Letos se zřejmě rozhodne o palivu pro Temelín po roce 2020
MPO chce studii o výstavbě závodu na dokončování paliva v ČR, Westinghouse s plány na závod nesouhlasí, palivo nyní dodává ruská společnosti TVEL. Závod by tzv. sestavoval palivo do jaderných trubek a kazet.
Letos zřejmě rozhodneme, jakým způsobem si zajistíme palivo po roce 2020. Předpokládáme, že otestujeme trh a vyhlásíme tendr," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
V Jaderné elektrárně Dukovany má ČEZ s Rusy uzavřenou smlouvu o dodávkách paliva až do konce provozu stávajících bloků.
MPO chce studii o výstavbě závodu na dokončování paliva v ČR
Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva ČTK řekl, že ministerstvo průmyslu hodlá do konce tohoto roku zpracovat studii, která umožní rozhodnout, zda je výstavba tzv. fabrikačního závodu optimální variantou.
Dokončování výroby paliva na českém území nebo v blízkém regionu však považuje za optimální způsob zajištění jeho spolehlivých dodávek pro ČR připravovaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který chystají ministerstva průmyslu a financí. "Optimální by bylo, kdyby tu byla továrna na finalizaci jaderného paliva," uvedl na konci ledna ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Česko podle něj může mít ambici, že dodá uran, někdo ho obohatí a finalizace proběhne opět v ČR.
Závod by musel dodávat palivo i mimo ČR, na Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Ukrajinu, tj. pro ruské reaktory
Karel Křížek, generální ředitel společnosti ÚJV Řež, která se zaměřuje na využití jaderných technologií v různých oborech, pro ČTK upřesnil, co přesně by plánovaný závod dělal. "Šlo by o takzvanou fabrikaci, to znamená sestavení paliva. Někde v zahraničí by se vyrobily obohacené jaderné tablety oxidu uranu, sem by se dovezly a tady by se už to dávalo do jaderných trubek a kazet," dodal. Podle něj je ale otázkou, kolik reaktorů by musel závod kromě dvou českých jaderných elektráren ještě zásobit, aby se vyplatil. S tím souhlasí i další odborníci.