logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Jaroslav Cankař: Na vstup do Evropské unie se těšíme

Reklama

Pan Jaroslav Cankař je majitelem rodinné firmy Jaroslav Cankař a syn ATMOS, která je naším zcela dominantním výrobcem kotlů na spalování biomasy do výkonu 100 kW. Historie Vaší firmy je velmi pěkně zpracována na Vašich firemních internetových stránkách ve formě videosekvence.

Zeptal bych se proto na aktuální stav poměru Vaší výroby kotlů prodaných na českém trhu a vyvezených.
V loňském roce jsme dosáhli i pro nás velmi překvapujícího výsledku, kdy se nám podařilo vyvést 65% naší produkce. Zvýšení oproti roku 2001, kdy to bylo 50%, je jistě významné.

Jak se Vám daří pronikat na přeplněné západoevropské trhy?
V různých zemích je to velmi různé, ale daří se. Zemí, kde již tradičně dosahujeme nejlepších výsledků i vůči domácím výrobcům, je Švédsko, kam vyvážíme přímo. Pro další země EU se nám podařilo uzavřít smlouvy s firmami BUDERUS a SIEGER. Ty dnes prodávají naše kotle ve své prodejní síti pod naší značkou ATMOS pro celou západní Evropu. A to je samozřejmě prodej včetně kompletního servisu. Tyto firmy si nás našly jako zajímavého partnera na výstavách ve Stokholmu, Frakfurtu nebo rakouském Welsu, kterých se pravidelně zúčastňujeme.

Takže nemáte obavy ze vstupu do EU, jak je občas slyšet od některých podnikatelů?
To tedy rozhodně ne. Já dokonce mohu říct, že se na tento vstup těšíme. Všechny typy našich kotlů, které vyvážíme, máme již certifikovány pro země EU, takže nás žádné další starosti a náklady nečekají, a naopak se zrušením hranic a celnic se nám výrazně zjednoduší vlastní vývoz.

Kolik typů kotlů vyrábíte?
Celkem vyrábíme asi 100 různých kotlů především na zplynování dřeva ve výkonovém rozsahu 15-100 kW.

Jaký je v současné době ten nejnovější model?
Právě již na zmiňovaném veletrhu v rakouském Welsu, který je asi největším evropským veletrhem zaměřeným na úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů, představíme nový typ kombinovaného kotle na spalování dřeva zplynovací technologií a peletek. Opravdovým hitem je ale skutečnost, že peletový hořák se dá nahradit hořákem na LTO popř. i na plyn.

Kdo byl pro Vás v životě vzorem, od kterého jste se nejvíc naučil?
Jednoznačně můj táta, se kterým jsem dělal veškerý vývoj i dokumentaci. Velkou výhodou bylo, že jsme mohli právě ve vývoji kotlů na co navázat a díky tomu máme v této branži ohromný náskok. Dnes si dovolím tvrdit, že v oblasti kotlů do 100 kW určujeme směr vývoje nejen v České republice, ale i v Evropě. Když jsme v roce 1975 začínali s vývojem kotle na zplynování dřeva, mohli jsme navázat na výrobu zařízení na zplynování dřeva pro použití v automobilech nebo lodích, které jsme vyráběli ve válce, i na poválečnou výrobu kompresorů. Tato podnikatelská rodinná tradice byla bohužel znárodněním, kdy byla vlastně celá výroba v Bělé pod Bezdězem zlikvidována a převedena do ČKD Žandov část dokonce na Kubu. S tím máme vlastně dodneška problém, protože naší tradiční rodinnou značku ATMOS používá pro kompresory závod ATMOS Chrást.

Jak vidíte trend ve světě v oblasti právě malých vytápěcích zdrojů ve výkonovém segmentu do 100 kW, co se týká zdroje tepla pro vytápění?
Jednoznačný trend v zahraničí je k používání dvoupalivových systémů, kdy vytápěný objekt není závislý na jediném druhu paliva a jeho ceně. Máme například zcela čerstvé informace od našich partnerů ve Švédsku, kde došlo k tvrdým změnám v cenách energií. Podle těchto zpráv, které prosím berte zatím jako neověřené, došlo k naprosto šokovému zdražení elektrické energie o 100% a zdražení peletek o 40-60%. Zdražení elektrické energie bylo vyvoláno nedostatkem elektřiny na trhu. To má jistě příčinu v masivním používání elektřiny pro vytápění. Např. ve využívání tepelných čerpadel, kde stát v minulosti poskytoval zajímavé dotace, má Švédsko světový primát. U zdražení peletek je příčina zcela jiná. V poslední době, kdy pelety začaly vážně ohrožovat prodej ropných produktů, velká petrolejářská společnost koupila rozhodující většinu výrobců peletek ve Švédsku. Tím samozřejmě začala i určovat cenu peletek na trhu.

V závěru minulého roku proběhla v některých médiích (časopis Energie&Peníze, týdeník Respekt, internetový server CZ BIOM) informace o výsledcích měření koncentrace PCDD/F (Polychlorované dibenzodioxiny a dibenzofurany) ve spalinách kotlů na biomasu. Výsledky měření byly autory interpretovány jako alarmující. Zaznamenali jste nějaký ohlas na tyto články?
Přiznám se, že jsem žádnou informaci kolem této problematiky nezaznamenal ani u nás, ani ze strany zahraničních partnerů. Pokud mi odkazy na články pošlete, rád se nimi seznámím. Jako zajímavost k této otázce ale mohu uvést, že zde byl nedávno na jednání zástupce německé asociace pro výstavbu rodinných domků, který projevil zájem o kotle na peletky ve výkonovém rozsahu 8-12 kW pro novou nízkoenergetickou výstavbu rodinných domů. A ten při jednání doslova prohlásil, že "... my nechceme ani plyn ani olej, protože to jsou pro nás neekologická paliva". Já bych na tuto otázku neměl takto ostrý názor. Myslím si, že pro nás je v současné době pro posouzení "ekologie" spalování mnohem důležitější hledisko jak spalovat, než co spalovat. Např. i dřevo se v nevhodných typech kotlů a nevhodnou technologií dá spalovat s neuvěřitelným množstvím škodlivých exhalací. Je to často vidět v některých, občas doslova zamořených vesnicích. A naopak i uhlí nebo fosilní paliva se dají kvalitně spalovat s velmi malým dopadem na naše životní prostředí. Ale možná, že v Německu už jsou trochu dál a i dobré spalování fosilních paliv je pro ně neekologické.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.