logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Sporák není přežitek

Podle údajů obchodníků se nejméně prodávají plynové sporáky (něco přes 10%). Hlavně kvůli troubě, která disponuje pouze spodním ohřevem a má méně funkcí než elektrická. Více než polovina prodaných sporáků jsou kombinované s elektrickou troubou a plynovými plotýnkami. Zhruba každý třetí zákazník si vybere sporák elektrický - elektrickou troubu se sklokeramickou deskou nebo litinovými plotýnkami.

Reklama

Za 6000 Kč máte doma sporák s nejjednoduššími čtyřmi hořáky nebo plotýnkami a s troubu, která ovládá pouze horní, dolní ohřev a grilování. Přesto na trhu dostanete i sporáky ve vyšší cenové kategorii. Ty se skládají jak z kvalitní varné desky, tak trouby, která nabízí kolem desítky programů, samočisticí povrch, displej pro snazší orientaci a další funkce.


Ani sklokeramické desky nejsou
jedna jako druhá. Vyšší cena
většinou znamená vyšší kvalitu.
Že nejde o samostatnou vestavnou troubu a samostatnou varnou desku, které jsou pouze posazeny k sobě, poznáte podle toho, že u sporáku jsou ovládací tlačítka pro varnou desku umístěna na ovládacím panelu trouby. U samostatných varných desek se stávají součástí varného panelu.


Bezpečnější plyn

Nejlevnější plynové sporáky přijdou na 6000 Kč. Kdo si chce ulehčit práci a záleží mu na bezpečnosti, měl by raději nějaké peníze přidat a koupit si sporák s vysokonapěťovým, neboli elektrickým zapalováním a pojistkou hořáků. Už nemusíte hledat sirky, ani elektrický zapalovač. Ten je součástí spotřebiče. Přitom existují dva typy zapalování - u některých výrobků zmáčknete samostatné tlačítko na ovládacím panelu a u všech hořáků přeskočí jiskra. Ta zapálí ale jen ten hořák, u kterého byl puštěn plyn. U dokonalejších spotřebičů je elektrické zapalování integrováno do ovládacího knoflíku plynu, proto stačí jen jedno pootočení a dojde jak k puštění plynu, tak i k jeho zapálení.

Bez pojistky vařidel se v některých státech plynové sporáky ani varné desky prodávat nesmějí. Díky pojistce se automaticky vypne přívod plynu, jakmile zhasne hořák, protože na něj vyteklo mléko, sfoukl ho průvan nebo klesl tlak plynu. Výrobci navíc změnili tvar plynových hořáků tak, že zakrývají svíčku pro zapálení. Proto uteče-li mléko, nemusí k zhasnutí plynu vůbec dojít. Kromě toho jsou hořáky stabilnější než u starších výrobků.

Kdo si pořídí plynovou mřížku rozdělenou na dvě menší, bude mít méně práce s údržbou. Poloviční mřížka se snadno vejde do myčky.

Na trhu se objevily sklokeramické plynové desky. Samostatné hořáky s mřížkami umístěné na skleněné desce lze odnímat, proto se snadno čistí.


Litina, nebo sklokeramika?

Jestliže se rozhodujete pro elektrický sporák, máte na výběr dvě možnosti - sáhnout po levnějším s litinovými plotýnkami (prodávají se od 8000 Kč), nebo se sklokeramickou deskou (stojí od 15 000 Kč). Kdo si koupí levnější litinový, má při vaření větší spotřebu elektrické energie. A naopak. Podle nezávislých testů účinnost litinových plotýnek málokdy přesáhne 60%. Kromě toho se pomaleji zahřívají, mají menší počet regulačních stupňů a po ukončení vaření zůstávají delší dobu horké. U sklokeramických desek jsou ztráty energie nižší - jejich účinnost se pohybuje kolem 70%.

Rychleji se zahřívají a plotýnky dosahují plného výkonu za 10 - 20 sekund po zapnutí. Přitom ani sklokeramické desky nejsou jedna jako druhá. Vyšší cena většinou znamená vyšší kvalitu. A vyšší kvalita se určuje podle toho, jakou účinnost deska nabízí - tedy kolik energie využijete na vaření a kolik jí uniká bez využití pryč.

O takových a mnoha dalších praktických radách a návodech se můžete podrobněji dočíst v novém katalogu Spotřebiče pro domácnost, který je od listopadu 2001 na stáncích s tiskem.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.