TZB-info / Energetika / Při prolomení limitů se s přípravou těžby uhlí začne za šest let
Při prolomení limitů se s přípravou těžby uhlí začne za šest let
V případě prolomení limitů by se s přípravou těžby hnědého uhlí začalo nejdříve v roce 2021. K získání povolení k těžbě je třeba řada stanovisek úřadů a odborných studií, řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Sám neočekává, že by limity stanovené vládou v roce 1991 zůstaly v platnosti.
Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Kromě úplného zachování limitů, nebo naopak jejich úplného prolomení jsou ve hře ještě dvě částečná řešení. Buď se limity prolomí jen na dole Bílina patřící společnosti ČEZ, nebo na Bílině a částečně na dole Československé armády (ČSA), který patří společnosti Severní energetická.
"Realisticky nejbližší termín pro získání povolení k hornické činnosti je rok 2020, případně v roce 2021 by byla příprava území před těžbou," řekl Mládek. Prolomení limitů je podle něj prvním krokem na velmi dlouhé cestě, je to "otevření možnosti těžby".
Pokud vláda k prolomení přistoupí, bude zapotřebí získat řadu stanovisek a odborných posudků. K věci se bude muset vyjádřit ministerstvo životního prostředí, dotčené obce a firmy, nutná bude projektová dokumentace, plán sanací a rekultivací, výstavba komunikací, vynětí pozemků z půdního fondu. Po předložení všech stanovisek se bude čekat na získání povolení k hornické činnosti.
"Občas to vypadá, že prolomení limitů znamená automaticky těžbu uhlí. Neznamená," dodal Mládek. Podle něj se musí těžba ekonomicky vyplatit, jinak nemá smysl.
O limitech dnes jednala tzv. malá tripartita, velká tripartita se sejde 2. února. Podle Mládka odbory i zaměstnavatelé podporují úplné prolomení limitů, které počítá se zbouráním Horního Jiřetína a Černic. Koaliční partneři ANO a KDU-ČSL podle Mládka prosazují částečnou úpravu na dole Bílina, která nezasáhne do obydlených obcí. Podle Mládka je ale důležité, aby strany koalice řekly svůj postoj oficiálně.
"Finální slovo bude nakonec slovo pana předsedy vlády a rozhodnutí vlády. Důležitý bude postoj těch 17 lidí, co tam sedí. Nebudeme si říkat, že není důležité, co jim řeknou předsedové tří koaličních stran," řekl novinářům ministr. Připustil, že v názoru na limity zatím není jednotná ani ČSSD.
"Čtvrtou variantu (úplné prolomení) prosazují především straníci (ČSSD) z Ústeckého kraje, druhou (prolomení jen na dole Bílina) spíše lidé blízcí ekologickým organizacím, jako pan šéfporadce (bývalý premiér Vladimír) Špidla," dodal Mládek.
Ministr vládě koncem března předloží všechny čtyři varianty, přičemž doporučí druhou a třetí, tedy částečnou úpravu na dole Bílina a úpravu na Bílině plus malé prolomení limitů na dole ČSA, což by znamenalo bourání jižního cípu Horního Jiřetína.
Mládek dnes také potvrdil, že zástupci odborů i zaměstnavatelů velmi výrazně podporují variantu úplného prolomení limitů. S jakýmkoliv prolomením limitů naopak dlouhodobě nesouhlasí ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína, kterých by se případné rozšíření limitů bezprostředně dotklo. "Odmítáme jakékoliv prolomení limitů," řekl dnes ČTK například Jan Rovenský z Greenpeace.