logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Jan Pešat: MÉNĚ bývá mnohdy VÍCE!

Reklama

Můžete zhruba popsat obor, který je v současné době pro Vaši práci dominantní?
Obor lze obecně pojmenovat jako "Vývoj a výroba otopných těles a vytápěcích kotlů do 500 kW". V poslední době se jedná především o kotle na spalování BIOMASY, pracující v automatickém cyklu, řízené regulační automatikou.

Kdy a jak jste se poprvé dostal k Vašemu oboru?
Ke svému oboru jsem se dostal ihned po ukončení studia na VŠB Ostrava - Katedra slévárenství v r. 1963. Z počátku to byly ryze provozní funkce, avšak z kraje 70. let jsem měl to štěstí, že jsem se podílel na přípravě technologických postupů pro realizaci nových automatických formovacích linek pro výrobu radiátorů a kotlů a posléze tento výrobní proces neustále zdokonalovat.
Teprve na začátku 90. let jsem začal působit v marketingových a posléze i obchodních funkcích a od r. 1995 jsem převzal úsek Vývoje a výzkumu topenářských výrobků - to vše u jediného zaměstnavatele - ŽDB, závod VIADRUS, Bohumín. Své působení jsem zde ukončil v r. 2001.

Kdo byl pro Vás největším vzorem a kdo učitelem?
Neměl jsem, bohužel, žádné vzory, neboť mé nejbližší okolí jimi neoplývalo. Učil jsem se intenzivně na výrobcích vyspělé konkurence, studiem tech. literatury a diskusemi s našimi odborníky v oboru i ve zkušebnictví. Například si vzpomínám na velmi zajímavou spolupráci s p. Ing. Chybou z CSI Praha, která měla za výsledek úspěšnou inovaci litinových otopných těles.
V poslední době mě velmi oslovilo nadšení p. Ing. V. Sladkého, příp. vysoká odbornost p. Doc. Váni - vše ve spojení s problematikou spalování biomasy. Významným zdrojem poučení však zůstávají i vlastní chyby a omyly, kterých se člověk při své cestě za vytyčenými cíli dopustí. Pokud se z nich dovede poučit a do budoucna se jim vyhnout, je to nakonec prvek, který ho posílí.
Krátce shrnuto: MÉNĚ bývá mnohdy VÍCE! (Poznámka: Nevím, jak toto úsloví přesně ladí např. se ZÁKONEM o zachování hmoty a energie - nicméně platí i v topenařině - o čemž jsem skálopevně přesvědčen - a nejen tam!).

Co považujete za dosavadní největší úspěch ve své práci?
Já pevně doufám, že největší úspěch je dosud přede mnou. Krátké ohlédnutí zpátky však ukazuje na období mezi rokem 1996 - 2001, kdy se mi s týmem mých spolupracovníků - a to zdůrazňuji a podtrhuji - podařilo vyvinout a připravit do sériové výroby (vč. certifikačních protokolů) 30 nových výrobků, - z nichž 9 získalo ocenění EŠV - Ekologicky šetrný výrobek. Je poměrně příjemné vědět, že tisíce těchto výrobků pracují u tuzemských i zahraničních zákazníků a že - kromě toho, že jim spolehlivě slouží - zároveň významně přispívají k čistotě ovzduší v Evropě. Přiznám se, že mám z toho docela dobrý pocit a moji spolupracovníci jistě také - byť už dnes část z nich pracuje v jiných funkcích.

Co Vám v současné době nejvíce vadí ve Vašem oboru?
Jak už bylo řečeno výše, zabývám se v současné době problematikou spalování BIOMASY v automatických kotlích. Považuji trochu za problém, že zatím chybí vzájemná informovanost mezi výrobci BIOPALIV a výrobci zařízení na spalování biomasy. Ačkoliv je portál TZB-info jedním z těch článků, který se velmi snaží tyto bariéry odstranit, zdá se mi, že by bylo potřeba tomu pomoci i po jiných liniích.
Jeví se mi, že již nazrála doba k tomu, aby vznikla například ASOCIACE VÝROBCŮ BIOPALIV spolu s výrobci automatických kotlů a topidel na spalování biomasy s cílem společného postupu, zejména při tvorbě legislativních norem pro jedno i druhé, vzájemné informace o potřebách, možnostech a cílech té či oné strany - vše ve prospěch jediného cíle - to jest uspokojit potřeby zákazníka.
Snad by bylo možné do několika let uspořádat a pravidelně opakovat v České republice i výstavu výrobků, spalujících biomasu - viz již dobře fungující evropskou výstavu v tomto oboru v rakouském Welsu. Krátce řečeno: je potřeba výrazně zvýšit osvětu a všeobecnou informovanost o této možnosti využití obnovitelné energie.

