logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Nízkoenergetické budovy čeká velká budoucnost

S rostoucí cenou prakticky všech druhů energií se zvedá vlna zájmu o stavění nízkoenergetických budov. Těch se zatím u nás staví velice málo, jejich čas však postupně přichází.

Podle ředitele společnosti Maxima Reality Davida Černíka se chystají stavět úsporné domy tisíce stavebníků, které až dosud odrazovala jejich vyšší pořizovací cena a složitější výstavba. Doprovodný program jarních Stavebních veletrhů v Brně by měl všem zájemcům o nízkoenergetické stavby dokázat, že jejich obavy z úsporného stavění jsou přehnané.

Poptávka po nízkoenergetických domech je v současné době stále poměrně nízká. Odborníci to odůvodňují malou informovaností mezi stavebníky i tím, že pro většinu z nich jsou nejdůležitější pořizovací náklady a výdaje na provoz je příliš nezajímají. Pravdou je, že výstavba nízkoenergetického domu je zhruba o deset procent dražší než klasického, rozdíl v pořizovací ceně se ale díky úsporám energie vrátí za 10 až 12 let.

Růst cen energií táhne poptávku

Podle ředitele realitní kanceláře AAABYTY.cz Petra Illetška začíná poptávka po nízkoenergetických domech stoupat. Stává se prý, že při nákupu pozemků chtějí zákazníci od makléřů tip na firmu, která tyto nemovitosti buduje. "Poslední dobou přibývají klienti, kteří si staví do důchodu úsporný nízkoenergetický nebo pasivní dům. Tuší, že v poslední třetině života pro ně budou účty za energie finančně neúnosné," říká architekt Josef Smola. Ten také říká, že se na trhu stále častěji objevují takzvané nízkoenergetické nebo pasivní domy, kdy jejich jediným znakem je vyšší stupeň zateplení. Jinak jsou to prý obyčejné katalogové domy obalené pouze větší vrstvou izolace. "To ale rozhodně nestačí, pravý nízkoenergetický dům musí mít správnou dispozici, správný tvar, správný poměr oken k podlahové ploše," zdůraznil Smola.

Řetězce jdou příkladem

S problematikou rostoucích cen elektrické energie se nepotýkají jen rodinné domky, v mnohem větší míře tento trend trápí obchody či průmyslové podniky. Právě některé obchodní řetězce se rozhodly jít cestou snižování energetické náročnosti velkoplošných prodejen. "Zaměřujeme se na maximálně možné úspory ve spotřebě všech typů energií v souladu s nejmodernějšími trendy," uvedl generální ředitel společnosti SPAR Česká obchodní společnost Martin Hruška. Interspar ve svých prodejnách instaloval například osvětlení ovládané speciálními časovými programy či čidly. Topný systém hypermarketů Interspar a supermarketů Spar se zase řídí podle aktuální venkovní teploty.

Staví se úsporné prodejny

Společnost Tesco již letos otevřela první dvě nízkoenergetické prodejny, které mají ve srovnání s klasickými obchody nejméně o třetinu nižší spotřebu energií. "Tesco se celosvětově zavázalo k tomu, že ve svých provozovnách sníží do roku 2020 spotřebu energie o 50 procent. K tomuto plánu budeme přispívat i v rámci dílčích projektů v ČR. Projektů v této oblasti bude neustále přibývat," uvedl zástupce této firmy Miroslav Friml.

Problematice výstavby nízkoenergetických budov se Stavební veletrhy Brno věnují již několik let. Teprve v posledních měsících se ale ve větším měřítku přichází od teoretické přípravy úsporné výstavby k prvním praktickým projektům. Ve dnech 22. až 26. dubna 2006 proto bude možné na brněnském Výstavišti prezentovat i konkrétní projekty nízkoenergetických budov a seznámit se s tím, jak tyto budovy fungují.


Veletrhy Brno, a.s.
logo Veletrhy Brno, a.s.

Největší realizátor veletrhů a výstav v České republice s více než třicetiletými zkušenostmi v oboru. Hlavními obory činnosti je poskytování obchodních (výstavářských) služeb pro podniky a pronájem vlastních nemovitostí (výstavních ploch a pavilonů). ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.