logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Větrací systémy pro zdravé a příjemné bydlení

O nutnosti větrání nově postavených, a nebo rekonstruovaných starších domů dnes snad již nikdo nepochybuje. Dosažením podstatně lepších tepelně izolačních vlastností v kombinaci se zvýšenou těsností stavebních objektů je řízené větrání prakticky nezbytné.

Reklama

Otázkou zůstává, jaký způsob větrání zvolit, aby byl co možná nejvhodnější, a to jak z hlediska pořizovacích, tak i provozních nákladů, neboť můžeme předpokládat, že ceny energií se budou do budoucna zvyšovat.

Obecně lze říci, že nejen nízkoenergetické domy můžeme větrat několika způsoby:

  • podtlakový větrací systém, který můžeme rozdělit do dvou podkategorií: na základní a centrální,
  • rovnotlaké větrání se zpětným získáváním tepla.

Podtlakový větrací systém - základní větrání se skládá z axiálních ventilátorů Fresh Integra umístěných v koupelnách, WC a kuchyňské digestoře, které zabezpečují odvod znečištěného vzduchu vně budovy.

Ventilátory se skládají se základní jednotky a 7 typů vyměnitelných regulačních krytů (ovládaní světelným vypínačem, časovačem se snímačem vlhkosti, snímačem pohybu, nebo regulátorem rychlosti otáček ventilátoru atd.). Hlavní předností je nízká hladina hluku a velmi spolehlivý provoz. Přívod čerstvého vzduchu zajišťují přívodní prvky vzduchu, které můžeme umístit do obvodových stěn, a nebo okenních rámů.

 

Podtlakový větrací systém - centrální větrání - odvod znečištěného vzduchu u tohoto způsobu zabezpečuje střešní ventilátor ILTO Roof HI ovládaný buď samostatným regulátorem ILTO Switch, a nebo regulačním prvkem zabudovaným v kuchyňské digestoři. Okenní mikroventilace nesplňuje požadavky na množství přiváděného vzduchu a navíc při jejím použití ztrácí okna zvukově izolační vlastnosti; z tohoto důvodu má umístění přívodních prvků vzduchu do stěn své opodstatnění a výhody.

Střešní ventilátor ILTO Roof je dodáván ve dvou výkonových řadách:

  1. HI 12 do cca 160 m2 obytné plochy,
  2. HI 16, do cca 250 m2 obytné plochy,

které pokryjí požadavky na zabezpečení vzduchu v jednotlivých objektech. Vhodným doplňkem dodávek jsou střešní průchodky dodávané ve třech variantách pro taškové, plechové a ostatní typy střešních krytin, a to v pěti barevných odstínech - tmavá nebo cihlově červená, hnědá, černá a šedá. Komplexní systém instalace střešního ventilátoru podstatně zjednodušuje montáž a omezuje riziko zatékání do objektu.

 

Talířové ventily, nebo odtahové mřížky umístěné v koupelnách, WC, šatnách apod. jsou propojeny vzduchovým potrubím se střešním ventilátorem, který odvádí znečistěný vzduch vně budovy.

Množství odtahovaného vzduchu doporučené pro jednotlivé místností seřizujeme talířovým ventilem, nebo regulovatelnými mřížkami.

 

Regulační jednotka ILTO Switch má v základním provedení možnost nastavení tří úrovní režimu větrání (nepřítomnost, doma , intenzivní) a vypínačem zapnuto/vypnuto. Z praktického hlediska je doporučeno, vzhledem k nutnosti větrání objektů i v době, kdy je stavební objekt opuštěný, nastavit alespoň větrací režim "nepřítomnost".

Odtahový ventilátor poběží na minimální otáčky a přívodními prvky bude proudit čerstvý vzduch, který zamezí tvorbě plísní a nadměrné koncentraci pachů či jinému znehodnocování vnitřního ovzduší. Pro náročné uživatele je možno připojit k regulační jednotce např. snímač pohybu, vlhkosti apod., které zajistí sepnutí maximálního stupně režimu větrání při překročení limitních hodnot.

Přívodní prvky vzduchu jsou standardně vybaveny prachovým filtrem, regulátorem množství přiváděného vzduchu, ochranou proti vniknutí hmyzu, venkovní mřížkou a deflektorem - zabezpečuje dokonalé směšování venkovního vzduchu se vzduchem v místnosti. Obyvatelé nejsou obtěžováni průvanem (nadměrnou rychlostí proudící vzduchu), nebo nízkou teplotou přiváděného vzduchu; např. již ve vzdálenosti 50 cm od deflektoru je teplota vzduchu pouze o 3 °C nižší než v ostatních částech pokoje.

Na přání a pro lidi trpící alergii je možno zvolit jemnější filtry, elektrostatické, protialergické nebo speciální patentovaný flimmer filtr, který se vyznačuje velmi dlouhou životností a vysokým stupněm čistění.

 

Pro prostory se zvýšeným hlukem (rušné ulice, vysoký stupeň dopravy, letiště a pod.) jsou dodávány přívodní prvky vzduchu s protihlukovou izolací. Dosahují útlumu v odpovídajících oktávových pásmech až 42 dB, čímž zabezpečí dostatečnou intimitu pro obyvatele i během nočních hodin.

Výhodou centrálního podtlakového větrání je vysoká čistota přiváděného vzduchu, bezhlučnost (ventilátor je umístěný na střeše), prakticky nulové požadavky na obsluhu a údržbu celého systému.

