logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Kvalitativní studie českého stavebnictví 2007

Jaká je budoucnost českého stavebnictví? Jakým způsobem se v této oblasti získávají zakázky?

Reklama

Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Kvalitativní studie českého stavebnictví (2007). Jde o nejnovější ucelenou sondu do oblasti českého stavebnictví, která se zaměřila na vybrané oblasti tohoto odvětví. Tato studie je součástí projektu Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy (CEEC Research), který je realizován v rámci doktorské disertace Jiřího Vacka při Vysoké škole ekonomické v Praze a rovněž díky spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Česká stavební výroba již několik let vykazuje rapidní růst a toho, kdo tento vývoj sleduje, určitě zajímá, jak dlouho bude tento trend pokračovat. Experti si kladou otázky, zda již stavebnictví dosáhlo vrcholu svého dlouhodobého růstu, co je základem českého stavebnictví a jaké jsou možnosti růstu v příštích letech. Studie zjišťuje, jaké jsou limitující faktory pro další růst, jaké zdroje informací jsou využívány, jaké výhledy do budoucnosti jsou očekávány společnostmi v jednotlivých odvětvích stavebnictví. Byla zjišťována i situace v oblasti zadávání a získávání zakázek v českém stavebnictví.

Výsledky jsou shrnuty do přehledných grafů podle jednotlivých oblastí a kritérií na základě odpovědí zástupců společností podnikajících v českém stavebnictví.

Vybrané příklady výsledků studie:

"Cílem výzkumu je poskytnout přehledné analýzy zkoumaných oblastí, které pomohou firmám v růstu objemu realizovaných zakázek a prací a umožní jim lépe přizpůsobit své marketingové strategie podle aktuální situace na trhu. Výsledky jednotlivých studií rovněž přispějí k růstu transparentnosti stavebnictví v jednotlivých zemích" říká Jiří Vacek.

Metodologie výzkumu

Základem výzkumu českého stavebnictví bylo 310 rozhovorů se zástupci společností podnikajících v českém stavebnictví. "Z těch největších je možné jmenovat společnosti Skanska, Metrostav, Hochtief, Firesta, VCES nebo Průmstav," upřesňuje Jiří Vacek. Všichni zástupci firem odpovídali na čtyřicet otázek rozdělených do pěti různých oblastí, které jsou důležité pro kvalitativní analýzu aktuálního stavu a potencionální vývoj českého stavebnictví v dalších obdobích.

Díky velkému množství získaných informací studie dokázala obsáhnout široké spektrum problémů - od aktuálních trendů v získávání zakázek až po názory odborníků na korupci v oboru. Mezi zajímavá témata patří také problematika vytížení kapacit, informačních zdrojů, četnosti a způsobů využití elektronických médií nebo jiných technologií. Důležité byly také názory zástupců společností na budoucnost českého stavebnictví a klíčové limitující faktory brzdící rychlejší rozvoj celého oboru. Studie čerpá i z firemních zkušeností a očekávání vlivu rozšiřující se Evropské unie a globalizace na české stavebnictví.

Jiří Vacek dále dodává: "První kroky jsme podnikli již v roce 2005, ovšem realizace výzkumu v takovém rozsahu by nebyla možná bez podpory velkého firemního partnera." Generálním partnerem se proto stala poradenská společnost KPMG Česká republika, která se dlouhodobě věnuje podpoře studentských aktivit a úspěšnému převádění akademických poznatků do praxe. A k takovým patří i Kvalitativní studie českého stavebnictví 2007. "Lepší možnosti pro uplatnění absolventů i studentů na trhu práce - to je hlavní výhoda, kterou vysokým školám přináší spolupráce se soukromým sektorem. Ne náhodou je společnost KPMG Česká republika, která má bohaté zkušenosti v oblasti profesního uplatňování studentů a absolventů v praxi, hlavním partnerem Vysoké školy ekonomické," říká Andreas Höfinghoff, partner společnosti KPMG Česká republika zodpovědný za oblast stavebnictví.

Srovnání v rámci regionu zemí střední a východní Evropy

Projekt Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy již proběhl kromě České republiky také na Slovensku, Ukrajině, Maďarsku a Estonsku. V současné době jsou k dispozici výsledky výzkumu z ČR a probíhá zpracování výsledků rozhovorů s lokálními společnostmi ze Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a Estonska. Pro rok 2008 je plánována realizace výzkumu mimo uvedených zemí navíc v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Dle edičního plánu je v pořádí další publikací Kvalitativní studie slovenského stavebnictví 2007, která bude publikována v průběhu září 2007. Studie dalších uvedených zemí budou poskytovány zcela bezplatně s měsíčními odstupy.

Po vyplnění formuláře si můžete studii ve formátu PDF stáhnout.

Jméno a příjmení:
Organizace:
Adresa:
E-mail:
Jiné sdělení:
jsem člověk  nejsem člověk
jsem člověk  nejsem člověk
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.