logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Úspory za pár korun: Peníze šetří - teplo odráží teploodrazná fólie

Teploodrazná fólie s vynikajícími reflexními vlastnostmi má široké spektrum využití. Návratnost vložených prostředků se projeví už za jednu maximálně dvě sezóny.

Reklama

Část tepla vyzařovaného radiátory přechází bez významného užitku do zdi za radiátorem. Zhodnocení této energie přináší lesklá hliníková izolační fólie, jejíž funkční plocha odráží až 90 % sálavého tepla. Díky této vlastnosti uspoří fólie podle zahraničních zkušeností 2-5 % celoroční spotřeby tepla potřebného k ohřevu místnosti. To může činit podle stupně izolace až 80 kg uhlí na m2 plochy. Návratnost vložených prostředků se projeví už za jednu maximálně dvě sezóny. Pro zlepšení izolačních vlastností je možné fólii nalepit i na polystyrén a jiné materiály běžnými lepidly, které se používají na lepení papírových tapet (Koramex, Apeko atd.).

Vynikajících reflexních vlastností fólie je možné rovněž využít při budování podkroví jako reflexní parozábranu. V zimě hřeje, v létě odráží sálavé teplo zpět. Případně jako reflexní vrstvu pod podlahové topení nebo do podkroví. Hmotnost 1m2 fólie je asi 90 gramů.

Potřebné množství fólie se spočítá podle počtu radiátorů v domě + cca 10 % navíc. Podkladní papír je hořlavá hmota, proto je nutno při instalaci v blízkosti lokálních spotřebičů (kamen) dodržet pokyny výrobce o bezpečných vzdálenostech od hořlavých předmětů, které činí pro kotle na tuhá paliva až 400 mm, pro infrazářiče 500 mm.

Úspory energie

Mezi zbytečné ztráty patří ztráty parapetním zdivem (obvodovou stěnou za radiátorem), zvláště ve starších bytech, kde radiátory byly montované do výklenků obvodového zdiva. Omezení těchto ztrát můžeme dosáhnout jednoduchou úpravou s reflexní fólií. Při této úpravě se využívají zákonitosti šíření tepla sáláním, které je charakteristické přenosem elektromagnetických vln v rozsahu 0,75-400 μm šířené rychlostí světla. Sálavá energie, případně vyzařovaná se může částečně pohlcovat okolním prostředím a je závislá od teploty tělesa, přičemž při té samé teplotě může být sálavá složka rozdílná.

Pro úpravu používáme materiály, jejichž poměrná odrazivost se blíží 1. Jsou to hliník leštěný R = 0,95, hliník drsný R = 0,93 a hliník zoxidovaný R = 0,7-0,8. Pro úplnost odrazivost vápenné omítky se pohybuje kolem R = 0,07.

Kvůli zjištění možností využití reflexních fólií na snížení tepelných ztrát bylo provedeno několik měření s pomocí termočlánků a měřiče tepelného toku. Vnitřní povrch zdiva za radiátorem se rozdělil na dvě stejné části s reflexní vrstvou a bez úpravy. Při první alternativě, kde Al fólie je přímo na zdivu, byla vždy naměřená nižší povrchová teplota než je teplota v interiéru. Tepelný tok se snížil na cca 40 %. Když známe plochu parapetu, kterou je třeba zvětšovat o 70 - 200 mm, můžeme přesně vyčíslit úsporu dosaženou úpravou reflexními fóliemi. Reflexní fólie při úpravě starších rodinných domků je vhodné spojit s dodatečným přiizolováním (tloušťka dodatečné izolace závisí na vzdálenosti radiátoru od stěny). V případech, kdy tepelný odpor parapetního zdiva je dostatečný, stačí fólii nalepit na nějaký nosný materiál např. vlnitou lepenku případně přímo na zdivo.

Na ploše průmětu radiátoru na zdivo (cihlové zdivo tl. 45 cm nechráněné fólií) byl naměřený tepelný tok 75-110 W.m-2, což představuje 247-315 % chráněného zdiva reflexní fólií. Tepelný tok parapetním zdivem za radiátorem chráněným reflexní fólií (při stejných okrajových podmínkách) jsme naměřili 24-28 W.m-2, což představuje 60-80 % tepelného toku obvodového zdiva mimo radiátor. Z uvedených hodnot můžeme zjistit reálný energetický efekt, který je 51-82 W.m-2 ochráněného parapetního zdiva reflexní fólií (přesná hodnota záleží na odrazivosti fólie a způsobu upevnění na zeď, jestli mezi zdivem a fólií vznikla mezera apod.)

Vyčíslený energetický efekt se může projevit do návrhu topných těles s nižším počtem článků nebo menší plochou topného tělesa.

Například pro reálný dvoupokojový byt v třetím patře průmět plochy topných těles činí přibližně 2,62 m2. Reálný energetický přínos pak činí 134 až 215 W, což představuje 3,8-6,2 % z celkového příkonu. Jinak se dá říct, že energetický efekt představuje přibližně tolik energie, kolik se ušetří při snížení teploty o 1°C. Při zpětném promítnutí na počet článků zjistíme, že 1 až 2 články topných těles můžeme zmenšit nebo doregulovat ventily.

Pro přízemní rodinný domek (třípokojový s příslušenstvím) činí plocha topných těles asi 5,41 m2. Pro tento rodinný domek představuje reálný energetický efekt použitím reflexní fólie 276-444 W, skutečně naměřený byl 430 W, což představuje 4,4 % z celkového příkonu (9400 W).

Pro rodinný domek s roční spotřebou cca 100 GJ by úspory pak mohly představovat:

Palivo Roční náklady na otop
(Kč)
Roční úspory s reflexní fólií
(Kč)
Hnědé uhlí 15 051 753
Černé uhlí 17 237 862
Zemní plyn 23 334 1167
Elektřina přímotop 37 155 1860
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.