Co se podle Vás významného v oboru změní do roku 2010?
Do roku 2010 bude mít Česká republika již výrazně vyšší podíl získávané energie z obnovitelných zdrojů. Odhaduji, že oproti roku 2002 to bude 3 až 4 krát více. Podíl biomasy bude činit asi 80 % na tomto nárůstu. Bude zde existovat asi 5 výrobců topenářských výrobků, spalujících biomasu, kteří ve vzájemné konkurenci dosáhnou dalšího zvýšení technické úrovně výrobků. Počet spokojených zákazníků, využívajících spalování biomasy, se blíží již 30 000. Již několik let funguje nový obor - takzvané topenářské neboli energetické zemědělství, kde na dříve ladem ležící půdě fungují zemědělské podniky, zabývající se pěstováním takzvaných energetických rostlin a jejich finálním zpracováním až do podoby pelet.
To vše se rozvíjí díky tomu, že:

  • vláda již dříve přijala velmi rozumný systém podpory tohoto podnikání, které ve své podstatě snižuje závislost státu na zahraničních energetických zdrojích a zároveň se tím částečně řeší i problém nezaměstnanosti v regionech,
  • ceny fosilních paliv neustále rostou a jsou už na úrovni "x" násobku ceny z roku 2002, čímž se stávají již nedostupnými pro podstatnou část trhu,
  • výrobci topných jednotek spalujících biomasu již dávno dosáhli takové úrovně, že provozování těchto zdrojů znamená v podstatě stejný komfort jako u plynových kotlů - na což slyší stále vyšší počet zákazníků.
Sečteno a shrnuto: bioenergetika je odvětví, které startuje a má nadějnou budoucnost. Rok 2010 to potvrdí.

Co by měly pro tento rozvoj udělat státní orgány ČR?
Státní orgány již v této záležitosti zvýšily pozornost a jsem si jist, že to bude pokračovat. Nemyslím si totiž, že je nějak zvlášť obtížné prozkoumat situaci například v Rakousku či Dánsku a odpovědět si na otázku, proč jsou tyto země minimálně 10 let před námi ve využití obnovitelné energie a jaké pozitivní kroky v řízení tomu napomohly, aby bylo těchto úspěchů dosaženo.
Doufám, že se příliš nemýlím, když si myslím, že na příslušných vládních orgánech jsou již před dokončením studie, které hodnotí:

  • přínosy vyššího využití obnovitelné energie v čistotě ovzduší,
  • úspory za zbytečně vyplácené podpory v nezaměstnanosti lidem, kteří mohou být zaměstnáni v celém tomto odvětví,
  • zužitkování dosud ladem ležící půdy a její smysluplné kulturní využití,
  • rizika, které vyplývají pro stát při vysokém podílu nákupu energie ze zahraničí.
Myslím si, že je v současné době velmi důležité přemýšlet o využití toho, co se nabízí a posunout řešení daného problému o kus dál.

Pokud ČR vstoupí v roce 2004 do EU, bude to pro Váš obor přínosné?
Ano, bude to přínosné, EU je v řešení těchto otázek již výrazně dále a České republice to jenom pomůže. Tvrdý boj o přežití však čeká všechny tuzemské výrobce, jejichž výrobky musí obstát ve velmi tvrdé konkurenci. Bude rozhodující, jak se sami budou schopni uplatnit na exportních trzích EU. Očekávám rovněž, že se podstatně zjednoduší certifikační procesy a zkušebnictví vůbec - a zejména že dojde k podstatnému zkrácení časové náročnosti při získávání certifikátu na nový výrobek.

Jaké máte zájmy nebo koníčky mimo svou práci?
Tady je to podstatně slabší. Rád cestuji a rád se věnuji sportu (cyklistika, tenis). Obojí však trochu zanedbávám, co je samozřejmě chyba. Musím to do budoucna napravit.

Máte nějaký osobní cíl, kterého byste chtěl v příštích letech dosáhnout?
Ano, chci si lépe zorganizovat volný čas, abych se ještě nějakou dobu udržel duševně i tělesně v rozumné pohyblivosti s cílem ještě chvíli pracovat v oboru, který mě uspokojuje.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.