Nároky a náročnost, potřeba a spotřeba, teplo a energie
Z energetického hlediska je každý vytápěný objekt (např. rodinný dům) charakterizován jednak svými energetickými nároky (potřebami energie), jednak svou energetickou náročností (spotřebami energie). Energetické nároky jsou dány množstvím energie, které objekt pro svou funkci objektivně potřebuje. Energetická náročnost je faktické množství nakupované "hnací" energie, které spotřebují pro svou činnost systémy (Technická Zařízení Budov) kryjící tyto energetické nároky.
Budeme-li hovořit jen o vytápění, pak energetické nároky vytápění, tj. potřeba tepla pro vytápění představuje energetický výstup z objektu (prostup a větrání). Ten je jednoznačně dán architektonickým řešením a stavebním provedením a představuje neovlivnitelnou konstantu daného objektu. Potřeba tepla není a nemůže být ovlivněna tepelnými zisky (ani vnitřními, ani vnějšími), ani systémem vytápění, tedy např. tím, že je použit vytápěcí systém s tepelným čerpadlem nebo solárními kolektory, ani systémem větrání, tedy např. použitím rekuperace či regenerace tepla.
Energetická náročnost vytápění, tj. spotřeba "hnací" energie (nebo také energie ušlechtilé, koncentrované, nakupované atd.) představuje "hnací" energetický vstup do objektu, respektive do systému TZB. Ten je ovlivněn jednak (a primárně) stavbou, jednak (a sekundárně) zařízeními TZB. Neuvažujeme-li tepelné zisky, pak u klasických systémů TZB je energetická náročnost vždy větší (v nejlepším případě shodná) s energetickými nároky. U alternativních (úsporných) systémů je energetická náročnost menší (u TČ výrazně menší) než energetické nároky.
Komplexní energetickou kvalitu objektu (chápaného jako komplex stavby a všech systémů TZB) v souvislosti s vytápěním jednoznačně charakterizují potřeba tepla a spotřeba "hnací" energie pro vytápění (a to je něco úplně jiného než spotřeba tepla!!!), přičemž z pohledu energetického a především ekonomického (náklady na energie) je pro provozovatele rozhodující spotřeba energie.
Vyhláška č. 291/2001 Sb. pojem spotřeba energie nezná, místo něj pracuje s pojmem spotřeba tepla (tepelné energie), pod kterým má evidentně na mysli jen tepelnou energii dodávanou systémem TZB. Faktická spotřeba energie ji nezajímá?!. Další nejasnosti zavádí ČSN 73 0540-2, která zase nezná pojem spotřeba tepla, místo něj pracuje s pojmem potřeba tepla?! (Myslí tím zřejmě spotřebu tepla podle Vyhlášky, ale proč pro totéž používá jiný pojem?) A až norma zavádí pojem energetické náročnosti budovy tak, že: energetická náročnost = potřeba tepla?! Nejednoznačností dochází ke značnému matení pojmů. Zavedení třetího pojmu (spotřeba tepla) ke dvěma základním (spotřeba energie = vstup a potřeba tepla = výstup) je nadbytečné.
S přihlédnutím k předchozímu proto pokládám za nutné konstatovat: Není pravda že:
|
Vztah mezi potřebou tepla a spotřebou "hnací" energie a vliv vnitřních a vnějších zisků a alternativních systémů TZB na tento vztah se dá názorně vysvětlit pomocí Sankeyových diagramů.
Bilance objektu bez uvažování vlivu zisků |
Bilance objektu s uvažováním vlivu zisků Klasický systém TZB |
Bilance objektu s uvažováním vlivu zisků Alt. systém TZB - větrání s rekuperací tepla |
Bilance objektu s uvažováním vlivu zisků Alt. systém TZB - vytápěcí systém s TČ |
Vysvětlivky:
EN - Energetická náročnost objektu podle Vyhlášky č. 291/2001 Sb.
NT - Nízkopotenciální (přírodní) teplo - obnovitelný energetický zdroj
OT - Odpadní teplo - druhotný energetický zdroj
PT - Potřeba tepla pro vytápění - Energetické nároky
ST - (Spotřeba tepla pro vytápění - Nadbytečný pojem protože ST=PT)
SE - Spotřeba "hnací" energie - Energetická náročnost
ZE - Tepelný zisk vnější
ZI - Tepelný zisk vnitřní
Dva objekty se stejnou (malou) energetickou náročností: nízká energetická náročnost v prvním objektu zajištěna "řešením TZB" (TČ), u druhého objektu "řešením stavby". Zisky pro jednoduchost neuvažovány.
Z diagramů (a ve vztahu k Vyhlášce č. 291/2001 Sb. a ČSN 73 0540-2) vyplývá:
|
|
|
Tímto příspěvkem nejsou samozřejmě zdaleka vyčerpány všechny připomínky k Vyhlášce a dalším předpisům souvisejícím.