logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

--:--

Reklama

Tepelná čerpadla na šumavské vesnici

Malá obec Borová Lada ležící u Vimperka využívá pro vytápění 4 bytových domů, budovy obecního úřadu a mateřské školky tepelná čerpadla systému země - voda. Realizace zajímavého projektu, na kterou jsme se jeli podívat, je příkladem konkrétní práce, která přináší efekt jak v úspoře primární energie (uhlí), tak i v odstranění několika zdrojů znečištění ovzduší šumavské přírody.

Reklama

Projekt použití tepelných čerpadel v obci Borová Lada je ojedinělý aplikací celkem šesti tepelných čerpadel v jedné malé obci, která byla dříve označována jako pohraniční. Dnes je v tomto případě vidět výsledek souhry několika příznivých faktorů, které umožnily úspěšnou realizaci zajímavého technického řešení. Bylo to jednak sdružení finančních příspěvků z Jihočeské energetiky,a.s., fondu Phare CBC 1997 a České energetické agentury. Dalšími důležitými faktory byl úspěšný výběr projektanta (ing. Jiří Vařenka - firma Eurotherm Tábor), dodavatele tepelných čerpadel (firma Veskom spol. s r.o. České Budějovice) a montážní firmy (Pásek - stavební firma, Polička).
Podle mého dojmu z návštěvy bych si dovolil předpokládat, že rozhodujícím činitelem pro úspěch celého projektu byla osobnost starostky obce paní Stanislavy Barantálové. Ta koordinovala projekt, který kromě tepelných čerpadel zahrnoval další modernizační akce v obci jako je vodovod, vodojem, trafostanici, elektrorozvody, zateplení bytových domů v celkové hodnotě 17 mil. Kč.

V dnešním článku bych se chtěl zaměřit na technický popis řešení vytápění. Ekonomický rozbor bychom na serveru Topinfo.cz chtěli provést ve spolupráci s provozovatelem a ing. Šálkem z firmy Veskom po skončení topné sezóny 2000-2001. Zde uvedeme i finanční náklady projektu a předpokládané i skutečně dosažené spotřeby elektrické energie.

Jak již bylo uvedeno v upoutávce článku, jedná se o čerpadla typu země - voda, která tepelnou energii získávají jednak z dodávané elektrické energie (asi 1/3) a jednak odebíráním tepla ze zemních vrtů (asi 2/3). Tepelná energie je dodávána do teplovodního otopného systému vytápění budov.

Z celkem šesti vytápěných objektů je pět (mateřská škola a čtyři bytovky) osazeno vždy jedním tepelným čerpadlem typu IVT GREENLINE o jmenovitém topném výkonu 26 kW a elektrickém příkonu 8,3 kW. Tepelné čerpadlo kryje vždy větší část potřebného výkonu pro krytí tepelných ztrát objektů (v jednotlivých případech v rozmezí 55 - 65%), zbytek tepelného výkonu pak dodává elektrokotel. Zemní teplo se čerpá u každé budovy ze tří zemních vrtů o průměru 140 mm a hloubce 120 m. Podle projektových předpokladů dodají tepelná čerpadla v jednotlivých budovách 86 - 91% tepla pro vytápění, zbytek pak elektrokotle.

Budova obecního úřadu je osazena tepelným čerpadlem stejného typu se jmenovitým výkonem 31 kW a elektrickým příkonem 10 kW. Tepelné čerpadlo zde výkonově pokrývá 62,5% celkové tepelné ztráty objektu, zbytek je i zde pokryt elektrokotlem. Projektant zde navrhl čtyři vrty o hloubce 100 m a předpokládá, že 93% tepla pro vytápění dodá tepelné čerpadlo, zbývajících 7% pak elektrokotel o výkonu 14 kW.

Zajímavé je i jednoduché technické provedení odběru tepla ze zemních vrtů. Zajišťuje ho vždy dvojice klasických černých plastových trubek (LDPE vnější průměr 40 x 3,6 mm) spojených v nejnižším místě vrtu spojkou vytvořenou dvěma navařenými 90° koleny. Trubkami nuceně protéká nemrznoucí směsí (voda-líh). Při jmenovitých podmínkách je teplota této směsi na výstupu z vrtu 0°C na vstupu do vrtu pak -2 až -4°C. Konkrétní hodnoty závisí na průtocích média v obou okruzích (primárním-země, sekundárním-topná soustava). Jmenovitá teplota na přívodu do otopných soustav vytápěných objektů je 45°C.


 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.