Ministerstvo školství navrhlo podobu mistrovské zkoušky
Měli by se k ní hlásit řemeslníci nejméně po pěti letech praxe. Vedle zručnosti by měla ověřovat také ekonomické znalosti spojené se samostatným podnikáním.
Vyplývá to z návrhu novely zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, který ministerstvo předložilo k připomínkám.
Návrh počítá s ověřováním kompetencí ve třech oblastech. Adepti budou navrhovat a vytvářet mistrovské dílo. Budou také prokazovat schopnost kompletního zpracování zakázky ve svém oboru, tedy zpracování plánu, rozpočtu nebo zadání práce. Budou muset mít rovněž znalosti potřebné k založení a vedení firmy včetně přehledu o účetnictví a daňových povinnostech.
Zkoušet by měly autorizované právnické osoby. Zkušební komise by měla být minimálně tříčlenná. Měla by se skládat ze zástupce cechu nebo svazu příslušného oboru, zástupce školy vyučující příslušný obor a odborníka na ekonomiku nebo personalistiku.
Mistrovská zkouška sice nebude u některých učňovských oborů náhradou maturity, jak plánoval exministr školství Marcel Chládek (ČSSD), ale u příslušného oboru by školy měly mít možnost ji uznat jako profilovou část maturity. V tom případě by držitelům mistrovské zkoušky stačilo doplnit si společnou část maturitní zkoušky. Také by měla být uznávána jako splnění některých kvalifikačních požadavků podle živnostenského zákona.
Cílem zavedení mistrovské zkoušky je zejména umožnit řemeslníkům získat celostátně uznávaný dokument, který ověří jejich nadstandardní dovednosti, uvedlo ministerstvo. Zákazníci si díky tomu budou moci vybrat odborníka, který je schopen garantovat kvalitu řemeslné práce.