Aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti klesají
Polovina českých firem pozastavila své aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti v environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG).
Jak se projevil dubnový odklad 2025 směrnic o dopadech na životní prostředí?
Polovina českých firem stopla přípravy ESG zpráv. Podle průzkumu Deloitte:- s přípravou na zveřejňování ESG zpráv začalo 80 % dotčených českých firem,
- polovina z nich nyní přípravy pozastavila a čeká na další vývoj situace. Dalších 5 % přípravy na zveřejňování zpráv zastavilo úplně a neplánuje v nich pokračovat.
- Třetina firem do příprav na zpracovávání ESG zpráv investovala do půl milionu korun, dvě třetiny ještě vyšší částky.
- 53 % firem si pro zpracovávání ESG zpráv vytvořilo specializované týmy. U další čtvrtiny společností mělo problematiku na starosti finanční oddělení, u 11 % oddělení zaměřené na zdraví, bezpečnost a životní prostředí.
Firmy v Evropské unii s více než 250 zaměstnanci a obratem 40 milionů eur (přibližně jednu miliardu korun) měly podle původních pravidel podávat množství nefinančních informací o dopadech svého podnikání na životní prostředí či společnost. V dubnu ale EU rozhodla o odkladu směrnice, která povinnost vyžaduje, o dva roky. Odklad, po kterém volal zejména průmyslový sektor, je součástí snahy Evropské komise posílit konkurenceschopnost unijní ekonomiky snížením byrokratické zátěže.
„To, že značná část firem už investovala statisíce až miliony korun, potvrzuje vážnost i zodpovědnost, s jakými k ESG přistupují. I proto je současný stav změn v legislativě nepříjemný, protože podniky teď mohou mít pocit, že tyto náklady byly zbytečné,“ uvedla Helena Belková z Deloitte.