logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Obce s úložišti radioaktivních odpadů mají dostat víc peněz

Obce, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, mají od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dostat ročně o milion korun vyšší příspěvek než dosud.

Reklama

Vyplývá to z plánovaného nařízení vlády, které je ode dneška v připomínkovém řízení. Dosud činil příspěvek pro obce tři miliony korun za rok, nyní se má zvýšit na čtyři miliony Kč.

Nízkoaktivní odpady z jaderné energetiky se v Česku ukládají v povrchovém úložišti v areálu Jaderné elektrárny Dukovany společnosti ČEZ, které leží v katastru obce Rouchovany. Zneškodnění nízkoaktivních odpadů z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví pak řeší úložiště Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova. SÚRAO má v plánu v Česku postavit i takzvané hlubinné úložiště, jeho spuštění předpokládá v roce 2065. Záměr vyvolává řadu sporů, zástupci některých vytipovaných obcí s ním nesouhlasí.

Návrh nařízení počítá také s tím, že se bude dále navyšovat částka, kterou platí původci malého množství radioaktivních odpadů. Ta letos například u sudů na odpad o objemu 216 litrů, které splňují podmínky uložení stanovené SÚRAO, činí 30.906 Kč za sud, dvojnásobně více než v roce 2002. S touto částkou návrh nařízení počítá jako se základem, pod který nebude možno do budoucna jít.

"Nově je navrhován povolený roční nárůst za ukládání dvě procenta a zároveň je upraven základ tak, aby odpovídal hodnotám z roku 2015," uvádí důvodová zpráva materiálu. Platby za ukládání radioaktivního odpadu jsou příjmem takzvaného jaderného účtu, ze kterého získává prostředky právě SÚRAO. Z něj jsou pak mimo jiné vypláceny příspěvky obcím.

Průzkumy pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu se mají uskutečnit na sedmi lokalitách. Rozhodnutí ministerstva životního prostředí pro první etapu průzkumu už nabylo právní moci na pěti z nich. SÚRAO tak může zahájit povrchové geologické průzkumy. Jde o Čertovku (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdalénu, Čihadlo (obě Jihočeský kraj), Horku (Kraj Vysočina) a Kraví horu (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj).

Podle ředitele SÚRAO Jiřího Slováka se před průzkumem bude mimo obce provádět například podrobné geologické a hydrogeologické mapování nebo geofyzikální měření. Projekty správa projedná s obcemi do konce září 2015, případně ještě v průběhu října, uvedl.

"Předpokládáme, že práce v terénu by mohly začít nejdříve na jaře příštího roku," řekl ČTK Slovák. První etapa bude zahrnovat povrchový sběr hornin a dat, bez zásahů do hloubky a čas od času se v lokalitě bude pohybovat skupina geologů. Geologické průzkumy mají lokality posoudit, porovnat je a zúžit výběr. Na další etapy průzkumů musí žádat o povolení ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Vláda ve středu schválila Výroční zprávu SÚRAO za loňský rok. Na nakládání s radioaktivními odpady vynaložila 154,755 milionu korun, z toho 4,71 milionu korun ze státního rozpočtu a zbytek z jaderného účtu, který tvoří poplatky producentů radioaktivních odpadů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.