V Praze začal světový kongres geodetů, vulkanologů a geofyziků
Na pět tisíc vědců, kteří se věnují studiu Země a jejích vlastností, se dnes sjelo do Prahy na 26. Valné zasedání Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální (IUGG - International Union of Geodesy and Geophysics).
Věnovat se bude výzkumu v oborech geodézie, geofyziky, vulkanické činnosti či meteorologie. ČTK o tom dnes informovala mluvčí kongresu Zuzana Poláková.
Na akci bude téměř šest tisíc přednášek, 230 symposií, vědeckých seminářů a panelových diskuzí a devět unijních přednášek o aktuálních problémech geofyzikálního poznání. Ty povedou přední světoví odborníci, mezi také nositel Nobelovy ceny za chemii, americký chemik čínského původu Yuan T. Lee.
Světový kongres, který se do české metropole vrátil po 88 letech, potrvá do 2. července. Konferenci spolupořádají Geofyzikální ústav a Český národní komitét pro geodezii a geofyziku.
Kongres se pořádá jednou za čtyři roky, předchozí byl v roce 2011 v Melbourne. Letošní podtitul zní Earth and Environmental Sciences for Future Generations. Vědci budou také jednat o závěrech výzkumu aktuálních případů, například nedávného zemětřesení v Nepálu, i globálních klimatických změn.