Odešel docent Karel Brož
Ve věku nedožitých 69 letech zemřel náš kolega, pan doc. Ing. Karel Brož, CSc. Po krátkém těžkém, pozdě diagnostikovaném onemocnění, podlehl zákeřné nemoci 31. ledna 2008.
Po řadu let úspěšně překonával potíže se srdeční činností a vždy se vracel s elánem k řešení problematiky tepelné techniky a v poslední době obnovitelných zdrojů energie.
K jeho profesnímu zaměření přispělo šestileté působení v energeticky zaměřených výzkumných ústavech v Praze-Běchovicích. S Katedrou, nyní Ústavem techniky prostředí Strojní fakulty ČVUT v Praze, je spojena jeho pedagogická a vědecká činnost od roku 1964, kdy po dvouleté práci v Tatře Smíchov, přijal práci asistenta na fakultě. Od roku 1993, jako habilitovaný docent, vedl výuku předmětů Vytápění, Alternativní zdroje energie, Zásobování teplem a Potrubní systémy v magisterském i bakalářském studiu. Byl úspěšným školitelem doktorandů a vedoucím diplomových prací na aktuální témata, mnohdy plynoucí z jeho rozsáhlé vědecko-výzkumné činnosti, podporované granty a z řešení nových projektů.
K významným realizacím patří dodnes funkční energetické zásobování výukového střediska ČVUT v jihočeském Herbertově (malá vodní elektrárna připojená na síť, tepelná čerpadla voda-voda, solární ohřev teplé vody, podlahové vytápění). Zařízení je dálkově z Prahy monitorovatelné a i když je přes čtvrt století staré (1982), je ukázkovým dokladem využití místních obnovitelných zdrojů energie.
Jeho vývojové práce v oblasti solárních kolektorů byly využity předním českým výrobcem deskových kolektorů. Vyvinutý koncentrující kolektor slunečního záření s vodorovným uložením reflektorů (ZTV 2/1981, 6/1982) podstatně zvýšil množství denně získané energie bez nutnosti natáčení kolektorů. V oblasti tepelných čerpadel byl jedním z prvních projektantů využívajících v systému velkých zdrojů odpadního tepla o nízké teplotě, například v celulózce v Ružomberoku a byl propagátorem jejich širšího využití (VVI 1/2004).
V poslední době mu udělala radost realizace (i když jen částečná) energeticky soběstačné české polární stanice na Rossově ostrově v Antarktidě (VVI 2/2003, 3/2007). Věnoval se také použití regulovatelných ejektorů pro předávací stanice dálkového rozvodu tepla. Podílel se na projektu dálkového teplovodu Mělník - Praha. Věnoval se vývoji solárního zařízení se sezónní akumulací tepla (VVI 2/2001).
Karel Brož byl činný v mnoha orgánech a komisích ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu (ČEA). V roce 1998 inicioval založení odborné skupiny Alternativní zdroje energie ve Společnosti pro techniku prostředí (STP). Významná byla jeho práce v Redakční radě časopisu VVI, kde od roku 1995 byl hlavním iniciátorem publikací z oboru tepelné techniky (sám v časopisu STP publikoval 27 příspěvků). Nebude jednoduché překlenout mezeru, kterou po sobě zanechává.
Rozsáhlý výčet více jak 200 monografií, článků, výzkumných zpráv a učebních textů, dokumentuje jeho otevřenost v předávání bohatých zkušeností ze své rozsáhlé práce.
Karel Brož neměl jednoduchý život. Nikdy si však nestěžoval a jeho schopnost překonávat potíže nám v mnohém byla vzorem. Z přetržení možnosti souběhu s jeho životem zůstáváme smutní na jeho pracovišti a spolu s námi jistě i všichni, kteří jej poznali. Odešel vynikající odborník, čestný člověk a obětavý kamarád. Škoda, že mu můžeme už jen poděkovat a vzpomínat.
S úctou a poděkováním kolegové z Ústavu techniky prostředí, FS, ČVUT v Praze