"Náprava" cen zemního plynu a elektřiny
Zvýšení tzv. regulovaných cen (jinak řečeno dotovaných z jiných příjmů) zemního plynu a elektřiny jistě nikoho nepřekvapilo. Každý, kdo jen trochu sleduje dění v této oblasti, to musel čekat. Co ale překvapilo, bylo to, že ministr Grégr bez jediného slůvka vysvětlení opustí dosavadní plánovanou postupnou nápravu cen a prohlásí, že ....
Ještě dnes je na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ke stažení graf pod hlavičkou "Postupná náprava cen zemního plynu pro konečné odběratele do roku 2002". Z něj je patrné, že od ledna roku 2001 dojde ke zvýšení ceny plynu pro domácnosti o 10,7%, pro maloodběr o 7,1%, pro velkoodběr o 4,8%. Vypadá to velmi hezky a pak se najednou ze sdělovacích prostředků dozvíme, že se vláda rozhodovala mezi 24% a 34% zvýšení ceny.
Domnívám se, že by bylo slušné, aby ministr vystoupil na tiskové konferenci a vysvětlil, proč došlo k jinému, než slibovanému zdražení, ale především by měl vyslovit nové stanovisko k cenám plynu, elektřiny a tepla v závislosti na světových cenách a např. kurzu koruny k dolaru.
Všechny subjekty energetického trhu v naší republice pak mohou reagovat a připravit se včas. Nejhorší způsob "nápravy" je ten současný model, kdy se asi v půlce června dozvíme o dalším zdražení, které bude platit od 1.července. Nasvědčuje tomu i toto prohlášení:
"Příští rok budeme dělat během prvního čtvrtletí finanční analýzu, jak se vyvíjejí ceny dolaru a ropy. V návaznosti na to potom můžeme upravovat ceny plynu i několikrát během roku," vysvětlil ředitel regulační energetické správy při ministerstvu průmyslu Petr Kacvinský.
Jsem přesvědčen, že tuto anylýzu mělo ministerstvo dělat celý letošní rok a v těchto dnech ji předložit. Ale je to jen můj názor. Jaký je Váš?