 

Rovnotlaké větrací systémy představují maximální komfort pro uživatele a energetické úspory. Větrací jednotky ILTO mají v sobě zabudovaný výměník tepla s celoroční účinností (dle typů buď křížový - cca 60%, a nebo protiproudý - více než 80%).

Všechny typy větracích jednotek mají zabudovaný dohřev přiváděného vzduchu, který u jednotek označených ECONO zabezpečuje radiátor připojený k zabudovanému vodnímu topnému systému; u ostatních typů je použita elektrická topná spirála. Dohřev vzduchu je nutný pro dodržení komfortu obyvatel hlavně během nízkých zimních teplot, kdy teplota přiváděného vzduchu může klesnout pod 15 °C.

Hlavní předností větracích jednotek je jejich nízká hladina hluku, která nijak neomezuje uživatele. Chod větrací jednotky není slyšitelný i při jejím umístění v prostoru sousedícím s ložnicí. Větrací jednotky ILTO v kombinaci s odbornou instalací vzduchového potrubí (plastové vedené ve stropu, kovové vedené ve stropu nebo podlaze) a použitím protihlukových tlumičů představují nejtišší větrací systémy na trhu. Další výhodou je jejich stavebnicová konstrukce a variabilita (levé nebo pravé provedení); různé typy je možno umístit v temperovaných, nebo studených prostorách s volbou možnosti předehřevu přiváděného vzduchu.

   

Zcela unikátní a patentovaný infra-snímač prodlužuje dobu větrání v období nízkých zimních teplot až o 50 %. Na rozdíl od jiných typů větracích jednotek, které sníží výkon přívodního ventilátoru (případně ho zcela zastaví) při poklesu teploty v okolí výměníku tepla, infra-snímač sníží množství přiváděného vzduchu tehdy, až na výměníku dojde ke skutečné námraze.

Naprostou samozřejmostí je mechanický, nebo automatický letní by-pass - zamezí přehřívání vnitřního prostoru během vysokých teplot.

Cirkulační okruh, kterým jsou vybaveny jednotky ILTO 400, 440 a X100 pro domy o rozloze vyšší než 140 m2, přenáší vyšší teplotu vznikající od lokálního zdroje tepla - např. krbové vložky apod. do ostatních místností. Současně také může sloužit k dodržení požadovaných hodnot relativní vlhkosti vzduchu, pokud je to zapotřebí na konci topného období.

Větrací jednotku ILTO W 80 je možné připojit a ovládat pomocí kuchyňské digestoře. Při zapnutí kuchyňské digestoře dojde k otevření potrubní klapky v odtahovém potrubí a vzduch z kuchyně nad sporákem je odtahován potrubím za rekuperační výměník do stejné střešní vyústky, která je napojena na větrací jednotku viz obr.

 

Tímto řešením odpadá budování dalšího nezávislého prostupu střešní konstrukce. Pro odvod vzduchu vně budovy je použito osvědčených střešních prostupů UH 12 nebo UH16 se stejnou konstrukcí (až na ventilátor), jako tomu bylo u odtahových střešních ventilátorů ILTO Roof . Prakticky všechny typy větracích jednotek je možno propojit s externími snímači vlhkosti, koncentrace CO2, nebo pohybu. Milovníci používání krbových vložek určitě ocení funkci umožňující její snadné zapálení; po určitou dobu nebude odtahový ventilátor v provozu, tím se zamezí možnému vniknutí kouře do místnosti.

Dalším příjemným doplňkem větracích jednotek ILTO je speciálně vyvinutý výměník tepla, který byl původně určen k použití v kombinaci s tepelnými čerpadly země-voda ke chlazení během letního období. Vynikající parametry výměníku ILTO Cool, jehož spodní část je vyrobena z nerezové oceli, umožňují použití k nejen k chlazení, ale i k vytápění (např. pro teplovzdušné vytápění pasivních domků). Chladicí výkon výměníku ILTO Cool je až 2,7 kW v závislosti na vstupních parametrech. Topný výkon se pohybuje kolem cca 2 kW, ke kterému můžeme ještě přičíst výkon standardně zabudovaného radiátoru (ILTO 440 Econo), nebo topné spirály. Tím dostáváme výkonný zdroj tepla pro pasivní a energeticky úsporné domy.

Nový značně vylepšený regulátor ILTO Premium, určený pro větrací jednotky ILTO X 100 a ILTO 440, dává uživatelům maximální komfort při ovládání větracích systémů (nastavení větracích režimů, časové programy, možnost letního chlazení během nočního období, speciální režim pro chlazení nebo vytápění, nezávislé nastavení rychlosti otáček ventilátorů v přívodním nebo odtahovém okruhu pro různé větrací režimy). Propojení několika řídicích jednotek datovým kabelem umožňuje ovládání větracích režimů v různých částech domu.

V servisním menu má instalační firma k dispozici okamžité hodnoty o provozním stavu větrací jednotky. Je možno odečíst nejen otáčky ventilátorů, ale i požadovaný tlak v potrubí, který jednotka automaticky udržuje na konstantní úrovni, nebo sledovat rychlost proudění vzduchu. Pro složitější větrací systémy je možnost ovládání dvou servomotorů (např. uzavření cirkulačního okruhu, otevření potrubní větve napojené na zemní registr apod.).

V kombinaci se stejnosměrnými motory pro pohon ventilátorů má zákazník k dispozici špičkové zařízení s velmi hospodárným provozem a rozsáhlými možnostmi použití.

Konstrukce a funkce větracích systémů firmy Nativa pomáhají vytvářet předpoklady pro zdravé, bezpečné a příjemné vnitřní ovzduší.

Více informací na: www.nativa.biz.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.