logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Peklov 2001

V Peklově u obce Hřebeč na Kladensku roste plantáž energetických topolů, kterou založilo jako první v České republice Hospodářské družstvo v Unhošti. Právě na tomto místě proběhl včera již druhý ročník setkání zájemců o obnovitelné zdroje energie z rostlinných materiálů.

Reklama

Setkání zahájil předseda Hospodářského družstva Unhošť pan Václav Novotný. Vysvětlil, že návštěva veletrhu v Berlíně v roce 1994 vedla HD v Unhošti k založení plantáže z řízků topolů dovezených z Rakouska. Poté začali spolupracovat s Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a dodnes odzkoušeli na plantáži 38 klonů topolů a 31 klonů vrb. Dřeviny se sklízí za 2-5 let, poté se štěpkují a štěpka se využívá jako palivo.

Spalujeme použité přepravky
Pan Novotný uvedl, že nyní místo topolů spalují hlavně drcené použité obaly od zeleniny vyrobené z topolové dýhy, což je údajně výborné palivo. Ostatně budova, kde se setkání konalo, byla vytápěna právě tímto způsobem. V Unhošti tedy zvažují, že by nejprve z topolů vyráběli přepravky a teprve po použití je spalovali.

Biomasa pro vytápění - dřevo, konopí, řepka
Ing. Václav Sladký z výzkumného ústavu zemědělské techniky objasnil princip vzniku a spalování biomasy. Rostliny absorbují 1,5-4% sluneční energie, která dopadne na zemský povrch a kterou můžeme využít pro vytápění. Zdůraznil, že biomasa obsahuje 80% těkavých látek, které se musí při spalování využít. Když se totiž ve výtopně na tuhá paliva použije jako palivo např. místo uhlí dřevo, spousta energie unikne díky dlouhým plamenům do komína. Proto je nutné použít tzv. princip zplynování, aby se spálily všechny látky, které se při spalování uvolňují. Např. v Rakousku je dnes v provozu 400 obecních výtopen na biomasu a do roku 2010 se počítá se získáváním 40% tepelné energie z biopaliv.

Ing. Sladký dále představil další energetické dřeviny a byliny již zpracované jako palivo. K vidění byly např. brikety z řepkové slámy nebo řepkového semene, lnu, konopí nebo makoviny. Program výzkumu a využití lnu a technického konopí nejen pro spalování představili také zástupci firmy Agritec ze Šumperka.

Nové kotle na biomasu
Ing. Pešák z topenářského závodu Viadrus představil kotle na biomasu pro použití v rodinných domcích - U22-BIO a Viadrus Ling 25. Kotel U22-BIO je modifikací kotle na tuhá paliva U22. Je určen primárně pro automatické spalování dřevěné štěpky. U kotle je zásobník na štěpku a šnek pro dopravu paliva do kotle, topit se ale dá i např. kusovým dřevem. Cena kotle by se měla pohybovat kolem 70 000,- Kč.
Kotel Viadrus Ling 25 je určen pro automatické spalování dřevěných pelet a podrobně jsme jej představili na Topinfu již dříve (viz související články). Jako novinku uvádí firma Viadrus na trh kotel Viadrus Ling 50.

Podpora zemědělcům
Dr. Libichová ze zemědělské agentury Kladno a Ing. Součková z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky představily možnosti podpory cíleného pěstování energetických plodin ze strany Ministerstva zemědělství, České energetické agentury a fondu SAPARD Evropské unie.

Praktické ukázky
Ing. Weger z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví přiblížil pěstování energetických dřevin přímo na plantáži mezi řadami topolů. V provozu byl vidět i štěpkovač, který zpracovával právě poražené stromy.
Kotle U22-BIO a Viadrus Ling 25 bylo možno vidět v provozu v místní kotelně. Kotle nainstalovala firma Uniservis Hašek a bude je provozovat do konce topné sezóny, takže si je může každý prohlédnout.

Odkazy
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví - oddělení fytoenergetiky
Výzkumný ústav zemědělské techniky
Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky
Agritec Šumperk
Viadrus
Ministerstvo zemědělství

Související články
Druhý ročník setkání na téma energie z rostlin
Automatický kotel VIADRUS Ling 25 - perspektivní a ekologický zdroj tepla pro rodinné domy

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.