logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teplárny chtějí vědět, jak bude využito uhlí po prolomení limitů

Politici by měli jasně říct, jak bude využito uhlí, ke kterému by se těžaři dostali případným prolomením takzvaných těžebních limitů.

Reklama

ČTK to dnes řekl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Sdružení navrhuje, aby toto uhlí bylo využito právě v teplárnách. Podle nich by to mohlo zajistit cenově přijatelné dodávky tepla pro průmysl a obyvatelstvo. O tom, jakou variantu prolomení limitů budou teplárny podporovat, se zatím nerozhodly, podle Hájka nemají o jednotlivých variantách dostatek informací.

Kolem případného prolomení limitů se v posledních dnech v Česku rozpoutala silná diskuze. Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo čtyři varianty. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře uvolnění jen na dole Bílina, kde by to neohrozilo žádná lidská sídla. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhuje posunutí limitů tam a částečně i v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti jsou obyvatelé, ekologické organizace či Strana zelených. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. Proti prolomení limitů je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), naopak ho podpořil prezident Miloš Zeman.

Představitelé Teplárenského sdružení ČR chtějí o využití uhlí jednat s politickou reprezentací i těžebními společnostmi. "Může se stát, že řekneme, že bohužel za této situace nemáme důvod preferovat nějakou variantu prolomení limitů," řekl Hájek. "Nás to uhlí zajímá jen ve chvíli, kdy jsme z něj schopni vyrobit konkurenceschopné teplo," dodal.

Na vyjádření tepláren reagovalo ekologické sdružení Hnutí Duha. To souhlasí s tím, že teplárny mají mít přednost ve využívání uhlí, ale dodává, že kvůli zajištění tepla nebude potřeba bourat domy a továrny. "Legislativa na ochranu ovzduší donutí české teplárny k razantní modernizaci kotlů i teplovodů a řada z nich přejde například na biomasu," uvedl ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Podle sdružení se z hnědého uhlí v Česku vyrábí zhruba polovina veškerého tepla pro rozvod. Teplo z hnědého uhlí v ČR využívá přibližně 650 tisíc domácností, což je více než dvě pětiny všech domácností připojených na dálkové vytápění. Na výrobu tepla se v roce 2013 spotřebovalo 6,4 milionu tun hnědého uhlí, což byla asi šestina z více než 36 milionů tun celkové spotřeby hnědého uhlí v energetice ČR.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.