Skupina ČEZ vydělala za první tři čtvrtletí 18,6 miliardy korun
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl za první tři čtvrtletí 48,4 mld. Kč, čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil 18,6 mld. Kč.
Navzdory výraznému snížení očekávané výroby v letošním roce potvrzuje Skupina ČEZ výhled očekávaného čistého zisku za celý rok 2015 na úrovni 27 miliard korun.
S ohledem na neplánované odstávky bloků Jaderné elektrárny Dukovany a na prodloužení odstávek Jaderné elektrárny Temelín, jakož i na posun dokončení výstavby nového nadkritického uhelného zdroje v Ledvicích dochází ke snížení celoročního výhledu objemu výroby elektřiny ve zdrojích ČEZ o 5,7 TWh. „Díky úspěšnému programu úspor zahájenému v loňském roce se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o 1,6 mld. Kč a daří se nám tak částečně kompenzovat negativní dopad snížení objemu výroby elektřiny na celoroční výhled hospodaření“, uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Naopak vysoce pozitivně ovlivní celoroční hospodaření Skupiny ČEZ vrácení části darovací daně za emisní povolenky za roky 2011 a 2012. „Za celý rok očekáváme EBITDA na úrovni 64 mld. Kč a očištěný čistý zisk na úrovni 27 mld. Kč," uvedl Martin Novák, místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ.
Navzdory poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny i výpadkům výroby v jaderných elektrárnách meziročně vzrostly tržby za první tři čtvrtletí na 150,6 mld. Kč, a to hlavně díky růstu objemu prodeje elektřiny (o 9 %), tepla (o 8 %) a plynu (o 29 %). ČEZ Prodej je nadále úspěšný v získávání nových zákazníků odebírajících plyn a podařilo se téměř zastavit odchod zákazníků odebírajících elektřinu. Růst spotřeby elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce o 2,1 % (po klimatickém a kalendářním očištění o 1,6 %) potvrzuje růst české ekonomiky.
Významnou událostí pro Skupinu ČEZ bylo rozhodnutí vlády ČR o prolomení těžebních limitů pro Severočeské doly, které otevírá možnost těžby dalších 100 – 150 mil. tun uhlí primárně pro účely teplárenství a kombinované výroby tepla a elektřiny. V Rumunsku došlo k obnovení přídělu zelených certifikátů, a tím k obnovení podpory výroby z obnovitelných zdrojů ve větrných elektrárnách Fântânele Vest a Cogealac. V říjnu ČEZ potvrdil oficiální zájem o účast v tendru na prodej německých aktiv společnosti Vattenfall.
Skupina ČEZ v zájmu efektivního plnění strategie přeskupuje vnitřní kapacity s cílem dále posílit růst. Současně mění způsob řízení zahraničních aktivit, kde namísto dosavadního řízení podle zemí dochází k posílení segmentového řízení napříč celou Skupinou ČEZ. Nově budou aktivity ČEZ řízeny týmem Rozvoj a týmem Provoz. Úkolem týmu Rozvoj je zajistit budoucí růst ČEZ založený na obnovitelných zdrojích a decentrální energetice se zaměřením na koncového zákazníka. Nové příležitosti bude vyhledávat a rozvíjet zejména v zemích ČEZu a ČR blízkých. Tým Provoz má za cíl spravovat naše tradiční aktiva tak, abychom jejich potenciál využili maximálně efektivně a tím zajistit, aby Skupina ČEZ generovala dostatek hotovosti pro rozvoj nových činností a výplatu dividend akcionářům.