Prosadí se nízkoemisní Protherm-Lev v české džungli?
Firma Protherm v letošním roce uvedla na trh kondenzační kotel LEV 20 KKZ. Tento týden byl kotel ohodnocen za splnění náročných požadavků šetrného působení na životní prostředí známkou "Ekologicky šetrný výrobek".
S platností nového Zákona o ochraně ovzduší začínají lidé konkrétněji vnímat potřebu volby zdroje vytápění, aby co možná nejméně zatěžovali svými zplodinami životní prostředí. Je však otázkou, jestli se požadavky uvedené v zákoně dostanou až ke konkrétním budoucím uživatelům. V dané situaci mají největší podíl na uvádění a naplňování požadavků ze zákona a uvedení do života odborní pracovníci - projektanti a investoři, kteří v rámci projektu navržení otopné soustavy musejí splnit náležitosti a dokladovat při kolaudaci nového objektu požadovanou dokumentaci plynoucí ze zákonů a vyhlášek. Povinností provozovatelů malých stacionárních zdrojů znečišťování budou pravidelné kontroly spalinových cest a kontroly účinnosti spalování. Obecní úřady, které si hlídají na svém území emisní zdroje, budou ukládat u zdrojů nesplňujících požadovanou účinnost spalování poplatky za znečištění ovzduší. Jiné a asi daleko přísnější jsou požadavky na provoz zařízení u staveb veřejno-právních, kde se jako výrobci velmi často setkáváme s požadavky na prohlášení výrobce a dokladu o emisních hodnotách kotlů. Většinou se jedná o stavby ve větších městech, historických centrech, kde platí přísnější hygienické vyhlášky.
Diametrálně jiná situace však nastává tam, kde lidé přecházejí z tuhého paliva na plyn, nebo mají plynový kotel 15 let a chtějí ho vyměnit za nový, účinnější. Mají otopnou soustavu, kterou obvykle nechtějí měnit, a volí si plynový kotel podle výkonu stávajícího kotle. Projekty otopných soustav většinou nemají a přístup k technickým ani právním informacím také ne. Výběr kotle se pak zúží pouze na posouzení podle výkonu, typu odkouření (komín, turbo) a zbytek je spíše otázkou celkové pořizovací ceny. Kotel ale není zařízení, které si lidé kupují jednou za dva roky. Je pro uživatele poměrně složité se orientovat v tom, co nabízí trh. Kotle s nízkoemisními hořáky nebo kotle kondenzační patří do kategorie výrobků s vyšší pořizovací cenou. Firma Protherm se snaží svou cenovou politikou rozšířit používání nízkoemisních kondenzačních kotlů na území ČR a v nejbližším období chce pro tento záměr získat i své partnerské projektanty, prodejce i instalatéry a servisní pracovníky.
Protherm Lev 20 KKZ - stacionární kondenzační kotel o výkonu 16 kW, se zabudovaným 95 litrovým zásobníkem s možností časového natápění, odkouřením "turbo" a vestavěnou ekvitermní regulací. |
Firma Protherm v letošním roce uvedla na trh kondenzační kotel LEV 20 KKZ. Jedná se o kotel s vestavěným 95 litrovým zásobníkem. Pro svoji vysokou technickou úroveň a velmi nízké emisní hodnoty spalin byl oceněn Zlatou medailí na mezinárodním veletrhu Aqua-therm Praha 2001. Ministerstvo životního prostředí ČR zpracovává, vyhodnocuje a neustále upravuje program pro zlepšení životního prostředí. Ekologicky šetrný výrobek je jedním z významných nástrojů tohoto programu. Firma Protherm uvádí na trh kondenzační kotle, které svojí dostupnou cenou pomohou rozšířit používání kondenzačních kotlů v České republice.
V listopadu - vyhlášeném za měsíc kvality - byl tento výrobek firmy Protherm ohodnocen za splnění náročných požadavků šetrného působení na životní prostředí. Ohodnocení z rukou ministra životního prostředí Libora Ambrozka v přítomnosti premiéra Vladimíra Špidly převzal generální ředitel firmy Protherm Jiří Hlavsa na slavnostním večeru na pražském Žofíně v úterý 12. listopadu 2002.
Kontakt:
Protherm spol. s r. o.
252 19 Chrášťany 188
Tel.: 2 57 95 09 19
Fax: 2 57 95 09 17
www.protherm.cz
Informace o firmě v TZB-adresáři firem
Vyžádat další informace nebo podklady