logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Sdružení EPS ČR informuje o změnách v novele zákona o hospodaření energií

Dne 29. března 2006 byl schválen zákon č. 177/2006 Sb. o hospodaření energií, kterým se mění dosud platný zákon č. 406/2000 Sb.. Tento zákon nabývá až na přesně stanovené výjimky účinnosti k 1. červenci 2006 a přináší s sebou zásadní změny v oblasti energetické náročnosti budov. Jaké jsou nejdůležitější změny a jak se tyto změny dotknou bydlení?

Reklama

Novelizace zákona vychází z nové směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES.

Zásadní změnou je v tomto ohledu § 6 o účinnosti užití energie, kde je novou povinností vlastníka nebo provozovatele kotlů a klimatizačních systémů zajistit pravidelnou kontrolu jejich účinnosti. Četnost kontrol stanoví v obou případech zvláštní předpisy. Nová povinnost o kontrole kotlů nabývá účinnosti k 1. lednu 2007. Povinnost kontrol větších klimatizačních systémů má účinnost k 1. lednu 2009.

Nejdůležitější změnou je pak nový § 6a o energetické náročnosti budov. Pro stavebníky a vlastníky tato změna v konečném důsledku znamená, že od termínu účinnosti § 6a, tj. od 1. ledna 2009, musí být prokazatelně realizovány opatření v oblasti snižování energetické náročnosti prakticky u všech nových budov a větších změn existujících budov. Povinnost prokazovat energetickou náročnost je navíc zavedena i u těch existujících budov, u nichž se mění vlastník nebo nájemce.

Nově definována je energetická náročnost budov. Stavebník, vlastník budovy, nebo společenství vlastníků jednotek musí zajistit splnění požadavků na energetickou náročnost budovy a splnění porovnávacích ukazatelů. Základními porovnávacími ukazateli pro hodnocení energetické náročnosti budovy jsou tepelně a světelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí a budov, vlastnosti a způsob provozu technických zařízení budov. Kromě vytápění se do hodnocení energetické náročnosti budov nově zahrnují i energie na chlazení a klimatizaci, na ohřev teplé vody a na umělé osvětlení.

Při větších změnách dokončených budov jsou požadavky plněny pro celou budovu nebo pro změny systémů a prvků budovy. Větší změnou dokončené budovy je taková změna, která probíhá na více než 25 % celkové plochy obvodového pláště budovy nebo taková změna technických zařízení budovy s energetickými účinky, kde výchozí součet ovlivněných spotřeb energií je vyšší než 25 % celkové spotřeby energie.

Splnění požadavků se dokládá průkazem energetické náročnosti budovy, který musí být přiložen při prokazování dodržení obecných technických požadavků na výstavbu. Bude ho tvořit protokol, prokazující energetickou náročnost budovy a grafické vyjádření energetické náročnosti budovy (energetický štítek). Energetický průkaz nesmí být starší 10 let a je součástí dokumentace podle prováděcího právního předpisu při:

  1. výstavbě nových budov,
  2. při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
  3. při prodeji nebo nájmu budov nebo jejich částí.

Technickými údaji, které se budou prokazovat jsou zejména:

  • tepelně technické a světelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí a budovy, včetně jejich zhodnocení,
  • popis objemů a ploch budovy,
  • základní vlastnosti energetických systémů budovy,
  • informace o dílčích energetických náročnostech budovy nebo jejích částí a prvků technického zařízení budovy,
  • ukazatel celkové energetické náročnosti hodnocené budovy,
  • referenční hodnoty,
  • klasifikační ukazatel energetické náročnosti budovy a jejích energetických systémů,
  • třída energetické náročnosti hodnocené budovy a jejích energetických systémů,
  • měrná roční spotřeba energie na celkovou podlahovou plochu hodnocené budovy.

Součástí průkazu nové budovy nad 1000 m2 celkové podlahové plochy musí být výsledky posouzení technické, ekologické a ekonomické proveditelnosti alternativních systémů vytápění, kterými jsou

  1. decentralizované systémy dodávky energie založené na energii z obnovitelných zdrojů,
  2. kombinovaná výroba elektřiny a tepla,
  3. dálkové nebo blokové ústřední vytápění, v případě potřeby chlazení,
  4. tepelná čerpadla.

Provozovatelé budov využívaných pro účely školství, zdravotnictví, kultury, obchodu, sportu, ubytovacích a stravovacích služeb, zákaznických středisek odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a telekomunikací a veřejné správy o celkové podlahové ploše nad 1 000 m2 jsou povinni umístit průkaz na veřejně přístupném místě v budově do 4 let od nabytí účinnosti tohoto zákona. Průkaz může vypracovávat pouze energetický auditor nebo osoba s osvědčením o autorizaci (autorizovaný inženýr) přezkoušená ministerstvem.

Zákon nabývá účinnosti od 1. července 2006, avšak tato realizační ustanovení nabývají účinnosti 1. ledna 2009.

Více informací o problematice tepelných izolací, tepelné ochraně budov a konkrétní příklady výpočtů můžete nalézt na webové adrese sdružení www.epscr.cz.

O Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem: podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací EPS, podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci aplikací z EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v České a Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a s mnoha odborníky z různých oborů. Sdružení je také členem EUMEPS, evropského sdružení výrobců EPS.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.