další. Je dokumentováno snížení spotřeby teplé vody na základě patentovaného řešení stabilizace teploty vody a dalších instalovaných opatřeních.

Výměna technologie na MVE Mlýn Čelákovice (předkladatel: Mlýn Čelákovice, spol. s. r. o.)

Výměna technologie MVE ve starším objektu mlýna. Realizací projektu dojde k vyššímu využití povoleného nakládání s vodami z řeky Labe ze současných 8,8 m3/s na 12,2 m3/s. Celkový instalovaný výkon MVE se zvýší ze současných 150 kW na 210 kW.

Kategorie Vzduch

Autopůjčovna CNG (předkladatel: Pražská plynárenská, a. s.)

Zřízení autopůjčovny s využitím vozidel na zemní plyn.

Redakce časopisu Alternativní energie (předkladatel: České ekologické manažerské centrum)

Odborný časopis o obnovitelých zdrojích energie a o energetických úsporných opatřeních, vycházející 6x ročně. Časopis Alternativní energie, který vychází přes 10 let se systematicky zabývá ochranou ovzduší a snaží se propagovat nejnovější postupy či výrobky v oblasti ochrany ovzduší ze všech aspektů.

Autobus s palivovými články "FCZ H2-BUS" (předkladatel: Ústav jaderného výzkumu Řež, a. s., Husinec)

Využití palivových vodíkových článků pro pohon autobusu. Ten vychází z podvozku trolejbusů Škoda.

Kategorie Mládež

Hydrologií a měřením ozónu až za hranice města (předkladatel: ZŠ Třebíč)

Žáci v rámci vyučování provádí měření v oblasti meteorologie, hydrologie.Zkoumali na 60 km úseku řeky Jihlavy kvalitu vody prostřednictvím hydrologických měření a měření koncentrace přízemního ozónu v ovzduší. Výše uvedenými činnostmi se snaží ZŠ vybudovat u mládeže pozitivní vztah k přírodě a její ochraně, šetrnému způsobu života i ekologickému využívání zdrojů energie.

Minipark obnovitelných zdrojů energie (předkladatel: Západočeská univerzita v Plzni)

Výukový minipark obnovitelných zdrojů při Západočeské univerzitě umístěný na střeše budovy školy. Jsou zde umístěny různé zdroje tepla (různé solární kolektory, tepelné čerpadlo vzduch-vzduch) a zdroje pro výrobu elektřiny (různé fotovoltaické články, malá větrná elektrárna). Vše je monitorováno řídícím systémem.

Stirlingův motor (předkladatel: VOŠ a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou)

Demonstrace teplovzdušného Stirlingova motoru, včetně jeho výroby studenty. Školní pomůcka, která se snaží pochopit princip práce teplovzdušného motoru, sloužícího ke kogenerační výrobě tepla nebo elektřiny využitím energie slunečního záření.

Kategorie Obec

Pořízení ekologického vytápění pro obec Němčovice (předkladatel: obec Němčovice)

Instalace tepelného čerpadla pro vytápění bytového domu, kanceláří OÚ, knihovny a hasičské zbrojnice. Obec zároveň poskytuje dotace na výměnu starých kotlů za nové zplyňovací na biomasu a dále na pořízení vytápění z obnovitelných zdrojů a na rekonstrukci komínů.

Centrální obecní vytápění na biomasu (předkladatel: obec Měňany)

Obecní kotelna se třemi kotli na biomasu. Rozvod tepla má 70 odběrných míst. Jako palivo slouží štěpka z vlastní výroby a předpokládá se využití i dalších zdrojů, např. energetického šťovíku.

Energeticky soběstačná obec Kněžice (předkladatel: obec Kněžice)

Teplofikace obce spolu s kogenerační výrobou elektřiny. V projektu je obsažena i výrobna pelet, bioplynová stanice, čistička odpadních vod.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.